ارکان اصلی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM)

آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1401
بازدید: 588 بار
بازاریابی شبکه های اجتماعی
مدت زمان مطالعه این مقاله
6 دقیقه

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی روشی قدرتمند برای کسب و کارها به منظور دستیابی به مشتریان بیشتر است. در این مقاله ارکان اصلی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و نکات لازم برای موفقیت در SMM را خواهیم گفت.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا SMM چیست؟

پلتفرم‌هایی مانند: اینستاگرام، تلگرام، فیس‌بوک، توییتر و… که برای برقراری ارتباط با مشتریان و افزایش فروش استفاده می‌شوند را بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing می‌گوییم.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مواردی اقداماتی مثل: انتشار محتوای با کیفیت، گوش دادن به سوالات مخاطبان، کشف نیازها و نگرانی‌های کاربران، درگیر کردن مخاطب با محصول و تجزیه و تحلیل نتایج و تبلیغات را شامل می‌شود.

در حال حاضر مشتریان از طریق رسانه‌های اجتماعی با برندها در تعامل هستند و اگر شما مستقیماً از طریق شبکه‌های اجتماعی با مشتریان در ارتباط نباشید، بدانید که سهم زیادی از بازار را به رقبای‌تان بخشیده‌اید!

ممکن است برای بعضی از افراد این سوال پیش بیاید که با وجود بازاریابی از طریق ایمیل، استفاده از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارها ضرورت دارد؟

بله. در حقیقت امروزه ادغام بازاریابی شبکه‌های اجتماعی با ایمیل مارکتینگ امری ضروری است.

زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که روزانه ۳ میلیارد نفر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و بسیاری از این افراد، دوستان و خانواده‌ها خود را برای همراهی با برندهای معروف تشویق می‌کنند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

مزایای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

یکی از مزایای رسانه‌های اجتماعی استفاده از ابزارهای تحلیلی است که در قسمت Insights اپلیکیشن‌ها قرار دارد. اطلاعاتی که Insights نمایش می‌دهد شامل: آمار بازدید پست‌ها، میزان تعامل کاربران، پست‌های پربیننده و… است.

علاوه بر تحلیل فعالیت در رسانه‌های اجتماعی، این شبکه‌ها به شما کمک می‌کنند تا:

  • برند خود را توسعه دهید.
  • بررسی کنید که مشتری ایده آل شما چه می‌خواهد و به چه چیزی نیاز دارد.
  • رتبه‌بندی سایت را در موتور جستجو بهبود ببخشید.
  • ترافیک بیشتری به سایت خود جذب کنید.
  • با مشتریان خود در ارتباط باشید.

انتخاب بهترین رسانه اجتماعی

اولین شرط شروع بازاریابی شبکه‌های اجتماعی انتخاب رسانه‌ای مناسب برای برند خود است.

به عنوان مثال اگر موضوع کسب و کار شما پوشاک است، با فروش در اینستاگرام به سود خوبی خواهید رسید.

اگرچه فیس بوک برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب است، اما لزوماً برای هر نوع کسب و کار مناسب نیست.

یا مثلاً فضای واتساپ و تلگرام برای پشتیبانی از محصولات و ارتباط با مشتری گزینه‌های خوبی هستند.

بنابراین هیچ اپلیکیشنی برای کسب و کار خاصی طراحی نشده است و استفاده‌ی درست از تمامی اپلیکیشن‌ها، موفقیت در شبکه‌های اجتماعی را رقم می‌زند.

9 رکن اصلی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

1. نام تجاری مناسب

اولین قدم برای آغاز بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، انتخاب نام برند یا نام تجاری مناسب است. نام برند و لوگوی هر کسب و کاری، هویت آن‌را نشان می‌دهد.

برای انتخاب نام برند، ویژگی‌های مختلفی باید در نظر گرفته شود، اما دو ویژگی بسیار حائز اهمیت هستند:

  1. نام برند کوتاه و جذاب باشد.
  2. لوگو و اسم برند در ذهن مخاطب بماند.

2. استراتژی

دومین قدم برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، داشتن یک استراتژی قبل از اشتراک گذاری محتوا است.

داشتن استراتژی در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
نکات طلایی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

در واقع برای شروع باید بدانید اهداف شما چه هستند و رسانه‌های اجتماعی چگونه می‌توانند به کسب و کار شما کمک کنند؟

برای مثال عده‌ای از کسب و کارها از شبکه‌های اجتماعی برای برندسازی استفاده می‌کنند و عده‌ای دیگر برای افزایش ترافیک و فروش، در رسانه‌های اجتماعی فعالیت دارند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی علاوه بر افزایش فروش به شما کمک می‌کند تا با افراد بیشتری تعامل داشته باشید و یک جامعه بزرگتری ایجاد نمایید. جامعه‌ای که با برند شما آشنا می‌شوند.

زمانی‌که استراتژی شما مشخص شد، تعیین کنید که قصد تولید چه نوع محتوایی را دارید؟ محتوای آموزشی، سرگرمی، تبلیغاتی یا…

پیشنهاد ما ترکیب هر سه محتوای آموزشی، سرگرمی و تبلیغاتی است. یعنی از طریق محتوای آموزشی و سرگرمی رایگان، کاربران را جذب کنید، سپس محتوای تبلیغاتی را در معرض دید آن‌ها قرار دهید.

یادآوری: شما همیشه می‌توانید استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود را با توجه به عملکرد پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی، تغییر دهید.

3. برنامه‌ریزی و انتشار

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی با حضور مداوم کسب و کارها در این رسانه‌ها شکل می‌گیرد. همانطور که بالاتر گفتم نزدیک به سه میلیارد نفر (3،000،000،000) از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

بنابراین یکی از کاربردهای شبکه‌های اجتماعی، افزایش معروفیت و محبوبیت برند است.

فراموش نکنید که فعالیت مستمر و با کیفیت در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌های مثبت زیادی به مخاطبان بالقوه ارسال می‌کند.

شما باید برای انتشار محتوای خود برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشید. اگر به تازگی از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، به شما توصیه می‌کنیم که روزانه حداقل 1 پست در شبکه اجتماعی مورد نظرتان منتشر کنید.

محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، باید ترکیبی از تصاویر، فیلم‌ها، اینفوگرافی‌ها و… باشد.

افزایش مشتری به کمک بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
تولید محتوا چه کمکی به بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌کند؟

4. گوش دادن و تعامل

با رشد کسب و کار شما و موفقیت در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، صحبت‌ها درباره برند و محصول شما آغاز می‌شود. یعنی افراد مختلفی در مورد پست‌های شما در شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کند و تلاش دارند با شما ارتباط بگیرند.

حتی ممکن است افرادی بدون اطلاع شما در شبکه‌های اجتماعی خودشان، درباره برند شما صحبت کنند. بنابراین لازم است است که روی برند خود، کنترل داشته باشید.

زیرا اگر نظر افراد درباره شما مثبت باشد، که بسیار عالی است. اما اگر غرض ورزانه نظرات منفی درباره شما گفته شد، باید اقدام لازم متناسب با اعتبار برندتان نشان دهید.

سعی کنید در مواجهه با مشتریان و هم صنفی‌های‌تان رفتار صبورانه‌ای نشان دهید و با همه در تعامل باشید. زیرا تعامل با افراد مختلف باعث ایجاد احساس در روابط می‌شود و احساس در روابط، فروش نهایی را به ارمغان می‌آورد.

5. برگزاری برنامه‌های زنده (Live)

برخی از شبکه‌های اجتماعی، امکان برگزاری Live را فراهم می کنند. برنامه‌های زنده به مشتریان کمک می‌کند تا پاسخ سوالات‌شان را دریافت نموده و اعتمادشان به کسب و کار شما جلب شود.

سعی کنید هفته‌ای یکبار، با استراتژی درست و برنامه‌ریزی دقیق، برنامه‌ی زنده برگزار کنید. برنامه‌های Live امکان ارائه‌ی تخصص و ارزش محصول را فراهم می‌کند.

امروزه تعامل با مشتریان بیش از هر زمان دیگری مهم است. اهمیت مشتریان به اندازه‌ی دوستان و خانواده مهم شده است.

باید بدانیم تعامل چیزی فراتر از بازاریابی است و کمک می‌کند تا مشکلات و پرسش‌های مبهم مشتریان را پاسخ دهیم.

مکالماتی که در در اینستاگرام و تلگرام با کاربران رد و بدل می‌کنیم، به ما امکان می‌دهد که با مشتری درگیر شویم و به آن‌ها نشان دهیم هدف ما فقط فروش نیست، بلکه به مشکلات آن‌ها فکر کرده‌ایم و راه حل آن‌را در محصول خود قرار دادیم.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی راهی عالی برای تعامل با مشتریان هستند و طبق تحقیقات صورت گرفته، ۴۰% مشتریان بالقوه از برندهای خرید می‌کنند که پشتیبانی آن‌ها، پاسخگوی سوالاتشان باشد.

تعامل در شبکه‌های اجتماعی
موفقیت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی از طریق برگزاری Live

6. تجزیه و تحلیل

در این مرحله از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، باید بدانید آیا نسبت به ماه گذشته عملکرد بهتری داشته‌اید یا خیر. یعنی چند کامنت مثبت دریافت کردین و چند نفر پست‌های شما را پسندیده‌اند؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، اغلب شبکه‌های اجتماعی قسمتی به نام Insights دارند که آمار خوبی از میزان تعامل کاربران در اختیارمان قرار می دهد که مرتباً باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

همچنین می‌توانید از Buffer Analyze برای تجزیه و تحلیل دقیق‌تر استفاده کنید.

تحلیل اطلاعات کمک می‌کند تا رفتار کاربران‌تان را بشناسید و محتوای مناسب‌تری برای آن‌ها تولید کنید.

7. تبلیغات

تبلیغات مهم‌ترین بخش شبکه‌های اجتماعی است. در واقع تبلیغات در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهد تا مخاطبانی بیشتری را به سمت خود جذب کنید.

علاوه بر آن، تبلیغات باعث می‌شود که برند شما دیده شود و در ذهن کاربران بماند. یعنی هزینه‌ای که برای تبلیغات می‌شود، با فروش چند برابری جبران خواهد شد.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی
تأثیر تبلیغات در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

 

8. اشتراک گذاری لینک‌ها

همانطور که می‌دانید پروفایل شبکه‌های اجتماعی، در کنار فیلدهای نام و توضیحات، فیلدی را برای ورود لینک سایت تعبیه کرده‌اند و اگر کسب و کاری، سایت نداشته باشد، عملاً یکی از کانال‌های بازاریابی را بسته است.

برای کسب و کارهایی که سایت اینترنتی دارند، فرصت خوبی محیاست تا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را، به فروش در سایت خود تبدیل کنند.

یادآوری: وجود سایت اینترنتی و اطلاعات تماس در سایت، باعث می‌شود تا اعتماد کاربران برای خرید محصولات، دوچندان شود.

9. بررسی رقبا

بررسی رقبا موضوعی است که همیشه برای کسب و کارها اهمیت داشته است و حتی کسب و کارهای سنتی نیز، نسبت به تحلیل رقبای‌شان، بی تفاوت نبوده‌اند.

در قدم اول باید رقبایی که موضوع کسب و کارشان مرتبط با شما هست را شناسایی کنید.

قدم بعدی باید نوع محتوا، نوع تعامل کاربران، زمان بندی انتشار پست و اطلاعاتی از این قبیل را برای هر کدام از رقبا بررسی نمایید.

در واقع ایده گرفتن از رقبا باعث می‌شود که آزمون و خطای کمتری برای موفقیت در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی داشته باشیم.

تجزیه و تحلیل در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
نقش رقبا در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

در آخر

رسانه‌های اجتماعی همیشه در حال پیشرفت هستند و نقشی که در فروش و بازاریابی ایفا می‌کنند، هر روز جدی‌تر می‌شود.

وقتی فیس بوک راه‌اندازی شد، فقط امکان نوشتن محتوای متنی وجود داشت. در حالی‌که اکنون، امکان تولید محتوا در قالب‌های متنوعی مانند: تصویر، فیلم، برنامه‌های زنده و… فراهم شده است.

در پایان مقاله لطفاً به این سوال پاسخ دهید. برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کدام اپلیکیشن را توصیه می‌کنید؟ دلیل خود را بنویسید.

منابع

campaignmonitor

buffer

wordstream

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024