لینک سازی در شبکه های اجتماعی و روش‌های آن

آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1400
بازدید: 966 بار
لینک سازی در شبکه های اجتماعی
مدت زمان مطالعه این مقاله
8 دقیقه

بسیاری از کارشناسان سئو، لینک سازی در شبکه های اجتماعی را نادیده می‌گیرند، زیرا فکر می‌کنند بی‌فایده است. اما این درست نیست! اگر با SEO آشنایی کامل داشته باشید، این را درک می‌کنید که ساخت لینک چقدر مهم است.

هر متخصص سئو می‌داند که ایجاد لینک در سایت کمک می‌کند تا رتبه‌بندی سایت در موتور جستجو افزایش یابد. البته، لینک‌ها و محتوای شما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا این اتفاق بیفتد.

مشکل این است که این روزها همه برای لینک‌های سایتشان تبلیغ می‌کنند. اما کمتر کسی به بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا فکر می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم روش‌های معتبر لینک سازی در شبکه های اجتماعی را بررسی کنیم.

قبل از اینکه به توضیح مراحل آن بپردازیم، بگذارید به شما بگویم چرا باید از لینک سازی در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. بک لینک در سوشال مدیا، راهی عالی برای ایجاد لینک است. یک نظرسنجی که در ماه ژوئن توسط SEMrush انجام شد، گزارش داد که لینک‌دهی یکی ازعوامل مهم رنکینگ به حساب می‌آید.

فاکتورهای رتبه بندی سایت

لینک سازی در شبکه های اجتماعی نه تنها به شما در رتبه‌بندی کمک می‌کند، بلکه می‌توانند در بین موقعیت اول و دوم نتایج جستجو نیز، تفاوت ایجاد کند.

متخصصان سئو در پاسخ به اینکه از کدام روش‌ها بیشترین استفاده را برای ساخت لینک دارند، بیشتر پاسخ‌‌ها بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا بود. و وقتی از آن‌‌ها سوال شد که بزرگترین چالش‌‌ها برای ایجاد لینک چیست، موارد زیر را نام بردند:

 • فرصت کافی برای ایجاد لینک‌های باکیفیت وجود ندارد.
 • وقتی از صاحبان سایت درخواست لینک می‌کنیم به ما پاسخ منفی می‌دهند یا پاسخی نمی‌دهند.
 • عدم شناخت کافی در مورد چگونگی ایجاد لینک باکیفیت.

جالب است بدانید حتی افراد حرفه‌ای نیز با این مسائل دست و پنجه نرم می‌کنند!

حال بیایید بررسی کنیم که چگونه بک لینک گرفتن در سوشال مدیا را شروع کنیم.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی

روش شماره یک کارشناسان سئو برای لینک سازی در شبکه‌‌های اجتماعی، قرار دادن آدرس سایت‌های خود در پروفایلشان است.

مرحله‌ی بعد برای بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا، به اشتراک گذاشتن محتوای سایت شما در شبکه‌‌های اجتماعی است. این‌ها یک سری اصول برای بک لینک گرفتن در سوشال مدیا هستند. هرگز اصول را دست کم نگیرید!

سعی کنید که همه‌ی پروفایل‌هایتان در بسترهر شبکه ی اجتماعی‌ای که استفاده می‌کنید، به روز باشد و لینکی به سایت خود در همه‌ی آن‌‌ها قرار دهید.

برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی، پروفایل‌هایی که دارید را در نظر داشته باشید، مانند:

 • پروفایل شخصی
 • پروفایل تجاری
 • صفحه طرفداران
 • صفحه گروه

به عنوان مثال، در فیس‌بوک می‌توانید در مکان‌های زیر به سایت خود لینک بدهید:

 • پروفایل شما در بخش Contact و Basic Info، در برگه About
 • در هر چیزی که روی wall خود پست می‌کنید، از جمله تصاویر و فیلم‌ها
 • در پست پین‌شده شما در گروه

سپس صفحات دیگر شبکه های اجتماعی خود را مرور کرده و لینک‌هایی به عکس‌های کاور، بیوگرافی، تصاویر، توضیحات و غیره را در آن‌‌ها قرار دهید. در مرحله‌ی بعد، مطمئن شوید که محتوای باکیفیت سایت خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید.

صفحات وب شما باید به گونه‌ای تنظیم شده باشند که هم شما و هم مخاطبان شما بتوانید به راحتی، محتوا را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

هرچه محتوای شما اشتراک اجتماعی بیشتری داشته باشد و به اصطلاح بیشتر Share شود، به همان اندازه بیشتر قابل رویت خواهد بود.

لینک سازی در یوتیوب

صفحه ی About در YouTube

انجام این کار دو مزیت دارد. اول، شما یک جایگاه برجسته در مورد صفحه خود دارید و احتمال اینکه افراد روی آن کلیک کنند تا به وبلاگ شما منتقل شوند زیاد است.

مزیت دوم این است که وقتی که مردم به صفحه کانال YouTube شما وارد می‌شوند، این لینک‌‌ها در زیر تصویر هدر شما نمایش داده می‌شوند.

به دلیل مجاورت این دکمه با دکمه‌ی اشتراک‌گذاری مورد توجه بسیاری قرار خواهد گرفت. این نوع لینک سازی در شبکه های اجتماعی به قدری مفید است که واقعاً ارزش داشتن آن را دارد.

توضیحات ویدئو

هر ویدئو دارای یک سری توصیفات است. در حالی که ممکن است شما آن را نبینید، اما یک لینک، که قابل کلیک کردن دارد، در آن قرار گرفته است.

سعی کنید این لینک را در 25-50 کلمه اول توضیحات ویدیوی خود بیاورید.

لینک سازی در اینستاگرام

لینک پروفایل شما

شما می‌توانید لینکی به پروفایل اینستاگرام خود اضافه کنید. ترجیحاً در آن ایموجی‌‌هایی که توجه مردم را به آن جلب می‌کند، استفاده کنید.

استوری‌های اینستاگرام

استوری‌های اینستاگرام اکنون به شما امکان می‌دهند لینک‌‌ها را هنگام ایجاد آن‌‌ها اضافه کنید. اما این لینک دائمی نیست و از بین می‌رود.

اگر استوری‌‌ای را ایجاد کرده‌اید که مربوط به موضوعی ویژه است، لینک را به صورت Call To Action برای آن قرار دهید.

لینک سازی در توییتر

ممکن است توییتر به همان محبوبیت که قبلاً بوده، نباشد. اما این پرنده (لوگو توییتر)، هنوز نمرده است. بیایید بررسی کنیم که چگونه می‌توانید چند لینک از توییتر دریافت کنید:

فیلد سایت توییتر شما

هنگام تنظیم حساب‌ خود، حتماً سایت خود را در آن وارد کنید تا به عنوان لینک قابل کلیک در صفحه پروفایل شما نمایش داده شود.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی از طریق بیو توییتر

شما در پروفایل توییتر خود یک صفحه دارید. اما می‌توانید یک لینک در بیوگرافی 160 کاراکتری خود نیز داشته باشید، این کار به شما امکان می‌دهد که پیوند خود را دو بار به اشتراک بگذارید!

چرا این کار مهم است؟

زیرا نه تنها به شما این امکان را می‌دهد تا دو لینک مختلف برای سایت خود به اشتراک بگذارید، بلکه لینک موجود در بیوگرافی شما مانند نتایج جستجو در مکان‌های دیگر در Twitter نشان داده می‌شود.

توییت‌های عکس و ویدیوی شما

آیا تا به حال به آن جعبه عکس و فیلم توجه کرده‌اید؟

همان جعبه‌ای که وقتی عکس‌‌ها و فیلم‌‌ها را در توییت‌‌ به اشتراک می‌گذارید، ایجاد می‌شود. اگر عکس و فیلم را در توییتر به اشتراک می‌گذارید، حتماً لینکی به سایت خود اضافه کنید. به این ترتیب وقتی کسی روی یکی از عکس‌ها کلیک کند، URL سایت شما نیز برایش باز می‌شود.

روش‌های دیگر لینک سازی در شبکه های اجتماعی

علاوه بر شبکه های اجتماعی بالا، اقدامات دیگری نیز برای دریافت بک لینک وجود دارد که به ترتیب بررسی می‌کنیم:

جمع آوری نظرات مشتریان

یکی دیگر از روش‌های لینک سازی در شبکه های اجتماعی، جمع‌آوری نظرات مشتریان است که بسیاری از مزایای مشابه نظرات سایت را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 • این نظرات ثبات اجتماعی نزد بقیه را برایتان فراهم می‌کنند.
 • نظرات و بررسی‌‌ها محتوای شما را تازه نگه می‌دارند.
 • نظرات تعامل را تقویت می‌کنند.

چگونه این امر منجر به بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا می‌شود؟

 • نظرات باعث می‌شود پروفایل شبکه های اجتماعی شما در موتورهای جستجو تقویت شده و بیشتر نمایش داده شوند.
 • نظرات به شما کمک می‌کنند تا برای کلمات کلیدی جدید در موتورهای جستجو رتبه‌بندی شوید.
 • رتبه بندی بهتر به این معنی است که افراد بیشتری محتوای شما را می‌بینند و احتمال اینکه به آن لینک دهند بیشتر است.
 • نظرات خوب باعث ایجاد اعتماد می‌شود؛ به این معنی که افراد بیشتری احتمالاً روی لینک‌های شما کلیک کرده و محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند.

دنبال کردن هواداران خود

یک راه ساده برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی، پیگیری افرادی است که از شما یا برند شما، در شبکه های اجتماعی نام می‌برند.

هدف این کار ایجاد رابطه با شخصی است که به وضوح از شما آگاه است.

می‌توانید از این طریق برای جذب مخاطبان آن‌‌ها و دریافت لینک از آن‌‌ها استفاده کنید.

از آنجا که آن‌‌ها قبلاً با میل خود از شما نام برده اند، دریافت لینک از آن‌‌ها بسیار آسان است.

بازیابی مجدد لینک‌ها

بازیابی لینک‌ها، یافتن مکان‌هایی است که شما باید در آن‌‌ها لینک می‌شدید. شاید لینک از دست رفته باشد یا شاید آن‌‌ها سعی کرده باشند به شما لینک دهند، اما به هر دلیلی لینک خراب شده باشد.

غلط املایی، بهم ریختگی و شلوغی، پیدا نکردن URL مناسب و دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است موجب شود لینک شما از بین برود.

می توانید افرادی را که سعی کرده‌اند از طریق شبکه های اجتماعی به شما لینک دهند پیدا کرده و با آن‌‌ها ارتباط برقرار کنید.

گزینه دیگر لینک سازی در شبکه های اجتماعی یافتن افرادی است که شما را منبع قرار داده‌اند و به یکی از پروفایل‌های شبکه‌‌های اجتماعی شما لینک می‌دهند. می‌توانید با آن‌‌ها تماس بگیرید و از آن‌‌ها بخواهید در عوض، به سایت اصلی شما لینک دهند.

روش عالی دیگر برای بک لینک گرفتن در سوشال مدیا جستجوی عکس معکوس (Reverse Image Search) است.

Reverse Image Search

افرادی وجود دارند که از شبکه‌ های اجتماعی شما تصاویری برداشته و در سایتشان پست می‌کنند اما به شما لینک نمی‌دهند. می‌توانید به سادگی با آن‌‌ها ارتباط برقرار کرده و از آن‌‌ها بخواهید که، آن عکس را به شما نسبت دهند.

نام بردن از اینفلوئنسر‌ها یا برند‌‌ها

اساس شبکه ‌های اجتماعی درباره ایجاد روابط است، چه در هنگام تلاش برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی یا غیره، تفاوتی ندارد. هدف ما تاثیر گذاری بر روی ویراستاران و مدیران وب است و این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه درست شروع کنید و به دنبال ساخت روابط باشید.

در دراز مدت، این روابط می‌تواند به ایجاد لینک کمک کند. ایجاد روابط در شبکه‌ های اجتماعی به همان آسانی هم که به نظر می‌رسد نیست؛ بلکه باید طبیعی باشد و به روشی صادقانه اعمال شود.

به این ترتیب می‌توانید برای بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا تلاش کنید، زیرا این ارتباطات فقط از طریق مخاطبانی حاصل می‌شود که به شما اعتماد دارند.

 “طعمه گذاری Ego” یکی از ساده ترین استراتژی‌های ایجاد لینک است.

محتوای طعمه Ego، مثالی از چگونگی روانشناسی انسانی و بازاریابی است که می تواند در هم تنیده شود و نتایج بسیار شگفت انگیز و پردرآمدی را به ارمغان آورد.

اینفلوئنسرها و دارندگان سایت می‌خواهند به دلیل موفقیت‌ها، محصولات و مهارت‌هایشان شناخته شوند. با به اشتراک گذاشتن این موارد با مخاطبان خود، آن‌ها را وادار می‌کنید تا مطالب شما را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند و حتی از سایت خود به آن لینک دهند.

این یک استراتژی عالی برای دریافت نتایج چشمگیر در، لینک سازی در شبکه های اجتماعی است، به خصوص اگر هرم اعتماد را درک کنید و از آن در استراتژی محتوای خود استفاده کنید.

هرم اعتماد در تولید محتوا و لینک سازی
هرم اعتماد

نحوه کار اینگونه است:

 • اول، شما باید مخاطبانتان را آگاه کنید.
 • پست‌های وبلاگ و اینفوگرافیک‌‌ها روش‌های خوبی برای افزایش درک آن‌‌ها از موضوع است.
 • افراد به محتوایی که مفید هستند، لینک می‌دهند. محتوایی که وقتی آن را می‌بینند، در سطح شخصی خود با آن‌ ارتباط برقرار می‌کنند و می‌خواهند افراد دیگر و دوستانشان از آن بهره مند شوند و برای آن‌ها Share می‌کنند.
 • در مرحله بعد، با استفاده از مثال‌ها در محتوای خود به مخاطب نحوه کارکرد استراتژی هایتان را نشان دهید.

این موارد به مخاطب این امکان را می‌دهد که شما را باور کند و شما را دوست داشته باشد.

هنگامی که آن‌‌ها را به سمت خود جذب کردید، از آن‌‌ها دعوت کنید تا پست شما را در شبکه‌ های اجتماعی به اشتراک بگذارند و به همین سادگی شما لینک سازی در شبکه های اجتماعی را انجام داده اید. همینطور از مردم بخواهید تا برای شما پست مهمان ارسال کنند.

از مزایای این روش عبارتند از:

 • به لینک سازی در شبکه های اجتماعی کمک می‌کند.
 • برای جلب توجه مجبور نیستید زیاد تلاش کنید تا دیگران به شما لینک دهند.
 • به همین اندازه شبکه ‌های اجتماعی قدرتمند هستند.
 • تمرکز خود را بر ایجاد محتوا در شبکه ‌های اجتماعی بگذارید.

شبکه های اجتماعی فقط مکانی برای اشتراک مطالب، از سایت شما نیستند. آن‌‌ها همچنین یک رسانه برای تولید محتوا نیز هستند. برای ایجاد پادکست، وبینار، آموزش ویدئویی و موارد دیگر می‌توانید از شبکه ‌های اجتماعی استفاده کنید. هر بار که این کار‌ها را انجام می‌دهید، باید آن را به سایت خود لینک کنید.

بنابراین وقتی که افراد آن را به اشتراک می‌گذارند، لینک سازی به سایت شما نیز انجام خواهد گرفت. در این حالت، محبوبیت ویدیو در حال افزایش است. 85٪ مخاطبان اینترنت ایالات متحده تماشای فیلم به صورت آنلاین را ترجیح می‌دهند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که تولید ویدیو میزان بازدید و میزان Share شدن پست شما را افزایش می‌دهد.

چگونه کلیک‌هایی را که از بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا دریافت می‌کنیم، ردیابی کنیم؟

ساده‌ترین راه برای ردیابی، بک لینک‌ گرفتن در سوشال مدیا به وسیله‌ی Google Analytics است.

Google Analytics می‌تواند به شما بگوید که به طور مثال از پروفایل LinkedIn خود، از هر یک از بخش‌های اطلاعات تماس، پروژه‌‌ها و نشریات به سایت خود چند کلیک دریافت کرده اید.

شما می‌توانید این اطلاعات را به ترتیب مراحل زیر پیدا کنید:

Acquisitions > Campaigns > All Campaigns

کمپین‌ها در گوگل آنالیتیکس

در آخر

لینک سازی در شبکه های اجتماعی، یک روش بسیار کارآمد در لینک سازی است که اغلب به آن توجهی نمی‌شود. روش‌های زیادی برای لینک سازی در شبکه های اجتماعی وجود دارد مانند نام بردن از اینفلوئنسرها و برندها و یا قرار دادن لینک در پروفایل خود در یوتیوب، اینستاگرام، توییتر و غیره.

مردم دائماً روی لینک‌ها کلیک می کنند و سایت‌های جدیدی را در پیدا می‌کنند. اگر بک لینک گرفتن‌ در سوشال مدیا را نادیده بگیرید، بخش بزرگی از مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

در صورت نیاز، می‌توانید نحوه ساخت بک لینک رایگان را مطالعه کنید تا بیش تر متوجه اهمیت ایجاد بک لینک شوید.

آیا شما از روش بک لینک گرفتن در سوشال مدیا استفاده می‌کنید؟ در چه نرم افزارهایی لینک سازی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

منابع

neilpatel

matthewwoodward

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024