اصول سئو در تولید محتوا + 8 نکته مهم سئو محتوا

آخرین به‌روزرسانی: 25 خرداد 1401
بازدید: 938 بار
اصول سئو در تولید محتوا
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

در دنیای دیجیتالیِ امروز، سئو محتوا و رعایت اصول سئو در تولید محتوا مهارتی است که کسب و کارهای اینترنتی، به شدت نیازمند آن هستند. بنابراین دانستن سئوی محتوا یک مهارت پولساز به حساب می‌آید.

اما در کجا به جستجوی آن باشیم؟ آیا برنامه‌ای برای یک استراتژی موثر در سئو محتوا وجود دارد که بتواند SEO شما را به مدت نامحدود بهبود بخشد؟

در پاسخ به این سوالات می‌گوییم بله وجود دارد، با ما همراه باشید.

هشت اصل مهم در سئو محتوا

دانستن اصول سئو در تولید محتوا می‌تواند به شما در بهبود رتبه‌بندی کلیِ سایتتان کمک کند. بیایید شروع کنیم.

در اینجا 8 عامل مهم اصول سئو در تولید محتوا وجود دارد:

 1. استفاده از کلمات آسان‌تر
 2. قابلیت لینک شدن
 3. به‌روزرسانی مطالب
 4. در نظر گرفتن مخاطبان
 5. هدف قرار دادن چند کلمه کلیدی
 6. بهبود خوانایی
 7. استفاده از تصاویر و ویدیو
 8. به‌کار بردن CTA

1. استفاده از کلمات آسان‌تر

اولین قدمی که برای اصول سئو در تولید محتوا باید به آن توجه کنیم، ایده پردازی است. این فرآیند با تحقیق کلمات کلیدی آغاز می‌شود.

به این منظور، بایستی کلمات کلیدی یا موضوعات مرتبط با برندتان را تجزیه و تحلیل و بررسی کنید.

شما می‌توانید برای سئو محتوای خود از هر ابزاری برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید. اما برای این تحقیق، سه عامل وجود دارد که باید آن‌ها را به یاد داشته باشید:

 • حجم جستجو
 • مقدار ترافیک
 • سختی کلمه کلیدی

بهترین اتفاقی که می‌تواند در سئو محتوا بیفتد این است که تمام کلمات کلیدی مورد نظر شما دارای حجم جستجوی بالا با سختیِ پائین باشند. این کلمات کلیدی معمولاً بسیار اندک هستند. اغلب اوقات، کلمات کلیدی که سختی کمی دارند انتخاب بهتری برای هدف قرار دادن هستند.

برای تحقیق کلمات کلیدی ابزارهای بی شماری مانند SEMrush یا CognitiveSEO’s Keyword Tool وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این ابزارها، کلمه کلیدی شما را از صفر (ساده ترین) و صد (سخت ترین) اندازه‌گیری می‌کنند.

در اینجا سوال پیش می‌آید که چگونه سختی کلمات کلیدی را بررسی کنیم؟

به سادگی 🙂

کلمه کلیدی مورد نظر خود را در نوار جستجو گوگل وارد کرده و نتایج را تجزیه و تحلیل کنید. اگر نتایج صفحه اول شامل نام‌های تجاری معروف یا سایت‌های بسیار معتبر باشد، معمولاً به این معنی است که سختی کلمه کلیدی زیاد است.

برعکس، اگر سایت‌های کم قدرتی را مشاهده می‌کنید، معمولاً به معنای این است، سختی کلمه پائین‌تر و شانس بیشتری برای رسیدن به آن وجود دارد.

میزان سختی کلمات کلیدی و تعداد رقبا در آن
میزان سختی کلمات کلیدی و تعداد رقبا در آن

2. قابلیت لینک شدن در سئو محتوا

“قابلیت لینک شدن” محتوای شما را برای به دست آوردن لینک آماده می‌کند و همه ما می‌دانیم که لینک‌ها، همچنان به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی عمل می‌کنند. بنابراین، باید محتوایی را با در نظر گرفتن “قابلیت لینک شدن” ایجاد کنید.

در سئو محتوا شما باید بدانید که به چه کسانی می‌خواهید محتوای خود را عرضه کنید و توجه چه گروهی را به دست آورید. پس بایستی محتوای خود را طوری طراحی کنید که پتانسیل گرفتن لینک از آن‌ها را افزایش دهد که در ادامه مقاله‌ی اصول سئو در تولید محتوا به آن می‌پردازیم.

اگر محتوای شما ارزشمند تهیه شود، این احتمال وجود دارد که این محتوا در سایت‌های مرتبط دیگر، بازنشر شود. نکته‌ی مهم لینک شماست که همراه با محتوا در سایت‌های دیگر، قرار می‌گیرد.

لینک سازی در سئوی محتوا

3. به‌روزرسانی مطالب

در مباحث اصول سئو در تولید محتوا نکات ریز دیگری هم وجود دارد که با رعایت همین نکات، برگ برنده می‌تواند در دست شما قرار گیرد و بتوانید به سادگی از رقبایتان پیشی بگیرید.

به طور مثال ایجاد محتوای بهتر لزوماً به این معنی نیست که چند ساعت برای تولید محتوا زمان بگذارید. بلکه می‌توانید محتوای موجود خود را به‌روزرسانی کنید؛ یعنی فقط بخش‌های خاصی از آنرا تغییر دهید مثل:

 • عنوان و متای توضیحات
 • تلفیق منابع جدید با داده‌‌های معتبر
 • توضیحات بیشتر برای زیرعنوان‌های محتوا
 • استفاده از تصاویر جدید، ویدئو، اینفوگرافیک و غیره

به‌روزرسانی می‌تواند صفحاتی که عملکرد ضعیفی داشته‌اند را مجدداً زنده کند. مثلاً استفاده از لینک سازی داخلی برای تقویت صفحات ضعیف بسیار کارآمد است.

4. در نظر گرفتن مخاطبان در سئو محتوا

از دیگر عوامل مهم اصول سئو در تولید محتوا این است که مخاطبان خود را بشناسید. نظرسنجی‌ها و نرم افزارهای تجزیه و تحلیل می‌تواند به شما کمک کند تا تصویری بهتر از بازدیدکنندگان یا مشتری‌های خود داشته باشید.

تصویری از شخصیت‌ها را در نظر بگیرید که بازدیدکنندگان و مشتریان هدف سایت شما را نشان می‌دهد. سپس به این فکر کنید که این اشخاص به دنبال چه نوع محتوایی هستند.

در نظر گرفتن شرایط و سن کاربران در محتوا

به عنوان مثال، اگر یک سایت آشپزی با موضوع غذاهای رژیمی ارائه می‌دهید باید در نظر بگیرید که فقط مخاطبان هدف را جذب کنید (یعنی علاقمندان غذاهای رژیمی).

شاید بگوئید اینطوری رتبه‌ی سایتم اُفت خواهد کرد. اصلاً مهم نیست!

چون 100 بازدیدکننده که برای شما 70 مشتری را به ارمغان بیاورد، بهتر از 1000 بازدیدکننده‌ای است که شاید 10 مشتری هم برایتان نداشته باشد.

5. هدف قرار دادن چند کلمه کلیدی

از دیگر اصول سئو در تولید محتوا تمرکز روی نوشتن موضوعاتی است که می‌توانند چندین کلمه کلیدی را هدف قرار دهند. در این صورت این اطمینان حاصل می‌شود که محتوای شما می‌تواند به طور مداوم از طریق موتورهای جستجو، ترافیک کسب کند.

توجه داشته باشید که حتماً در سئو محتوا کلمه کلیدی اصلی تعیین شود و در کنار آن، کلمات کلیدی ثانویه نیز استفاده گردد. با این حال، بسیاری از سئو کاران فراموش می‌کنند که از کلمات ثانویه، پتانسیل دیده شدن محتوای خود را به حداکثر برسانند.

تصور کنید اگر ده‌‌ها محتوا داشته باشید که هر یک از آن‌ها را برای چند کلمه کلیدی بهینه‌سازی شده باشند، چه ترافیکی می‌تواند برایتان به‌ارمغان بیاورد. به این استراتژی، هدف‌گذاری کلمات کلیدی می‌گوییم که در دوره جامع سئوکاران وبمستر آموزش داده شده است.

6. بهبود خوانایی در سئو محتوا

خوانایی یکی از فاکتورهای مهم اصول سئو در تولید محتوا است که تأثیر مستقیمی بر معیارهای تعاملیِ کاربر دارد. خوانایی محتوا یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که Google در رتبه‌بندی صفحات مورد بررسی قرار می‌دهد.

در آخرین آزمایشی که توسط Moz انجام شد، یکی از عوامل مهم رتبه‌بندی صفحات، خوانایی بود که توسط بسیاری از متخصصان سئو نیز تائید شده است.

نکاتی برای بهبود خوانایی صفحات:

 • محتوای خود را برای افراد عجول، فهرست‌بندی کنید.
 • از جملات کوتاه‌تر استفاده کنید.
 • پاراگراف‌های طولانی را به چند پاراگراف کوچک، بشکنید.
 • جالب ترین قسمت‌های محتوای خود را (از طریق تغییر رنگ، Bold کردن و …) برجسته کنید.
 • غلط‌های املایی را اصلاح کنید.
 • از نیم‌فاصله غافل نشوید. (کلیدهای ترکیبی: Ctrl + Shift + 2)

اگر سایت شما وردپرسی است، برای سئو محتوا خود Yoast SEO را نصب کنید. این افزونه می‌تواند شما را در چگونگی بهبود خوانایی محتوا راهنمایی کند. نسخه رایگان آنرا از اینجا دانلود کنید.

7. استفاده از تصاویر و ویدیو

یکی دیگر از اصول سئو در تولید محتوا استفاده از تصاویر و ویدیوها است که متاسفانه مدیرات سایت خیلی توجه‌‌ای به آن نمی‌کنند.

 • اطمینان حاصل کنید که از تصاویر و ویدیوهایی مرتبط با متن استفاده کرده‌اید.
 • تصاویر و ویدیوهای انتخابی باید واضح و شفاف باشند و بتوانند به سادگی مفهوم را به کاربر منتقل کنند.
 • از تصاویری استفاده کنید که برای کاربر جذاب باشند.
 • حتماً از تگ Alt برای تصاویر خود استفاده کنید.

8. به کار بردن CTA

از دیگر اصول سئو در تولید محتوا می‌توان به CTA اشاره نمود و توصیه می‌شود حتماً از آن‌ استفاده نمائید.

در ابتدا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که CTA چیست؟

فراخوانی به عمل (Call to Action) یا CTA اقدامی است که منجر می‌شود کاربران برای کلیک روی دکمه، کلیک روی تصویر یا انجام کاری خاص، ترغیب شوند.

فراخوانی به عمل (CTA) می‌تواند به شما کمک کند بازدید‌کنندگان خود را در طول سفری که به سایت شما داشته‌اند، همراه نگه دارید و در آینده با تبدیلِ آن‌ها به مشتری، Conversion Rate (یا نرخ تبدیل) را افزایش دهید.

فراخوانی به عمل در محتوا

در آخر

با رعایت همین موارد می‌توانید اصول سئو در تولید محتوا را اجرا کنید و محتوای خود را (بیش از پیش) برای رقابت آماده نمایید.

برای یادگیری تکنیک‌های مقاله نویسی، می‌توانید در دوره تولید محتوای مهندس عابدزاده شرکت کنید و فیلم آن‌را به‌صورت رایگان دریافت کنید.

منابع

wordstream

oberlo

seo-hacker

convinceandconvert

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024