لینک خارجی و لینک سازی خارجی چطور اجرا می‌شود؟

آخرین به‌روزرسانی: 15 اسفند 1400
بازدید: 204 بار
لینک خارجی و لینک سازی خارجی
مدت زمان مطالعه این مقاله
6 دقیقه

مهم نیست که تازه وارد سئو شده‌اید یا مدتی است در این حرفه فعالیت می‌کنید، به احتمال زیاد شما هم اصطلاح لینک خارجی یا لینک سازی خارجی را شنیده‌اید.

اقداماتی که برای سئوی سایت و لینک سازی وجود دارد، به‌طور مداوم در حال تغییر است و امروزه اهمیت لینک سازی با کیفیت، بیش از هر زمان دیگری است.

برای موفقیت در سئو، باید برخی از مفاهیم آن را کاملاً درک کنید. شاید مهمترین اقدام در SEO لینک سازی خارجی باشد. بنابراین اگر می‌خواهید در دنیای کسب و کار آنلاین از بقیه جلوتر باشید، این مقاله را از دست ندهید.

این مقاله به گونه‌ای نوشته شده است که شما را به سرعت در مسیر درست قرار دهد تا به هدف‌های سئویی خود برسید.

لینک خارجی چیست؟

لینک خارجی لینکی در یک سایت است که کاربر را به دامنه‌ای غیر از صفحات آن سایت منتقل می‌کند. به عنوان مثال، می‌توانید مطالبی را در مورد یک موضوع خاص در سایت خود منتشر کنید و در این مقاله به سایت دیگری لینک دهید تا محتوای شما بتواند غیرمستقیم، اطلاعات بیشتری را در اختیار خواننده‌ی محتوا شما قرار دهد. این به عنوان لینک سازی خارجی شناخته می شود.

احتمالاً اصطلاح لینک داخلی را شنیده‌اید. تفاوت بین لینک‌های خارجی و لینک‌های داخلی در این است که یک لینک خارجی شخص را به دامنه یا سایت دیگری منتقل می‌کند، در حالی که یک لینک داخلی کاربر را به صفحه‌ی دیگری در همان سایت می‌برد.

در سال‌های اخیر ثابت شده است که لینک‌های خارجی می‌توانند بسیار مفیدتر از لینک‌های داخلی باشند و رتبه‌ی شما را در جستجوها افزایش دهند.

لینک خارجی در کدام بخش کاربرد دارد؟

کیفیت و کمیت لینک‌های خارجی که استفاده می‌کنید مهم است. لینک سازی با کیفیت و اضافه‌کردن لینک صفحات‌تان به سایت‌های معتبر و مفید، اعتبار سایت خود را افزایش می‌دهید.

عکس آن نیز صادق است. لینک‌های کم کیفیت و اسپم نیز می‌توانند بر سئو سایت شما تأثیر منفی بگذارند. لینک به سایت‌های دیگر تا زمانی منطقی است که محتوایی که به آن لینک می‌دهید با محتوای شما مرتبط باشد و از سایت‌های معتبر تهیه شده باشد.

لینک سازی خارجی چیست

لینک خارجی از جانب ما

همانطور که لینک خارجی دریافت می‌کنیم، می‌توانیم لینک خارجی نیز بدهیم. یعنی اگر لینک خارجی شما، کاربر را به صفحات محبوب و مرتبط که در جستجوی Google رتبه‌ی بالایی دارند و نزد گوگل معتبرتر هستند ببرد، لینک ارزشمندی به حساب می‌آید.

در نتیجه لینک‌های خروجی یا Outbound که در سایت خود ایجاد می‌کنید، ارزشمند هستند و اعتبار سایت شما را برای بازدیدکنندگان افزایش می‌دهد. اگر به سایتی دیگر لینک دهید، آن سایت متوجه می‌شود و احتمالاً با لینک دادن به سایت شما، لینک خارجی شما را پاسخ می‌دهد.

از سوی دیگر، به لینک‌های خارجی که دریافت می‌کنید، Inbound گفته می شود. لینک‌های خارجی یک راه عالی برای ایجاد روابط با دیگران در دنیای محتوا است.

انواع لینک‌های خارجی

لینک‌های خارجی در دو دسته‌ی مختلف قرار دارند. لینک‌های Inbound و Outbound.

لینک‌های Inbound

لینک‌های دریافتی از سایر سایت ها را Inbound می‌نامند که کاربران را به سایت شما هدایت می‌کند.

لینک‌های Outbound

این لینک‌ها، لینک‌هایی هستند که کاربر را از سایت شما به سایت‌های دیگر می‌برند. شاید برای شما سوال باشد که چرا این مهم است؟ یکی از اولویت‌های گوگل ارائه‌ی محتوای ارزشمند به کاربران آن است. وقتی سایت شما دارای لینک خروجی باشد، به این معنی است که محتوای شما از منابع معتبری تهیه گردیده است.

چرا لینک سازی خارجی برای سایت مهم است؟

بسیاری از کارشناسان سئو معتقدند که لینک خارجی مهمترین منبع برای بهبود رتبه‌ی سایت در موتورهای جستجو است. چون گوگل به لینک‌هایی که به سایت شما داده می‌شود، به چشم یک نظر یا رأی مثبت نگاه می‌کند.

اکنون که اهمیت لینک‌های خارجی در سایت خود را درک کرده‌اید، به خاطر داشته باشید که کمیت در این زمینه بر کیفیت ارجحیت ندارد. داشتن لینک‌های زیاد از سایت‌های نامرتبط یا سایت‌های بی‌ترافیک و بدون اعتبار به شما کمک زیادی نمی‌کند. پس برای درک اهمیت لینک خارجی و نتایج مثبت آن، باید بر روی لینک‌های با کیفیت تمرکز کنید.

مواردی که باعث می‌شوند یک لینک با ارزش شود:

  • عمر دامنه لینک دهنده
  • محبوبیت صفحه‌ای که لینک گرفته است
  • ارتباط محتوای صفحه
  • منبع مورد استفاده در صفحه
  • انکر تکست مورد استفاده برای لینک
  • تعداد لینک‌های خارجی در صفحه

لینک خارجی چیست

چگونگی پیدا کردن سایت برای لینک سازی خارجی

ما بالاتر در مورد لینک خارجی با کیفیت و نتایج مثبت آن‌ها صحبت کردیم، اما چگونه بدانیم که کدام سایت‌ها برای لینک‌های خارجی مناسب هستند؟

در اینجا سه ​​مرحله وجود دارد که به شما در پاسخ به این سوال کمک می کند.

مرحله‌ی اول: شناسایی سایت‌های معتبر

سایت‌های معتبری که در حوزه‌ی شما فعالیت می‌کنند را پیدا کنید.

“شهرت” واژه‌ای است که قدرت زیادی در دنیای وب دارد. اگر می‌خواهید نام تجاری شما شناخته شده باشد و کاربران زیادی داشته باشید، هدف شما باید دریافت لینک از سایت‌های عالی باشد.

مشکل بسیاری از استراتژی‌های لینک سازی این است که آن‌ها جاه‌طلبی ندارند! یعنی بسیاری از مردم تصور می‌کنند که سایت‌های بزرگ به سایت‌های کوچک، لینک نمی‌دهند که این طرز فکر اشتباه است.

پس برای تهیه‌ی لیست سایت‌های معتبر برای دریافت لینک خارجی تلاش کنید.

در آینده لیست برخی از سایت‌های معتبر برای لینک سازی را به‌صورت رایگان قرار می‌دهیم.

مرحله‌ی دوم: بررسی لینک‌های موجود

لینک‌های سایت مورد نظر را چک کنید.

پس از تهیه‌ی لیست، ببینید چه نوع لینک‌هایی در آن وجود دارد. گاهی اوقات سایتی بک لینک ندارد یا تعداد آن محدود است. در این صورت شانس دریافت لینک از این سایت بسیار اندک خواهد بود. بنابراین به دنبال سایت‌هایی باشید که لینک‌های خروجی زیادی دارند.

اگر بتوانید به‌صورت Dofollow بک لینک بگیرید، ارزش آن بیشتر از Nofollow است.

مرحله‌ی سوم: استفاده از ابزارهای تحلیلی

از ابزارهای آنالیز بک لینک استفاده کنید.

هدف از هر ابزار تجزیه‌ی لینک این است که کلمات کلیدی، لینک‌ها و اعتبار سایت‌هایی که می‌خواهید به آن‌ها لینک دهید را به شما ارائه دهد.

معمولاً محبوب‌ترین ابزار در این زمینه Ahrefs نام دارد. این ابزار به شما کمک می‌کند تا رقبای خود را ببینید. بسیار مهم است که بدانید آن‌ها دقیقاً چه می‌کنند؛ زیرا اگر سایتی در گوگل رتبه‌ی بالاتری نسبت به سایت شما دارد، در حال انجام کاری است که شما انجام نداده‌اید و بهتر است از آن آگاه باشید.

نکات مهم برای شروع لینک سازی خارجی

در لینک سازی خارجی، اصول مهمی وجود دارد که صرف نظر از آن‌ها می‌تواند منجر به مجازات سایت شما توسط Google شود.

پس لطفاً قبل از شروع هرگونه لینک سازی خارجی، نکاتی که پایین‌تر نوشتیم را مطالعه کنید:

  1. در صفحات مرتبط با موضوع سایت خود لینک سازی کنید. برای ساخت لینک بهتر است سایت‌های محبوب و پرطرفدار را در زمینه فعالیت خود در نظر بگیرید.
  2. زمانی‌که متنی را برای لینک سازی آماده می‌کنید، سعی کنید از برخی کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنید تا نظر موتورهای جستجو جلب شود.
  3. به سایت‌های مرجع لینک دهید. زمانی‌که محتوایی را برای انتشار در سایت خود می‌نویسید، حتما از لینک‌های خارجیِ معتبر و مرجع استفاده کنید تا محتوای شما ارزش بگیرد.
  4. از لینک سازی‌های انبوه و سایر روش‌های سئو کلاه سیاه برای ساخت لینک پرهیز کنید.

بهترین استراتژی‌های لینک سازی خارجی

در اینجا برخی از مهمترین استراتژی‌ها برای لینک سازی خارجی را بررسی می‌کنیم.

استراتژی اول: وبلاگ نویسی و رپورتاژ آگهی

وبلاگ‌نویسی و رپورتاژ آگهی 2 عامل مهم در افزایش اعتبار سایت به‌شمار می‌آیند. با شناسایی سایت‌هایی که امکان ارسال پست مهمان دارند، می‌توانید محتوای منحصربه‌فردی را (به همراه لینک‌هایتان) منتشر کنید.

سرویس‌های رایگان وبلاگ فارسی، انتخاب خوب دیگری است که می‌توانید بدون محدودیت، محتوا منتشر کنید.

برای رپورتاژ آگهی سایت‌های معتبری مثل خبرگزاری‌ها انتخاب مناسبی هستند. خبرگزاری‌ها به‌دلیل ترافیک بالایی که دارند، می‌توانند به‌صورت دائمی به شما اعتبار دهند. انتشار رپورتاژ آگهی، اغلب به‌صورت پولی است.

استراتژی دوم: شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی (یا سوشال مدیا) تفاوت زیادی در بازاریابی ایجاد کرده‌اند و می‌توانند تبلیغات عالی برای محتوای سایت شما باشند. بنابراین محتوای خود را با مخاطبان شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و بین یکدیگر ارتباط برقرار کنید تا به دیده‌شدن شما کمک کند.

استراتژی سوم: سایت‌های معتبر

سایت‌های معتبری که، رقبای مستقیم شما در آن‌ها لینک سازی کرده‌اند را طبق آموزش‌های این مقاله، بررسی کنید. راز افزایش رتبه‌ی رقبای شما در لینک سازی با منابع معتبر است.

استراتژی چهارم: برندسازی

برند شخصی خود را تبلیغ کنید. یکی از مهمترین استراتژی‌ها در لینک سازی خارجی، نام تجاری شخصی است. هرچه نام تجاری شما بیشتر رشد کند، به طور خودکار سایت‌های بیشتری به شما لینک خواهند داد.

لینک‌های خارجی چیست

بهترین ابزارهای لینک سازی خارجی

ابزار اول: Ahrefs

ابزاری بسیار قدرتمند که مورد استفاده‌ی سئوکاران وبمستر است و به شما کمک می‌کند تا وضعیت سئوی خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید. این ابزار رایگان نیست.

 ابزار دوم: Ubersuggest

این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا بک لینک‌های رقبای خود را بررسی کنید و برای اهداف خود به‌کار بگیرید. برای مشاهده ابزار اینجا کلیک نمایید.

در آخر

سعی کردیم در این مقاله، تمام اطلاعاتی که درباره‌ی لینک خارجی وجود داشت را در اختیارتان قرار دهیم.

از اینجا به بعد راه ما و شما جدا نمی‌شود؛ شما در حال بهبود وضعیت لینک سازی خارجی خودتان هستید و ما هم اینجا منتظریم تا به سوالات شما پاسخ دهیم. امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

منبع

semrush

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024