الگوریتم گورخر گوگل روی چه عواملی حساس است؟

آخرین به‌روزرسانی: 25 خرداد 1401
بازدید: 1,078 بار
الگوریتم گورخر گوگل چیست؟
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

از جمله عوامل اصلی برای درک سئو، آشنایی با الگوریتم‌های گوگل و نحوه عملکرد آن‌ها است. هر کدام از الگوریتم‌های گوگل نقش خاصی در بررسی و رتبه‌بندی سایت‌ها بر عهده دارند. یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای بررسی سایت‌های فروشگاهی، الگوریتم گورخر است.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با کاربرد و نقش الگوریتم گورخر در سئو سایت‌های فروشگاهی آشنا کنیم.

الگوریتم گورخر گوگل چیست؟

الگوریتم گورخر یا Google Zebra Algorithm برای بررسی سایت‌های فروشگاهی که محصولات خود را به صورت آنلاین عرضه می‌کنند، کاربرد دارد. این الگوریتم بعد از الگوریتم پاندا و پنگوئن، در سال 2013 توسط گوگل معرفی شد.

کاربرد این الگوریتم رتبه دادن به سایت‌های فروشگاهی معتبر است. به عنوان مثال فروشگاه‌‌های آنلاینی که محصولات بی‌کیفیت و تقلبی به کاربران ارائه می‌دهند، توسط الگوریتم Zebra جریمه می‌شوند و رتبه‌بندی آن‌ها در نتایج گوگل کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی دیگر، سایت‌های فروشگاهی که محصولات با کیفیت دارند و از درگاه پرداخت ایمن برای خرید آنلاین کاربران استفاده می‌کنند، در نتایج گوگل پاداش می‌گیرند و لذت فروش بیشتر را تجربه می‌کنند.

در نتیجه گوگل با راه‌اندازی الگوریتم گورخر کلاهبرداران اینترنتی را تشخیص می‌دهد و آن‌ها را شدیداً جریمه می‌کند.

یادآوری: همیشه با استفاده از روش‌های اصولی و کلاه سفید، سایت فروشگاهی خود را سئو کنید تا گوگل عاشق شما شود و فروش‌تان را ارتقا دهد. هوش مصنوعی گوگل باهوش است و تلاش سایتی که قانون‌مند رفتار می‌کند را نادیده نمی‌گیرد.

آشنایی با الگوریتم گورخر گوگل
آشنایی با الگوریتم زبرا یا گورخر

تأثیر الگوریتم Zebra در سئو

همانطور که گفتیم الگوریتم گورخر گوگل تأثیر زیادی در رتبه‌بندی سایت‌های فروشگاهی می‌گذارد. آن دسته از صاحبین سایت‌های فروشگاهی که از روش‌های کلاه سیاه در بهینه‌سازی موتورهای جستجو استفاده می‌کنند، به سادگی توسط الگوریتم‌های گوگل شناسایی و جریمه خواهند شد.

در نتیجه، برای اینکه درآمد خود را از طریق سایت فروشگاهی بیشتر کنید، بایستی به دستورالعمل‌های گوگل احترام بگذارید تا الگوریتم‌های گوگل (مخصوصاً گورخر) به سایت شما در رتبه‌بندی گوگل پاداش دهند.

الگوریتم گورخر روی چه عواملی حساس است؟

در این قسمت از مقاله به عواملی خواهیم پرداخت که مقدمات جریمه‌های الگوریتم زبرا را محیا می‌کند.

سایتی که ویژگی‌های زیر را داشته باشد، مورد غضب الگوریتم گورخر قرار می‌گیرد.

1. ناشناس بودن مالک سایت

سعی کنید درون سایت خود، آدرس دقیق و شماره تلفن معتبر قرار دهید، زیرا مشتریان شما با مشاهده‌ی اطلاعات تماس احساس امنیت بیشتری می‌کنند و با خیال راحت خریدشان را انجام می‌دهند.

پشتیبانی شما باید هر زمانی که مشکلی در روند خرید مشتریان پیش آمد، با خوشرویی و صبوری پاسخگوی آن‌ها باشد.

با این تفاسیر اگر سایتی برعکس توضیحاتی که دادیم را اجرا کند، با جریمه Google Zebra Algorithm مواجه می‌شود.

تأثیر الگوریتم گورخر گوگل در سئو

2. کپی کردن محتوا از سایر سایت‌ها

سایت‌های فروشگاهی برای معرفی محصولات خود باید از تصاویر و توضیحات منحصر به فرد استفاده کنند.

خیلی از مالکین سایت‌های فروشگاهی برای اینکه زیر بار محتوای اختصاصی نروند، اقدام به کپی کردن توضیحات و تصاویر محصولات سایت‌های دیگر می‌کنند که نتیجه‌ای جز جریمه شدن توسط Google Zebra Algorithm نخواهد داشت.

3. ایجاد لینک‌های نامعتبر و بی‌کیفیت

الگوریتم‌های گوگل برای اینکه رتبه‌ی سایت‌های فروشگاهی را به طور دقیق اندازه‌گیری کنند، با یکدیگر مشارکت می‌کنند و هیچ الگوریتمی به صورت مستقل، روی رتبه‌بندی تأثیر گذار نیست.

بنابراین چنانچه بک لینک‌های انبوه و نامرتبط به صفحات یک فروشگاه اینترنتی ارسال شوند، الگوریتم گورخر با همکاری الگوریتم پنگوئن، سیگنال‌های منفی را دریافت تجزیه و تحلیل می‌کنند و نسبت به جریمه‌ی سایت فروشگاهی اقدام خواهند کرد.

عوامل مثبت در جلب رضایت الگوریتم گورخر

پس از بررسی عوامل منفی و تأثیر گذار در تصمیمات الگوریتم گورخر، در این قسمت از مقاله به مواردی خواهیم پرداخت که رگ خواب الگوریتم زبرا هستند و سایتی که ویژگی‌های زیر را داشته باشد، از سوی این الگوریتم تشویق می‌شود.

از سوی دیگر، سایتی که موارد فوق را رعایت نکند مورد غضب الگوریتم گورخر گوگل قرار می‌گیرد و جریمه می‌شود.

1. ریسپانسیو بودن سایت فروشگاهی

امروزه اکثر کاربران با استفاده از موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها، خریدهای آنلاین را انجام می‌دهند. برای این که یک سایت فروشگاهی بین کاربرانش محبوب شود، باید نمایش ریسپانسیو یا واکنش گرا را به طور عالی و یکپارچه ارائه دهد.

نمایش ریسپانسیو یعنی صفحات سایت فروشگاهی در تمامی اندازه‌های صفحه نمایش (با هر نوع دستگاهی) سازگار باشد.

به عنوان مثال، اگر یک سایت فروشگاهی غیر واکنش گرا باشد، تصویر یکپارچه و منظمی به مشتریانش ارائه نمی‌دهد و تجربه کاربری اُفت می‌کند.

امروزه اکثر قالب‌های استاندارد وردپرسی، به صورت حرفه‌ای ریسپانسیو هستند. با این حال برای بهبود تجربه کاربران، لازم است یک تیم کدنویسی در کنار کسب و کارهای آنلاین حضور داشته باشد تا اگر خللی در نمایش ریسپانسیو وجود داشت، آن‌را برطرف کنند.

با این توضیحات باید بگوییم که الگوریتم گورخر گوگل به راحتی ریسپانسیو بودن یک سایت را تشخیص می‌دهد. بنابراین با ارائه‌ی صفحات تمیز، سیگنال‌های مثبت به الگوریتم Zebra ارسال کنید.

یادآوری: تیم پشتیبانی دوره‌های آموزشی آکادمی پونک، تمامی مسائل برنامه نویسی، کدنویسی و ایرادات فنی دانشجویان را بررسی و رفع می‌نماید.

ریسپانسیو بودن سایت در بررسی الگوریتم گورخر گوگل

2. اصول مشتری مداری

یکی از دلایل مهم در افزایش فروش و جلب اعتماد کاربران، مشتری مداری است. به عبارت دیگر یکی از فاکتورهایی که اعتبار یک سایت فروشگاهی را بالا یا پایین می‌برد، نحوه برخورد با مشتری و چگونگی پاسخ به سوالات آن‌ها است.

با این توضیحات، یک فروشگاه اینترنتی برای افزایش اعتبار و محبوبیت خود باید اصول مشتری مداری را بلد باشد.

به عنوان مثال، شما می‌توانید با استفاده از پشتیبانی آنلاین یا نظرسنجی، دیدگاه کاربران را نسبت به محصول خریداری شده جویا شوید. کاربری که ببیند فروشگاه اینترنتی به نظرش اهمیت می‌دهد، هم اعتمادش بیشتر می‌شود و هم برای خریدهای دیگر ترغیب خواهد شد.

در نتیجه الگوریتم زبرا از طریق نشانه‌هایی که نسبت به مشتری مداری دریافت می‌کند، امتیازات مثبتی را برای رتبه‌بندی در نظر می‌گیرد.

تأثیر مشتری مداری در بررسی الگوریتم گورخر گوگل

3. ارائه محصولات با کیفیت به مشتریان

همان‌طور که بر کسی پوشیده نیست، یکی از عوامل مهم در ارتقا فروش محصولات اینترنتی، ارائه‌ی محصولات با کیفیت به مشتریان است.

به عنوان مثال اگر مشتری از یک سایت فروشگاهی محصولی را خریداری کند و از کالای خریداری شده رضایت نداشته باشد، قطعاً برای بار دوم و خرید محصولات بیشتر، به آن سایت فروشگاهی مراجعه نخواهد کرد و همین سیگنال، الگوریتم گورخر گوگل را حساس می‌کند.

یک جمله‌ی طلایی در بحث فروش وجود دارد که می‌گوید: “سود، در تکرار فروش است.” در نتیجه، محصول با کیفیت مشتری را نمک گیر می‌کند تا مجدداً برای خرید بیشتر، به فروشگاه اینترنتی سر بزند.

کیفیت بالای محصولات، علاوه بر اینکه فروش بیشتری برای سایت فروشگاهی رقم می‌زند، باعث می‌شود تا امتیازات مثبت الگوریتم زبرا، مشتریان بالقوه‌ای از نتایج گوگل برای فروشگاه اینترنتی به ارمغان بیاورد.

4. استفاده از نماد الکترونیکی

تهیه نمادهای اعتمادساز مثل اینماد و نشان ملی ثبت در کنار درگاه پرداخت مطمئن، به کاربران جدید اطمینان خاطر می‌دهد که سایت مورد نظر ایمن است.

با توجه به کلاهبرداری‌های اینترنتی، امنیت سایت برای کاربران اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد و یکی از فاکتورهای مهم از نظر الگوریتم گورخر، اطمینانی است که کاربران نسبت به فروشگاه اینترنتی نشان می‌دهند.

در آخر

در این مقاله به صورت کامل عوامل تأثیر گذار روی الگوریتم گورخر گوگل را شرح دادیم.

با این وجود اگر سایت فروشگاهی دارید یا قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید، یادتان باشد که همیشه باید در جهت رعایت قوانین موتورهای جستجو تلاش کنید و از مسیرهای اصولی، رتبه‌های برتر گوگل را برای صفحات فروشگاهی به دست بیاورید.

چنانچه سوالی درباره الگوریتم گورخر گوگل در ذهن‌تان باقی مانده است، از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

منابع

constant

searchenginejournal

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024