Link Bait یا لینک طعمه در سئو چیست؟

آخرین به‌روزرسانی: 13 خرداد 1401
بازدید: 2,587 بار
لینک طعمه یا Link Bait چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

یکی از اقدامات قانونی و اصولی سئو دریافت بک لینک از روش Link Bait یا لینک طعمه است. در این مقاله قصد داریم نحوه لینک سازی با لینک طعمه را آموزش دهیم.

از جمله دلایل محبوبیت Link Bait در سال‌های اخیر، اصولی بودن این روش برای لینک سازی است. چرا که گوگل روی این استراتژی نظر مثبتی دارد.

در حالی‌که برخی از فعالان سئو هنوز در فکر دور زدن گوگل هستند، روش لینک طعمه برای متخصصان سئویی که از دستورالعمل‌های گوگل پیروی می‌کنند، حکم موشک در رتبه‌بندی را دارد.

لینک طعمه یا طعمه‌های لینکی همچنان به عنوان یک استراتژی اصلی در تیم‌های سئو استفاده می‌شود.

 Link Bait چیست؟

به فرایند طراحی و تولید محتوای با کیفیتی که سه هدف اصلی از جمله «ایجاد بک لینک» را دنبال می‌کند، Link Bait یا لینک طعمه گفته می‌شود که در ادامه شما را با هر کدام از اهداف آشنا خواهیم کرد.

چرا Link Bait به وجود آمد؟

در گذشته، محتوایی که تولید میشد هیچ آورده‌ای برای سایت به همراه نداشت. دلیل آن نداشتن استراتژی برای نوشتن محتوا بود.

با گسترش اینترنت و اهمیت سئو برای کسب و کارها، مفاهیمی از جمله «بازاریابی محتوا و لینک طعمه» مطرح شد و صاحبان سایت‌ها را وادار کرد تا محتوای‌شان را بر اساس استراتژی‌های مشخصی بنویسند.

لینک طعمه چیست
مزیت Link Bait چیست؟

هدف از اجرای لینک طعمه چیست؟

لینک طعمه 3 هدف اصلی دارد که شامل موارد زیر است:

 1. افزایش زمان ماندگاری کاربران در صفحه
 2. بازنشر محتوا در سایت‌ها، وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی
 3. دریافت بک لینک

1. افزایش زمان ماندگاری کاربران در صفحه

چرا ماندن کاربران در صفحات ما مهم است؟ ماندگاری کاربران در صفحات مختلف به معنی تعامل آن‌ها با محتوای سایت است. منظور از تعامل، درگیر شدن کاربران با محتواست.

وقتی کاربری با محتوا ارتباط برقرار می‌کند، یعنی نیازش برطرف شده و محتوا ارزش صرف زمان برای کاربر را داشته است.

افزایش زمان ماندگاری کاربر در صفحه، برای هر سایتی 3 دستاورد مهم به همراه دارد:

 1. افزایش اعتماد کاربران نسبت به برند
 2. کاهش نرخ پرش
 3. بهبود سئوی سایت

یادآوری: افزایش زمان ماندگاری در صفحه که Dwell time نامیده می‌شود، یکی از عوامل فوق العاده تأثیر گذار در سئو است. نتایج صفحه اول گوگل، به طور میانگین حداقل 3 دقیقه و 10 ثانیه نظر کاربران را برای توقف در صفحه جلب کرده‌اند.

لینک طعمه چیست
لینک طعمه چه مزایایی دارد؟

2. بازنشر محتوا در سایت‌ها، وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا به امری ضروری برای رسانه‌های اینترنتی شده است و هر شخصی تلاش می‌کند در شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌های پرسش و پاسخ، بهترین محتوا را به دنبال کنندگانش ارائه دهد.

از همین رو اگر محتوای منحصر به فردی بنویسیم و کاربران را با محتوا درگیر کند، این احتمال وجود دارد که محتوای ما به عنوان مرجع، در سایت‌ها، وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام معرفی شود.

3. دریافت بک لینک

همانطور که می‌دانید گوگل لینک‌هایی که از سایتی به سایت دیگر داده می‌شود را به عنوان یک رأی در نظر می‌گیرد و آن‌را در رتبه‌بندی تأثیر می‌دهد.

دریافت بک لینک یکی از مهمترین اقدامات در سئوی خارجی به شمار می‌آید و باعث ارسال سیگنال‌های منفی و مثبت به الگوریتم‌های گوگل می‌شود.

وقتی محتوای ارزشمندی تولید می‌کنیم، نظر نویسندگان سایر سایت‌ها به محتوای ما جلب می‌شود و آن‌ها را برای بازنشر محتوا در منابع مختلف ترغیب می‌سازد.

به عبارت دیگر استفاده از روش Link Bait باعث می‌شود تا محتوای ما به عنوان طعمه در معرض دید افراد قرار بگیرد و ما را به عنوان مرجع معرفی کند.

وقتی محتوا بازنشر می‌شود، متن، تصاویر و لینک‌های که در محتوا جاسازی شده‌اند، به عنوان بک لینک در سایت های دیگر قرار می گیرند و این‌گونه لینک سازی طبیعی اتفاق می‌اُفتد.

Link Bait چگونه اجرا می‌شود؟

بک لینک گرفتن واقعاً استراتژی مشخصی ندارد در واقع روش‌های زیادی وجود دارد. بنابراین، از آنجا که ما اصول اولیه را می‌دانیم بیایید به سراغ چگونگی طعمه گذاری لینک‌های خود برویم و کاربردی ترین مراحل رو با هم بررسی کنیم:

تولید محتوای متنی با کیفیت

بالاتر اشاره کردیم که هدف ما از تولید محتوا، باید رفع نیاز کاربران باشد و نباید محتوایی را برای رفع تکلیف بنویسیم.

بنابراین حل مشکل کاربران باید جزو قدم‌های اصلی در استراتژی تولید محتوا قرار بگیرد. یادتان باشد اگر بتوانید پاسخ خوبی به سوالات مخاطبان بدهید، احساس امنیت به کاربران داده‌اید و اعتمادشان را برای خرید محصولات به دست آورده‌اید.

با پیروی از تکنیک‌های تولید محتوای متنی محتوای اساسی و آموزشی ایجاد کنید. سعی کنید با زبان ساده مفاهیم را توضیح دهید و جمله‌ی معروف بیل گیتس: “Content is King” را در عمل ثابت کنید.

ممکن است برای اجرای قرار دادن لینک طعمه به چالش برخورد کنید! یعنی بزرگترین چالش در بحث لینک طعمه، یافتن موضوع مناسب باشد.

یک راه مناسب برای پیدا کردن موضوعاتی که قابلیت Link Bait را دارند، نوشتن محتوا برای موضوعات جدید و به‌روز است. یعنی محتوایی بنویسید که تاکنون درباره‌ی آن صحبت نشده است.

لینک طعمه چیست

ساخت ویدیوهای جذاب

اگر خاطرتان باشد گفتیم اولین هدف لینک طعمه افزایش زمان ماندگاری کاربران در صفحات است و یکی از اقداماتی که این هدف را محقق می‌کند، استفاده از ویدیوهای جذاب آموزشی است.

ویدیوهای جذاب علاوه بر مزیتی که گفته شد، قابلیت Viral شدن در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مختلف را دارند.

Viral به معنی ویروسی است، که به همه گیری یک موضوع اشاره می‌کند.

شاید سوال پیش بیاید که چه موضوعی برای ساخت محتوای ویدیویی انتخاب کنیم؟

استفاده از موضوعات زیر برای تولید فیلم‌های جذاب، بهترین نتیجه را برای Link Bait رقم می‌زند.

 • ویدیوهای ناب آموزشی
 • فیلم‌های جذاب از معرفی محصول
 • ویدیو از سمینار یا سخنرانی

طراحی اینفوگرافیک

تصاویر آماری و نموداری که دارای اطلاعات هستند را اینفوگرافیک می‌گوییم. جذابیت این تصاویر برای بازنشر در سایر منابع، بسیار بالاست.

اینفوگرافیک‌ها اعتبار بالایی برای برند می‌سازند و تا 12% به افزایش ترافیک سایت کمک می‌کند. بنابراین سعی کنید برای هر محتوا حداقل 1 اینفوگرافیک داشته باشید و روی آن، لینک و Alt قرار دهید.

What is Link Bait
اجرای لینک طعمه با اینفوگرافیک

Link Bait در مقابل Click Bait

همان‌قدر که Link Bait مفید است، به همان اندازه Click Bait مضر است و تشابه این دو فقط در قسمت دوم نامشان است.

Click Bait که با نام تله‌ی کلیک شناخته می‌شود، جزو تکنیک‌های کلاه سیاه است و به دو صورت کاربران را فریب می‌دهد:

 1. در نتایج گوگل
 2. در صفحات سایت

1. Click Bait در نتایج گوگل

گوگل در شناسایی محتوای ارزشمند با کسی تعارف ندارد! در سال‌های اخیر افرادی بودند که با نوشتن عناوین جذاب، سعی می‌کردند نرخ کلیک یا CTR را افزایش دهند.

یعنی برای محتوای اسپم، عنوان جذابی قرار می‌دادند تا کاربران را برای کلیک ترغیب کنند. به عبارت دیگر وقتی کاربران از نتایج گوگل وارد چنین صفحاتی می‌شدند، محتوای ارزشمندی برای پاسخ به سوال آن‌ها وجود نداشت و حتی ناخودآگاه، به صفحات دیگری هدایت می‌شدند.

با پیشرفت روزافزون الگوریتم‌ها، Click Bait خیلی کمتر در نتایج گوگل مشاهده می‌شود. اما این معضل همچنان در صفحات داخلی سایت‌های اسپم وجود دارد.

2. Click Bait در صفحات سایت

در مورد تله‌ی کلیک در نتایج گوگل صحبت کردیم، اما باید مراقب Click Bait در صفحات سایت‌ها باشید.

ممکن است برای دانلود فایلی، وارد سایت خارجی شوید و انکر تکست «Download» را مشاهده کنید. توجه به این نکته خیلی مهم است که قبل از کلیک روی لینک دانلود، URL آن‌را به دقت بررسی کنید؛ لذا ممکن است به جای دانلود فایل مورد نظر، روی بدافزاری کلیک کنید که در کامپیوتر شما نصب شود و یا شما را به صفحات مخرب دیگری هدایت کند.

Link Bait

در آخر

هدف ما بهینه‌سازی اصولی سایت است. بنابراین باید به معیارهایی که گوگل برای ارزیابی صفحات اعلام کرده است، توجه کنید تا جزو اولویت‌های رتبه‌بندی قرار بگیرید.

اجرای لینک طعمه یا Link Bait همیشه آسان نیست و گاهاً نیازمند صرف زمان بیشتری است. اما اگر بتوانید برای محتوایی که تولید می‌کنید، استراتژی لینک طعمه را پیاده‌سازی کنید، قطعاً پاداش خوبی از کاربران و موتورهای جستجو مثل گوگل دریافت خواهید کرد.

چه میزان از Link Bait برای تولید محتوا استفاده می‌کنید؟ اگر تجربه‌ای دارید با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

prepostseo

backlinko

5/5 - (4 امتیاز)

2 دیدگاه برای “Link Bait یا لینک طعمه در سئو چیست؟

  • آکادمی پونک گفته:

   از توجه شما ممنونیم.
   استراتژی لینک سازی داخلی در برخی از مطالب شما می‌تواند با هدف Link Bait پیاده سازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024