8 اشتباه سئو که باید از آن‌ها دوری کنید

آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1400
بازدید: 538 بار
11 اشتباه سئو
مدت زمان مطالعه این مقاله
7 دقیقه

سئو در طی سال‌های اخیر به یک روش درآمدزایی بسیار پُرسود تبدیل شده است. با توجه به اینکه شرایط رتبه‌بندی در سئو، به تغییرات موتورهای جستجو و اولویت‌های مخاطبان بستگی دارد، طبیعی است این قوانین مدام در حال به‌روزرسانی باشند. در نتیجه فعالان سئو بایستی همیشه از این تغییرات آگاه باشند تا هرگونه اقدام اشتباه سئو در سایتشان را شناسایی و رفع نمایند.

چرا اشتباهات سئو رخ می‌دهد؟

سئو کردن سایت با تکنیک‌های کلاه سفید، سختی‌های خودش را دارد، اما نتایج ماندگاری رقم خواهد زد. از همین رو، گاهاً پیش می‌آید کارشناسان سئو صبوری نمی‌کنند و به منظور نتیجه‌گیریِ سریع، قوانین موتورهای جستجو را دور می‌زنند و عملاً اشتباهات سئو را به جان می‌خرند!

بنابراین برخی از فعالان سئو و صاحبان سایت‌ها نمی‌توانند به رتبه‌های خوبی در موتورهای جستجو برسند، چرا که در اغلب موارد به علت استفاده از روش‌های منسوخ‌شده، درگیر تکنیک‌های قدیمی و اشتباهات سئو می‌شوند.

در این مقاله، 11 مورد از مهم‌ترین تکنیک‌‌های قدیمی و اشتباهات سئو را که باید از استفاده از آن‌ها اجتناب کنید، توضیح خواهیم داد.

توجه: به هیچ‌وجه نباید اجازه دهید این اشتباهات، موفقیت سئو سایت شما را به خطر بیاندازند؛ بنابراین مراقب این 8 اشتباه باشید و در صورتی که قبلاً آن‌ها را انجام داده‌اید، بعد از خواندن این مقاله، فوراً برای اصلاح آن‌ها اقدام کنید. حواستان باشد در دنیای آنلاین رقبای قدرتمندی دارید که با وجود آن‌ها فرصت آزمون و خطا را باید به حداقل برسانید.

اولین اشتباه سئو : عدم شناخت مخاطب

یکی از اصول اساسی سئو این است که مخاطبان هدف خود را بشناسید و پیدا کنید. این بدان معناست که دقیقاً بدانید مخاطبان با چه هدفی وارد صفحه‌ی سایت شما شده‌اند. دقت داشته باشید که رتبه‌ی سئو‌ی شما، به میزان رضایت مخاطبان شما بستگی دارد.

بسیاری از کارشناسان سئو فکر می‌کنند مخاطبان خود را می‌شناسند و اغلب در دام شناخت اشتباه از رفتار مخاطب قرار می‌گیرند و استراتژی آن‌ها شکست می‌خورد. یکی از رایج ترین اشتباهات سئو در انتخاب کلمات کلیدی است.

کاربران در اکثر مواقع کلمات طولانی را جستجو می‌کنند. در نتیجه بهترین استراتژی تمرکز روی یافتن کلمات کلیدی طولانی است.

راه حل اولین اشتباه رایج سئو

 1. چنانچه قصد عرضه‌ی محصولی را دارید، ابتدا مخاطبانِ آن محصول و نوع علاقمندی‌های کاربران را بیابید.
 2. با استفاده از داده‌های مقالات قبلیِ خود، رفتار مخاطبان خود را با Google Analytics بررسی کنید.
 3. آنچه در مورد نیاز مخاطبان خود می‌یابید در کلمات کلیدی و استراتژی خود استفاده کنید.
 4. از ابزارهای گوگل، Semrush و Moz برای یافتن کلمه کلیدی استفاده کنید.
اشتباهات رایج سئو
اشتباهات رایج سئو کدامند؟

دومین اشتباه سئو : نداشتن برنامه و نقشه راه سئو

اگر همه چیز را در مورد مخاطبان خود بدانید اما برنامه‌ی خاصی برای استفاده از آن نداشته باشید، عملاً کاری انجام نداده‌اید. بسیاری از سازمان‌ها برای رسیدن به رتبه‌ی برتر در موتورهای جستجو (از شرکت‌های بزرگ گرفته تا کسب و کارهای کوچک و متوسط) نقشه‌ی راهی با برنامه‌ریزیِ دقیق دارند.

اما با این وجود سال گذشته فقط 36 درصد از کسب و کارهای کوچک، نقشه‌ی راه موفقی داشتند. ایجاد یک استراتژی موفق سئو و نقشه راه برای موفقیت بسیار مهم است. با این حال، بسیاری از آن‌ها با شکست مواجه می‌شوند، زیرا ساخت یک استراتژی پایدار و کارآمد به داشتن دانش زیادی نیاز دارد.

علاوه بر این، هنگام طراحی یک نقشه‌ی راه باید دقت داشته باشید که استراتژی انتخابی شما باید قابلیت اجرا شدن داشته باشد. برای این کار به اهمیت استفاده از اصول سئو پی ببرید و برای استفاده از بهترین روش‌های سئو آموزش ببینید. پس از آن خواهید توانست نقشه‌‌ی راهی برای موفقیت خود بسازید.

برای این که بتوانید یک نقشه راه موفق برای سئو خود بسازید، لازم است به این نکته توجه کنید که اکنون جایگاه سایت شما، کجا قرار دارد و شما می‌خواهید که کجا باشید.

پس از این براساس اطلاعات به دست آمده می‌توانید اهدافی را تعیین کنید و سپس کارها را برای رسیدن به آن اهداف، بین تیم خود تقسیم نمایید.

دوره جامع سئوکاران وبمستر SW نقشه‌ی راه شماست.

راه حل دومین اشتباه سئو

 1. رتبه بندیِ کلمات کلیدیِ رقبای خود را مورد ارزیابی قرار دهید.
 2. وظایف را بین اعضای تیم تقسیم کنید و روی اهداف و مخاطبان اصلی خود تمرکز کنید.
 3. درباره به‌روزرسانی‌های سایت و نحوه‌ی استفاده از سئو به یک نقشه راه درست برسید.
 4. به دنبال فناوری‌های جدید باشید و از ابزار‌هایی برای پیشرفت سئو خود استفاده کنید.

سومین اشتباه سئو : ایجاد محتوای نامناسب

یکی دیگر از مشکلات رایج در سئو، تولید محتوایی است که مربوط به مخاطبان شما نیست!

یعنی شما برای کلمه کلیدی خاصی تولید محتوا می‌کنید و مخاطبانی را جذب می‌کنید که نیازشان به موضوع شما ربطی ندارد.

موتورهای جستجو مثل گوگل می‌خواهند به کاربران خود مرتبط‌ترین محتوا را ارائه دهند. بنابراین، اگر محتوای شما پاسخگوی نیازهای کاربران نباشد، رتبه‌ی خوبی نخواهد گرفت. پس حتما کلمات کلیدی مطابق با موضوع خود و نیاز مخاطبان را انتخاب نمایید.

راه حل سومین اشتباه رایج سئو

 1. مطمئن شوید که محتوا و کلمات کلیدی سئو شما کاملاً به موضوع شما مرتبط باشند.
 2. مطمئن شوید که محتوای شما به سوالات مد نظر کاربران پاسخ می‌دهد.
 3. فرمت‌های مختلف محتوا (مثل ویدئو، اینفوگرافیک و پادکست) را برای مخاطبان خود ایجاد کنید.
اشتباهات رایج سئو
اشتباهات رایج سئو را بشناسید

چهارمین اشتباه سئو : انتشار محتوای کپی

در ادامه‌ی موارد بالا، اشتباه معمولِ بعدی به کیفیت محتوای شما مربوط می‌شود. در حالی که در گذشته استفاده از متن‌های کپی یک روش معمول برای سئو بود، اما امروزه موتورهای جستجو درصورت انجام این کار، شما را جریمه می‌کنند. کپی و سرقت محتوا به عنوان عمل اسپم تلقی می‌شود و به شدت با آن برخورد خواهد شد.

به جای کپی برداری از سایت‌های دیگر یا استفاده از نرم‌افزارهایی که محتوا را به شکلی جدید بازنویسی می‌کنند، بهتر است روی ایجاد محتوای یونیک و کاربرپسند تمرکز کنید. این تنها راهی است که می‌توانید مطمئن شوید که رتبه‌ی سئوی سایت شما پایین نخواهد آمد.

راه حل چهارمین اشتباه رایج سئو

 1. عناوینی مطابق با موضوع خود انتخاب کنید و خوانندگان را گمراه نکنید.
 2. مطمئن شوید که محتوا، جدید، مفید و اطلاعاتش به‌درستی منتقل خواهد شد است.
 3. محتوایی بسازید که مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. از منابع معتبر استفاده کنید.
 4. از تصاویر خلاقانه استفاده کنید.

به قول بیل گیتس: “محتوایی که مادر بزرگ من آنرا بفهمد یعنی محتوای خوبی است”.

پنجمین اشتباه سئو : نادیده گرفتن عنوان و توضیحات متا

برای بالا رفتن رتبه‌ی محتوای خود علاوه بر استفاده از کلمات کلیدی، به چیزهای دیگری هم نیاز دارید.

تگ‌های عنوان و توضیحات متا (Meta Description) از عناصر ضروری سئو هستند که حتما باید استراتژیِ درستی برای انتخاب آن‌ها لحاظ کنید. چرا که اولین برخورد کاربران با محتوای شما در موتورهای جستجو، همین عنوان و توضیحات متا است که اگر نظر کاربران را جلب نکند، امتیاز CTR محتوا را از دست می‌دهید.

این عناصر مهم، توسط موتورهای جستجو بررسی می‌شوند تا رتبه‌ی سئوی محتوای شما را اندازه‌گیری گنند.

راه حل پنجمین اشتباه رایج سئو

کلمه کلیدیِ هدف را در عنوان و توضیحات متا قرار دهید.

از عناوین رقبا الهام بگیرید.

عناوین جنجالی و ترغیب‌کننده برای جذب مخاطبان انتخاب کنید.

اشتباهات رایج سئو
اشتباهات سئو

ششمین اشتباه سئو : نداشتن اهداف واضح سئو

جای تعجب نیست که برای موفقیت در سئو به اهداف روشنی نیاز داریم، اما برخی از صاحبان مشاغل آنلاین و کارشناسان سئو، بدون داشتن هیچ هدف مشخصی محتوا تولید می‌کنند. آن‌ها معتقدند که تنها تولید محتوا باعث افزایش ترافیک آن‌ها و در نتیجه افزایش فروش آن‌ها می‌شود اما همه چیز اینقدر ساده نیست.

برای اینکه تولید محتوای شما نتیجه بدهد، باید بدانید که به چه چیزی می‌خواهید برسید. آیا قصد به دست آوردن ترافیک با کیفیت بهتر یا فروش بیشتر را دارید؟ هر هدفی، راه و استراتژی خودش را خواهد داشت. قطعاً بدون اهداف مشخص، نتیجه‌ی دلخواهی به‌دست نخواهد آمد.

به عنوان مثال، فرض کنید ماهانه 10000 کاربر را به سایت خود جذب می‌کنید، اما تنها 1٪ از آن‌ها از شما خرید می‌کنند. اگر اینطور است، دو دلیل وجود دارد:

الف) ترافیک اشتباهی را به سایت خود هدایت می‌کنید.

ب) سایت شما در تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری ضعیف عمل می‌کند.

راه حل ششمین اشتباه رایج سئو

 1. اهداف اولیه و ثانویه‌ی خود را مشخص کنید و برنامه‌ریزی درست برای رسیدن به آن‌ها داشته باشید.
 2. تحقیق صحیح روی کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا کاربران هدف را به سایت خود بیاورید. پس دومین قدم برای رفع اشتباه ششم در سئو، استراتژی کلمات کلیدی است که اهمیت آنرا در پاراگراف‌های قبلیِ همین مقاله توضیح داده بودیم.

هفتمین اشتباه سئو : نادیده گرفتن ترافیک موبایل

اگر سایت شما سازگار با موبایل نیست یا سئو موبایل بخشی از استراتژی سئوی شما نیست، ضرر بزرگی خواهید کرد. امروزه، بیش از 60% کل ترافیک سایت‌ها از دستگاه‌های تلفن‌همراه است و به همین دلیل است که گوگل به سایت‌های سازگار با موبایل رتبه‌ی بهتری می‌دهد.

سرعت یکی از عوامل مهم در جذب کاربران است و هر سایتی برای اینکه مخاطبان و موتورهای جستجو را راضی نگه دارد، باید کمتر از 3 ثانیه بالا بیاید. گوگل برای افزایش سرعت سایت در موبایل، تکنولوژی AMP را در اختیار سایت‌ها قرار داده است که با حذف اِلمان‌های اضافه در موبایل، کمک می‌کند سایت‌ها با سرعت بیشتری بارگذاری شوند.

راه حل هفتمین اشتباه رایج سئو

 1. از Responsive بودن صفحات سایت و Mobile-Friendly بودنِ آن‌ها مطمئن شوید.
 2. AMP را روی مقالاتی که می‌نویسید فعال کنید.
اشتباهات رایج سئو
اقداماتی که منجر به رخ‌دادنِ اشتباهات رایج سئو می‌شود

هشتمین اشتباه سئو : خرید بک لینک

بک‌لینک‌ها از مهمترین فاکتورها برای رتبه‌بندی هستند.

اگر برای افزایش رتبه‌ی سایت خود بک‌لینک می‌خرید، ممکن است با جریمه‌ای سنگین از طرف گوگل مواجه شوید؛ این بدان معنی است که شما نه تنها پول خود را هدر خواهید داد، بلکه به طور بالقوه شانس خود را برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو از بین می‌برید.

طبق گفته‌ی گوگل، اکثر سایت‌هایی که لینک می‌فروشند رتبه‌ی سایت شما را افزایش نمی‌‌دهند، زیرا آن‌ها لیست ثابتی دارند (PBN) که برای همه، از همان لیست استفاده می‌کنند و این یعنی دور زدنِ قوانین موتورهای جستجو.

گوگل چطور متوجه PBN عمومی می‌شود؟

گوگل، همان لیستی که فروشندگان بک لینک از آن استفاده می‌کنند را دارد و هرکسی از آن لیست استفاده کند، مستقیم Google Penalty می‌شود 🙂

مراقب باشید! افزایش رتبه با خرید بک لینک موقتی است.

راه حل هشتمین اشتباه رایج سئو

 1. به جای خرید بک لینک، از سایت‌های معتبر استفاده کنید.
 2. رپورتاژ آگهی انتخاب هوشمندانه‌ای برای لینک سازی است که به طور دائمی به سایت شما اعتبار می‌بخشد.
 3. عملیات لینک سازی را خودتان به صورت دستی انجام دهید.
 4. اگر تصمیم به استفاده از PBN دارید، PBN اختصاصی بسازید و استفاده کنید.

در آخر

برای رسیدن به رتبه‌های بالا در موتورهای جستجو، در کنار تولید محتوای کاربرپسند و لینک سازیِ اصولی، باید از 8 اشتباهی که در این مقاله توضیح داده شد اجتناب کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

پیشنهاد می‌کنیم هر 6 ماه یکبار سایت خود را به طور کامل از لحاظ همخوانی با تکنیک‌های جدید سئو بررسی کنید تا هرگونه اقدام اشتباه سئو را شناسایی و رفع نمایید.

منابع

searchenginejournal
supermetrics

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024