مزایای سئو را بشناسید | معرفی 9 مزیت سئو

آخرین به‌روزرسانی: 18 مهر 1401
بازدید: 1,087 بار
مزایای سئو چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

همه کسب و کارهای آنلاین، سئو را به عنوان یکی از مهم‌ترین کانال‌های فروش و بازاریابی می‌شناسند. به عبارت دیگر، اعتباری که گوگل و موتورهای جستجو به سایت‌ها می‌بخشند از جمله مزایای سئو به شمار می‌رود.

همانطور که می‌دانید برای موفقیت در تجارت آنلاین و بازاریابی دیجیتالی (دیجیتال مارکتینگ) لازم است تکنیک‌های مختلفی را بدانیم و در جهت بهبود فروش آنلاین، استفاده کنیم. در این مقاله، بررسی خواهیم داشت به مزایای سئو و اینکه چطور می‌تواند کسب و کار اینترنتی ما را توسعه دهد.

سئو چیست؟

اجازه دهید همین ابتدا برای کسانی که نمی‌دانند سئو چیست کمی مختصر در مورد مفهوم «سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو» توضیح دهیم.

محتواهای اساسی و ارزشمندی که در صفحات وب ساخته می‌شوند، دو هدف اصلی دارند:

 1. رضایت کاربران
 2. رضایت موتورهای جستجو مثل گوگل

ما گوگل را به عنوان داناترین عنصر فضای مجازی می‌شناسیم، چون هر سوالی که داریم گوگل به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

حالا برای اینکه بتوانیم خودمان در گوگل دیده شویم و به نتایج برتر گوگل راه پیدا کنیم، باید محتوایی بنویسیم که علاوه بر مفید بودن، سئو شده باشد.

به طور خلاصه سئو به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که سیگنال‌های مثبتی را برای رتبه‌بندیِ محتوا ایجاد می‌کند.

آماده‌سازی و بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو نظیر گوگل، سئو نامیده می‌شود.

مزایای سئو چیست؟

فکر می‌کنید سئو چگونه به تجارت شما کمک می‌کند؟ این مقاله دید خوبی به شما می‌دهد تا مزایای سئو را درک کنید و برای موفقیت کسب و کارتان ایده بگیرید.

در زیر تعدادی از مزایای SEO وجود دارد که در صورت استفاده‌ی صحیح از تکنیک‌های سئو، می‌توانید از ‌آن‌ها ‌‌‌بهره‌مند شوید:

 1. برندسازی و نمایش در نتایج گوگل
 2. ایجاد ترافیک طبیعی و هدفمند
 3. افزایش تعامل کاربران و بهبود تجربه کاربری
 4. داشتن فروش بیشتر
 5. کلیک‌های بیشتر نسبت به بازاریابی PPC (تبلیغات کلیکی)
 6. کاهش هزینه‌های بازاریابیِ گران
 7. نتایج بلند مدت
 8. برتری در نتایج نسبت به رقبا
 9. میزان پیشرفت، قابل اندازه‌گیری

1. برندسازی و نمایش در نتایج گوگل

یکی از بارزترین مزایای سئو این است که پس از بهینه‌سازی محتوا، قابلیت نمایش در نتایج موتورهای جستجو مثل گوگل را پیدا می‌کند.

همین موضوع باعث می‌شود که سایت شما در معرض دید جستجوگران (کاربران) قرار بگیرد. کاربران با توجه به ارزشی که برای گوگل قائل هستند، لینک‌های معرفی‌شده از طرف گوگل را معتبر می‌دانند. پس مهم است که محتوای ارزشمند ارائه کنیم.

مزایای SEO چیست

2. ایجاد ترافیک طبیعی و هدفمند

سئو سایت اگر درست و اصولی انجام شود، می‌تواند به میزان قابل توجهی ترافیک طبیعی و با کیفیت برای سایت ایجاد کند.

برای اینکه هدفمندانه کاربران جدید را به سایت خود دعوت کنید، نیاز است تا اقدامات بهینه‌سازی را به‌درستی انجام دهید. به همین منظور بایستی مرتباً آموزش سئو را در برنامه‌هایتان قرار دهید.

3. افزایش تعامل کاربران و بهبود تجربه کاربری (UX)

اصطلاح تخصصی برای افزایش تعامل کاربران، Engagement با محتوا یا محصول است. یعنی کاربران چقدر با محتوا یا محصول شما ارتباط برقرار کردند.

یکی از بزرگترین مزایای سئو این است که تجربه کاربران را مثبت می‌کند و تأثیرات ماندگاری در ذهن مخاطبان سایت به‌وجود می‌آورد.

بهبود تجربه کاربری چه مزیتی برای سئو دارد؟

کاربران سوالی دارند، آنرا از گوگل می‌پرسند و گوگل بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. وقتی کاربر وارد سایت مورد نظرش شد، اگر محتوا ارزشمند ارائه شده باشد، تصویر مثبت در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد.

یکی دیگر از اقداماتی که تجربه کاربران تاثیر زیادی می‌گذارد توجه به نسخه‌ی موبایلیِ سایت است. همانطور که می‌دانید بیش از 60% کاربران، صفحات وب را با موبایل بررسی می‌کنند.

بنابراین همه این‌ها به افزایش دیدگاه و تجربه افرادی که از سایت شما بازدید کرده‌اند کمک می‌کند. فرمول زیر را ببینید که چطور به اعتمادسازی بین کاربران منجر می‌شود. همه‌چیز از سئو شروع شده است:

سئو + ورود به سایت از طریق گوگل + محتوای ارزشمند + تجربه کاربری عالی = اعتماد کاربران

مزایای سئو
مزایای SEO چیست؟

4. داشتن فروش بیشتر

نکته مهمی که در این قسمت مقاله باید به آن توجه کرد این است که مزایای سئو و مراحلی که گفته شد، همواره به یکدیگر پیوستگی دارند.

به عنوان مثال در مرحله قبلی، تعامل و اعتماد کاربران را به‌دست آوردیم و الان وقتش رسیده که از طریق سئو، فروش را تجربه کنیم.

مزیت سئو برای فروش اینترنتی چیست؟

خبر خوب این است که مرحله‌ی سخت را پشت سر گذاشتیم! یعنی به دست آوردن نظر کاربران و جلب اعتماد آن‌ها فروش را تسریع می‌بخشد. با توجه به اینکه اعتماد کاربران را به‌دست آوردیم، اکنون مرحله‌ی فروش آسان است!

البته آسان‌بودنِ فروش، زمانی است که شما کاربران هدفمند جذب کرده باشید، در غیر این‌صورت اعتمادسازی برای کاربرانی که به محصول شما نیاز ندارند، نرخ تبدیل را کاهش می‌دهد.

SEO benefits
مزایای سئو در بازاریابی دیجیتال

5. کلیک‌های بیشتر نسبت به بازاریابی PPC (تبلیغات کلیکی)

حتماً تبلیغات کلیکی مثل Google Ads را دیده‌اید. لینک‌هایی در نتایج موتورهای جستجو، که با برچسب “آگهی” یا “Ad” متمایز شده‌اند. علاوه بر این، نوع دیگر تبلیغات کلیکی، بنرهایی است که در سایت‌های معتبر قابل مشاهده هستند.

اما این مدل تبلیغات کلیکی (Google Ads) تا زمانی وجود دارند که بودجه‌ی شما تمام نشود. به محض اینکه موجودی اکانت کاربری به‌اتمام برسد، لینک یا بنر شما از حالت نمایش خارج خواهد شد.

مزیت سئو نسبت به تبلیغات کلیکی این است که اولاً ماندگاری جایگاه شما در نتایج موتورهای جستجو (مثل گوگل) طولانی‌مدت است و دوماً ماندن یا نماندن شما در رتبه‌های برتر، کاملاً به عملکرد خودتان بستگی دارد. یعنی با تولید محتوای ارزشمند، نظر کاربران را جلب کنید. محتوا را به‌روز نگه دارید و اقدامات لینک سازی را اصولی برایشان انجام دهید.

SEO benefits
مزایای SEO

6. کاهش هزینه‌های بازاریابیِ گران

یکی از بزرگترین مزایای سئو این است که به شما کمک می‌کند هزینه‌‌های بازاریابی را کاهش دهید. کانال‌های بازاریابیِ مختلفی وجود دارد، از جمله تبلیغات کلیکی و شبکه‌های اجتماعی که ممکن است هزینه‌های تبلیغات شما را افزایش دهد.

درست است نتیجه گرفتن در سئو زمانبر است، اما ماندگار و معتبر به‌حساب می‌آید. بسیاری از کاربران به گوگل پول می‌دهند (Google Ads) تا لینک آن‌ها در صفحه اول باشد، اما شما از طریق سئو می‌توانید همیشه در صفحه‌ی اول بمانید.

7. نتایج بلند مدت

همانطور که اشاره کردیم یکی دیگر از مهمترین مزایای سئو نتایج طولانی‌مدت آن است که شما را از سرمایه‌گذاریِ اولیه برای تبلیغات مُعاف می‌کند.

شما با چند ماه کار اصولی روی سایت خود می‌توانید نتایج برتر گوگل را به تصرف خودتان درآورید. البته دانستن این نکته مهم است که باید از جایگاهتان مراقبت کنید و تازمانیکه همه‌ی اقدامات سئو تحت نظارت شما باشند، جایگاه شما در نتایج گوگل به‌خطر نخواهد افتاد.

8. برتری در نتایج نسبت به رقبا

آنالیز رقبا از آن تکنیک‌های جذابی است که می‌تواند شما را سریعتر به کاربران هدف برساند. چطور؟ به سادگی 🙂

برترین صفحاتی که رقبای شما در آن‌ها رتبه دارند را پیدا کنید و روی همان موضوعات مانور دهید. یا اینکه ببینید رقبایتان در چه موضوعاتی تولید محتوا دارند، شما نیز در همان موضوعات شروع به کار کنید.

در واقع، با آگاهی از استراتژیِ رقبایی که سال‌هاست در حوزه‌ی ما کار می‌کنند، سرعت نتیجه‌گیریِ ما افزایش می‌یابد. تحلیل و آنالیز دقیق رقبا را در دوره جامع یاد بگیرید.

9. میزان پیشرفت، قابل اندازه‌گیری

هر اقدامی روی سئو سایت انجام شود، با استفاده از ابزار رایگان Google Analytics قابل بررسی و اندازه‌گیری است که همین عامل یکی از برتری‌های سئو در بازاریابی دیجیتال به‌حساب می‌آید.

تحلیل رفتار کاربران، درصد نرخ تبدیل (ها)، بررسی دقیق عملکرد صفحات، فقط 3 مورد از اطلاعاتی است که Google Analytics در اختیار فعالان سئو قرار می‌دهد.

مزیت های سئو

در آخر

د‌‌‌‌ر این مقاله، برخی از مزایای سئو را شناختیم که هر کسب و کاری می‌تواند از آن‌ها ‌‌‌بهره‌مند شود. در پایان لازم است اشاره کنیم سایر کانال‌های دیجیتالی نیز، برای افزایش فروش آنلاین شما مفید خواهند بود پس آن‌ها را از قلم نیندازید. اما این نکته مهم را مد نظر قرار دهید، تاثیری که سئو در کسب و کار آنلاین شما می‌گذارد، تاثیری به مراتب عمیق‌تر و طولانی‌تر (نسبت به سایر روش‌های بازاریابی) است.

در صورت داشتن سوال یا پیشنهاد می‌توانید از قسمت زیر، نقطه‌نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

shanebarker

webfx

5/5 - (14 امتیاز)

3 دیدگاه برای “مزایای سئو را بشناسید | معرفی 9 مزیت سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024