تکنیک‌های تولید محتوای متنی چیست؟

آخرین به‌روزرسانی: 21 تیر 1401
بازدید: 2,010 بار
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

جذب مخاطبان هدف از طریق دانستن تکنیک‌های تولید محتوای متنی میسر می‌شود. چرا که سایت‌ها با محتوای جذابی که می‌سازند، کاربران بالقوه را به سایت خود دعوت کرده و آن‌ها را با تکنیک‌های خاصی به کاربران بالفعل تبدیل می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با 8 مرحله تکنیک تولید محتوای متنی آشنا کنیم.

مسیر نویسندگان محتوا مشخص است. محتوایی تولید می‌کنند تا با افزایش بازدیدکنندگان سایت، رتبه‌بندی را نیز افزایش دهند. اگر نویسندگان مطالبِ منحصربه‌فرد (Unique) بنویسند، موتورهای جستجو به آن‌ها کمک می‌کنند تا بیشتر در معرض دید قرار گیرند.

به عنوان مثال، گوگل به صراحت گفته سایت‌های با محتوای تکراری را دوست ندارد و آن‌ها را جریمه می‌کند. به عبارت دیگر، Google فقط به سایت‌هایی با محتوای عالی و کاربرپسند پاداش می‌دهد.

تکنیک های تولید محتوای جذاب

اما بیایید کمی در مورد تولید محتوا بدانیم

دنیای محتوا آنقدر بزرگ است که از هرکسی بپرسید تعریفش از تولید محتوا چیست نظریه‌ی خودش را دارد. بعضی اوقات هم این تعاریف برای برخی‌ها گُنگ و پیچیده است.

ساده ترین تعریف محتوا همان چیزی است که هر روز با آن سر و کار داریم. روزانه در صفحات اجتماعی مثل اینستاگرام پست‌های زیادی مشاهده می‌کنیم و یا خودمان مطالبی را به اشتراک می‌گذاریم که همه‌ی این‌ها تولید محتوا است.

وقتی کاربر به سایت شما می‌رسد، انتظارتان این است نهایتاً خریدی انجام دهد! خب برای رسیدن به این مرحله، محتوای جذاب شما می‌تواند کاربر را برای خریدکردن ترغیب کند. اینجاست که بازاریابی محتوا وارد ماجرا می‌شود تا کلمات را برای جلب نظر مشتری به بهترین شکل کنار هم بچیند.

یک نویسنده محتوا باید آگاهی داشته باشد که بازدیدکنندگان سایت چه کسانی هستند. یعنی بداند کاربر چه می‌خواهد و سپس محتوای ارزشمندی برای نیاز کاربر تولید کند.

تکنیک‌های تولید محتوای متنی در 8 مرحله

همانطور که می‌دانید انواع مختلفی از محتوا وجود دارد اما محتوای نوشتاری تقریبا نخستین و قدیمی‌ترین نوع محتواست که می‌شناسیم. با ما همراه باشید تا چند مورد از تکنیک‌های تولید محتوای متنی را بررسی کنیم.

1. مخاطبان خود را بشناسید

به عنوان مثال، تصور کنید در حال ایجاد یک سایت برای یک شرکت حقوقی هستید. مخاطبان اصلی شما ممکن است مشتریان فعلی‌تان باشند، اما مخاطبان ثانویه شما بسیار گسترده تر هستند و می‌توانند شامل وکلا، کارشناسان حقوقی یا هر کسی باشد که در آینده ممکن است به خدمات شما نیاز پیدا کند.

شما باید مطمئن شوید که محتوای شما برای همه این مخاطبان، جالب خواهد بود. یعنی درک کنید این گروه ها چه نوع سوالاتی را می‌توانند درباره یک موضوع خاص بپرسند؟ کجا بیشترین فعالیت آنلاین را دارند؟ آن‌ها به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارند؟

Textual content generation techniques
آشنایی با تکنیک‌های تولید محتوای متنی

2. جملات کوتاه و ساده بنویسید

توجه کاربران امروزی را بیشتر جملاتی جلب می‌کند که کوتاه و در عین حال مفید باشد.

می‌توانیم از جمله‌ای چهار خطی یا جمله‌ای یک و نیم خطی که همان مفهوم را به بازدیدکننده می‌رساند، استفاده کنیم. با توجه به جمله‌ی بالا و زمان کاربر کدام بهتر است؟

محتوای کوتاه و مفید، به طور طبیعی مخاطبان بیشتری را در برخواهد گرفت. بنابراین تمرکز خود را بر استفاده از اسم و فعل بگذارید و از قید و صفت کمتر استفاده کنید.

3. محتوای منحصربه‌فرد ایجاد کنید

همانطور که گفته شد، محتوای منحصربه‌فرد تا حد زیادی با Google و بازدیدکنندگان شما ارتباط مستقیمی دارد. در نتیجه کپی کردن مطالب دیگران منجر به مجازات Google می‌شود، که می‌تواند رتبه‌ی نهایی شما را در نتایج گوگل تضعیف کند.

منحصربه‌فرد به معنای اصالت است. یعنی ایده های شما باید اصیل باشند! تکرار مفاهیم مشابه یا پست‌های دیگران کارِ حرفه‌ای نیست. این مورد را می‌توانید در همه‌ی مقالاتی که راجع به تکنیک‌های تولید محتوای متنی هستند مشاهده کنید.

اگر قرار باشد ما برای هر موضوعی که محتوا تولید می‌کنیم، از مطالب تکراری استفاده کنیم دیگر محتوای جدیدی وجود نخواهد داشت و عملاً شغلی برای نویسندگان محتوا نخواهد بود. یک ضرب المثل قدیمی‌ هست که می‌گوید اگر چیز مفیدی برای گفتن ندارید، پس اصلاً چیزی نگویید.

4. همیشه روی ایجاد عناوین قوی تمرکز کنید

برای عناوین خود وقت بگذارید. در صورت امکان، چند عنوان را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید کدام یک برای محتوای شما ایده آل تر است. بهترین تصمیم، انتخاب عنوانی است که کلمات جادویی (مثل شگفت‌انگیز و فوق‌العاده) و اعداد را در خودش دارد.

تکنیک‎های تولید محتوای متنی
تکنیک‌های تولید محتوای متنی

5. توانایی ارائه پاسخ را داشته باشید

این مورد را با یک سوال شروع می‌کنیم. هدف نهایی یک موتور جستجو از ارائه‌ی نتایج چیست؟

اکثر مردم برای دریافت مجموعه‌ای از پاسخ‌ها به گوگل مراجعه می‌کنند. زیرا گوگل در این زمینه عالی است. هر مبحثی که قصد جمع آوری اطلاعات از آن را دارید جستجو می‌کنید تا گوکل انواع و اقسام موضوعات مرتبط را همراه با عکس و فیلم به شما نشان دهد.

وقتی افراد برای سوال‌هایشان از موتور جستجو استفاده می‌کنند، آنچه می‌خواهند، جواب صحیح است و وظیفه گوگل (و سایر موتورهای جستجو) این است که بهترین جواب را به آن‌ها نمایش دهد.

6. از منابع موثق بهره بگیرید

به این فکر کنید که شما یک مقاله برای سایت خود می‌نویسید، هزاران نفر قرار است آن را بخوانند و اگر برخی از مطالب شما نادرست باشند، قطعاً می‌تواند به اعتبار شما آسیب وارد کند.

پس حتما از سایت‌های مرجع قوی استفاده کنید و سعی کنید برای هر پاراگراف نیز جستجویی انجام دهید تا از صحت آن جمله مطمئن شوید.

به خاطر داشته باشید، سایت شما بازتاب برند شماست. اگر مشکلی در رابطه با سایت وجود داشته باشد، بر نحوه مشاهده محصولات شما تأثیر جدی خواهد گذاشت.

7. به زبان ساده تر بنویسید

در حال حاضر اینترنت توسط همه‌ی افراد جامعه اعم از تحصیل کرده یا کم سواد مورد استفاده قرار می‌گیرد و فقط در اختیار متخصصان فنی نیست. بنابراین اطمینان حاصل کنید که اطلاعات برای افراد غیر متخصص و افراد کم سواد نیز قابل درک است.

کمتر از کلمات اختصاصی استفاده کنید و هرگاه استفاده کردید توضیح مختصری راجبش بدهید. اگر قصد اجرای دقیقِ تکنیک‌های تولید محتوای متنی را دارید باید توجه زیادی به این مورد داشته باشید.

اصطلاحات پیچیده را توضیح دهید و لینک‌های دیگری را برای سایر مقالات فراهم کنید که خوانندگان بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع خاص بدست آورند.

تکنیک های تولید محتوا
مقاله تکنیک‌های تولید محتوای متنی

8. از فایل‌های چند رسانه‌ای‌ استفاده کنید

بعضی اوقات یک عکس، اینفوگرافیک یا فیلم می‌تواند به اندازه هزاران کلمه تاثیر داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که 90 درصد اطلاعات منتقل شده به مغز انسان بصری است و افراد اطلاعات دیداری را 60 هزار برابر سریعتر از متن پردازش می‌کنند.

یک نمودار تصویری، می‌تواند نقش بهتری در شرح یک موضوع پیچیده نسبت به متن ارائه دهد. اگر خودتان را یک طراح گرافیکی نمی‌دانید، می‌توانید از ابزارهای آنلاین موجود برای ترسیم نمودار استفاه کنید.

اگر چه موضوع ما تکنیک‌های تولید محتوای متنی است اما استفاده از محتوای چند رسانه‌ای تاثیر بسزایی در کار می‌گذارد. ضمن اینکه تصاویر به تجزیه متن کمک کرده و خوانایی صفحه شما را آسان تر می‌کنند.

در آخر

با توجه به تکنیک‌های تولید محتوای متنی که در این مقاله خوانده‌اید، اکنون می‌توانید از آن‌ها برای جذابیت بیشتر محتوا و جلب رضایت مخاطبان استفاده کنید.

محتوا، چراغ راهی در مسیر رشد کسب و کار شما خواهد بود. اگر آن‌را جدی بگیرید، خواهید دید که مشتریان بیشتری جذب خواهید کرد.

ضمناً در کنار تکنیک‌های تولید محتوای متنی که آموختید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی لحن محتوا را مطالعه کنید تا احساسات کاربران را برای نوشتن محتوای جذاب درگیر کنید.

منابع

jimdo

neilpatel

quora

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024