الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟ و نقش آن در سئو

آخرین به‌روزرسانی: 26 بهمن 1400
بازدید: 517 بار
الگوریتم کبوتر گوگل چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله
7 دقیقه

الگوریتم کبوتر گوگل در سال 2014 راه‌اندازی شد. این الگوریتم تاثیر زیادی در جستجوهای محلی و همینطور Google Map (یا نقشه گوگل) داشته است.

در این مقاله می‌خواهیم با الگوریتم کبوتر یا Google Pigeon Algorithm آشنا شویم.

ابتدا با تعریفی از الگوریتم‌‌های گوگل مقاله را شروع می‌کنیم:

الگوریتم‌‌‌های گوگل سیستم‌‌های پیچیده‌ای هستند که محبوب‌ترین موتور جستجوگر جهان یعنی Google، جهت تعیین محل نمایش سایت شما، برای سوالات و جستجوی کاربران از آن‌‌ها استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، بیایید بگوییم شما می‌خواهید درباره‌ی Google Pigeon Algorithm اطلاعاتی را کسب کنید و برای این کار با جستجو در Google، به این موضوع دسترسی پیدا کنید.

حدود 78 میلیون و 800 هزار صفحه مختلف با این موضوع در سایت‌‌ها وجود دارد که گوگل مجبور به رمزگشایی آن‌‌ها قبل از نمایش نتایج است.

در کل، در 0.53 ثانیه، گوگل مجموعه‌ی گسترده‌ای از سایت‌‌ها را که مربوط به اصطلاح الگوریتم کبوتر گوگل هستند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و این کار را با استفاده از لیست الگوریتم‌‌های خود انجام می‌دهد.

8 الگوریتم کلیدی Google وجود دارند که بین آن‌‌ها بیش از 200 فاکتور مختلف برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نظر گرفته می‌شود، که همه‌ی این‌‌ها می‌توانند بر موقعیت رتبه‌بندی شما در SERP تأثیر بگذارند.

الگوریتم‌های گوگل

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

الگوریتم کبوتر گوگل، برای ارتباط بین الگوریتم جستجوی محلی گوگل و الگوریتم جستجوی وب و ایجاد رتبه‌بندی بر اساس فاصله‌ی کاربر تا مکان (فاصله‌ی کاربر تا محل مورد نظر که توسط خود کاربر جستجو شده)، طراحی شده است.

از زمان معرفی این الگوریتم تا به امروز، تغییراتی در صفحه‌ی نمایش Google SERP (صفحه‌ی نتایجGoogle ) ایجاد شده است. امروزه، نتایج جستجوی Google به عنوان لیستی از سه مکان خاص در بالای نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.

Google Pigeon Algorithm اولین به‌روزرسانی‌ای بود که الگوریتم‌‌های اصلی Google را کاملاً متزلزل کرد تا تمرکز روی نتایج محلی افزایش یابد.

هدف گوگل از به وجود آمدن الگوریتم کبوتر این بود که جستجو‌‌های محلی و نتایج وب را به هم نزدیک کند و این کار را با موفقیت انجام داد. الگوریتم کبوتر گوگل به شما امکان می‌دهد دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن می‌گردید بر اساس مکان خود پیدا کنید.

حال این سوال پیش می‌آید که، Google Pigeon Algorithm چگونه بر SEO تأثیر می‌گذارد؟

الگوریتم کبوتر گوگل باعث ایجاد زمین‌لرزه‌ی آنلاین در دنیای SEO محلی شد. همان‌طور که فاصله‌ی نتایج جستجو‌‌های محلی به طور قابل توجهی به مواردی که از لحاظ جسمی‌ نزدیک به جستجوگر (کاربر) بودند، کاهش می‌یابد.

این امر باعث می‌شود مشاغل محلی بتوانند در منطقه‌ی محلی خود رتبه‌ی بهتری کسب کنند.

تاثیر به‌روزرسانی الگوریتم کبوتر گوگل

فرض کنید به دنبال یک رستوران در نزدیکی خود هستید، نتیجه‌ی جستجوی شما در گوگل شامل هتل‌‌های واقع در 100 الی 500 متری مکان شما نخواهد بود.

با استفاده از Google Pigeon، چنین سناریویی نادیده گرفته می‌شود، زیرا الگوریتم آن اختصاص به مشاغل محلی دارد. بنابراین، Google ابتدا لیست‌‌های محلی را نمایش می‌دهد.

Pegion Algorithm

این فقط در مورد رستوران‌‌ها نیست. این‌ها شامل همه‌ی مشاغل محلی است، از کتاب گرفته تا مبلمان و…

به‌روزرسانی Google Pigeon Algorithm به شما کمک می‌کند با صرف زمان کمتر، با نتایج دقیق و ذهنی، جستجوی موثری را انجام دهید.

بسیاری از سایت‌‌ها برای مشتریان محلی خود، از این به‌روزرسانی بهره‌مند می‌شوند. همچنین این به‌روزرسانی‌ها به سود برند‌های جهانی خواهد بود، چه یک برند لباس و چه یک برند اتومبیل، که در نهایت مشتریان محلی را هدف قرار می‌دهد.

به عنوان مثال، وقتی در Google برند Benz را جستجو می‌کنید، نمایشگاه‌‌ها و مراکز خدمات نزدیک، در نتایج Google نمایش داده می‌شوند.

با Google Local Listing و Pigeon Update، عملکرد Google Maps نیز تغییر خواهد کرد. Google Maps با فعال شدن Google Pigeon نقشی اساسی در جستجو‌های Google بازی خواهد کرد.

بنابراین، اگر دفعه‌ی دیگر مشاهده کردید که نتایج جستجوی شما محلی تر شد، به یاد داشته باشید که این به لطف Google Pigeon Algorithm Update است.

همان‌طور که گفتیم، افراد زیادی از این به‌روزرسانی بهره‌مند خواهند شد. خواه یک وبلاگ‌نویس، روزنامه‌نگار یا صاحب مشاغل باشند.

با این حال، افراد خاصی پس از به‌روزرسانی الگوریتم کبوتر گوگل با معایبی روبرو خواهند شد. مخصوصاً کسانی که برای SEO محلی، بهینه‌سازی نکردند.

خوب یا بد، برای کسانی که به شدت به بهینه‌سازی موتور جستجو اعتماد می‌کنند، الگوریتم کبوتر گوگل یک تغییردهنده‌ی بازی بود که باید برای حفظ و یا بهبود رتبه‌بندی محلی سازگار شود.

دلیل ایجاد الگوریتم کبوتر توسط گوگل

گوگل، الگوریتم کبوتر را با هدف افزایش رتبه‌بندی لیست‌‌های محلی در نتایج جستجو ایجاد کرد.

اساساً Google Pigeon Algorithm اطمینان می‌دهد که مفیدترین، دقیق‌ترین و مرتبط ترین نتایج جستجوی محلی برای کاربران نمایش داده می‌شود. این به کاربران Google کمک می‌کند تا دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن هستند با نتایج در منطقه‌ی محلی خود پیدا کنند.

علائم Google Pigeon Algorithm

در اینجا نگاهی داریم به تغییرات ایجاد شده با اجرای الگوریتم کبوتر گوگل:

بر اساس بیانیه‌ی رسمی‌ گوگل، یکی از اهداف اصلی آن‌‌ها در اجرای این الگوریتم ایجاد ارتباط مستقیم بین نتایج جستجوی محلی و سایت است. نتیجه این الگوریتم این است که Google بیشتر به سیگنال‌‌های ناشی از مشاغل توجه می‌کند و اهمیت بیشتری به آن‌ها در نتایج جستجو می‌دهد.

Google جهت بهبود نتایج جستجو برای کاربران، این به‌روزرسانی را راه اندازی کرد. در این الگوریتم، مکان‌هایی که به کاربر خیلی نزدیک هستند در نتایج جستجو نشان داده می‌شوند.

به عنوان مثال، اگر به دنبال “پیتزا در شهر تهران، خیابان ستارخان” باشید، احتمالاً سه فست فود پیتزا را در نزدیکی خود، در نتایج Google خواهید دید.

نقش الگوریتم کبوتر در نتایج

حال بدون اطمینان به اینکه شرکت‌‌های محلی بیشترین شانس را برای رتبه‌بندی دارند، چند اصلاحیه‌ی جزئی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است کاربران Google آن را تشخیص دهند.

با مثالی که دو پاراگراف بالاتر گفتیم فرض کنید شما در شهر تهران و در خیابان ستارخان هستید و قصد دارید نزدیکترین مکان‌های پیتزاخوری را در آن محله و در Google پیدا کنید.

که در نتیجه در صفحه نتایج Google با تصویر زیر مواجه می‌شوید. البته ما در اینجا، صفحه نمایش نتیجه گوگل را که در یک صفحه قرار دارد، به دو قسمت تقسیم کرده ایم تا متوجه این مثال شوید.

نقش الگوریتم کبوتر

عکس بالا، 4 لیست قدیمی از نتایج محلی را به شما نشان می‌دهد، که این تصویر قبل از اعمال الگوریتم کبوتر گوگل است. که ممکن است بعضی از این نتایج از موقعیت مکانی کاربر فاصله زیادی داشته باشد.

همینطور تصویر بالا به سادگی نوستالژی مربوط به Google را نشان می‌دهد. متوجه شده اید که این نمایش قالب، مربوط به گذشته است.

اما تصویر پایین یک لیست 3 تایی را نشان می‌دهد، که این تصویر بعد از اعمال الگوریتم کبوتر گوگل است. همینطور تصویر پایین با توجه به موقعیت دقیق مکانی کاربر است.

Google Pigeon Algorithm

با این مثال و نتایح گفته شده، به این نکته‌ای که خواهیم گفت توجه کنید:

وقتی به نقشه‌ی بالا مراجعه می‌کنید، درک این که متغیر‌‌های مکان، برای جستجوی باکیفیت مهم هستند بسیار آسان است. در برخی از سناریو‌‌های کاربر، مکان همه چیز است و اگر نتیجه محلی نباشد، چه فایده ای دارد؟

در اصل Google Pigeon Algorithm سال‌‌ها از زمان خود جلوتر بود. مجموعه‌ی قدرتمند Google، اهمیت پارامتر‌‌های مکانی را افزایش داده و الگوریتمی‌‌ را به طور خاص برای آن منتشر کرد.

نحوه‌ی بهینه‌سازی الگوریتم کبوتر گوگل

به طور خلاصه، شما باید اطمینان حاصل کنید که سایت شما از نظر SEO محلی، عملکرد خوبی دارد.

سیگنال‌‌های دقیق محلی SEO در سراسر سایت شما، می‌توانند به Google کمک کنند تا زمینه عملکرد شما را بهتر درک کند.

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید.

بهینه سازی الگوریتم کبوتر گوگل
همه چیز درباره‌ی الگوریتم کبوتر گوگل

برای نتیجه بهتر، یک روش ترکیبی است که تمام عناصر ذکر شده را در نظر می‌گیرد، بهترین راه برای بهینه‌سازی Google Pigeon Algorithm است.

بیایید کمی‌عمیق‌تر به این مسئله نگاه کنیم.

تا به حال نام Google My Business را شنیده‌اید؟

شما می‌توانید بدون حفظ سایت خود، برای SEO محلی بهینه‌سازی کنید.

Google My Business Optimization یا (GMB) یک ابزار آنلاین رایگان برای مشاغل و سازمان‌‌ها برای مدیریت حضور آنلاین خود در سراسر Google و Google Maps است.

به عنوان مثال به این فکر کنید که وقتی به دنبال یک رستوران محلی در Google می‌گشتید تا یک گزینه عالی را پیدا کنید. کاری که من 99٪ مطمئن هستم بیشتر شما در بعضی از مواقع آن را انجام داده اید.

فهرست دقیق مشاغل شما در Google، این امکان را به شما می‌دهد تا کاربران وقتی به دنبال چیزی هستند، نتایج گوگل منطقه یا محل مشاغل (رستوران و …) شما را به کاربران پیشنهاد می‌کند. در نتیجه شما همین انتظار را دارید تا کاربران شما را پیدا کنند. این امر برای مشاغل امروزی به یک ضرورت تبدیل شده است.

رگ خواب الگوریتم کبوتر گوگل

هشت پارامتری که می‌تواند الگوریتم Google Pigeon را با سایت شما دوست کند، به شرح زیر هستند:

از گوگل استفاده کنید

یک صفحه‌ی Google My Business ایجاد کنید و آن را همیشه و فعالانه تغذیه کنید تا کارت ویزیت شما شود. Google تمام اطلاعات موجود در آن را دوست دارد!

Google My Business در ایران غیرفعال است. اگر شعبه‌ای از بیزینس شما در خارج از کشور است، حتما از آن بهره‌مند شوید.

محبوبیت خود را افزایش دهید

از مشتریان خود بخواهید که مستقیماً در صفحه‌ی My Business یا Google Map، در مورد خدمات یا محصولات شما نظر دهند. نظرات بسیار مهم است. این به گوگل اطمینان می‌بخشد؛ زیرا اعتماد، مهم‌ترین عامل برای موقعیت‌یابی یک شرکت در سئو محلی است. اعتماد همیشه در قلب موتور جستجو و الگوریتم آن بوده است.

اصول را فراموش نکنید

مانند قبل، سایت خود را در فهرست محلی وب ثبت کنید. به نظر می‌رسد مورد اخیر، از به‌روزرسانی الگوریتم کبوتر گوگل بهره‌مند شده است.

استفاده از سایت‌های بزرگ

به قول معروف، “مثل صدف روی سنگش کار کن!”. بر اساس نقطه ضعف گوگل، علاقه خود را به سایت‌‌های بزرگ و با اقتدار نشان دهید. این را هم در نطر داشته باشید که “Barnacle SEO” مناسب برای مشاغل کوچک است.

این شامل لذت بردن از محبوبیت و معروفیت سایت‌‌های بزرگ، برای استفاده از قابلیت مشاهده‌ی آن‌‌ها است. در این سایت‌‌ها نمایه‌های فوق‌العاده بهینه‌سازی شده ایجاد کنید که اغلب در بالای نتایج جستجوی SEO محلی ظاهر می‌شوند، مانند: Tripadvisor، Linternaute، Cityvox، PagesJaunes (صفحات زرد) و بسیاری دیگر، که بسته به بخش فعالیت شما است.

خود را به صورت محلی نشان دهید

برای محتوای باکیفیت سایت خود شرط بگذارید. این امر در صورت لزوم ایجاد یک مکان‌یاب فروشگاه، با مطالب منحصر به فرد و متفاوت، متناسب با منطقه جغرافیایی مورد نظر را، شامل می‌شود.

از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

شبکه‌‌ های اجتماعی کنار گذاشته نمی‌شوند، بنابراین خود را محروم نکنید! این به شما امکان می‌دهد برای مخاطبان اصلی، به صورت محلی شناخته شوید، که محتوای شما را در منطقه‌ی خود به اشتراک می‌گذارد و در صورت لزوم بک لینک‌‌های ارزشمندی ایجاد می‌کنید.

خود را نشان دهید

همیشه از داده‌های ساختاریافته برای نمایش اطلاعات محلی مربوطه استفاده کنید، مانند: تلفن، آدرس، ساعات کار.

ابزار Google Structured Data Markup Helper به شما امکان می‌دهد بدون دردسر این کار را انجام دهید.

از مارک تجاری خود استفاده کنید

مارک تجاری به صورت محلی باشد (Google برندها را دوست دارد!) این امر جستجو‌‌های نام تجاری شما را چند برابر کرده و میزان CTR (نرخ کلیک) شما را بهبود می‌بخشد و در نهایت اعتبار مربوط به نام دامنه‌ی شما را افزایش می‌دهد.

تاثیر الگوریتم کبوتر گوگل روی برند شما

در آخر

الگوریتم کبوتر گوگل به لطف بسیاری از معیار‌‌های محلی، نتایج جستجو را در اطراف کاربر متمرکز می‌کند.

نتایجی که فرد با ورود به درخواست خود به دست خواهد آورد، به فاکتورهایی همچون سلیقه، دیدار قبلی و به ویژه نزدیکی آنچه که با موقعیت جغرافیایی فعلی خود جستجو می‌کند، بستگی دارد!

بنابراین، هرچه Google را بیشتر مشاهده کنید، از نظر شخصیت و موقعیت جغرافیایی شما نتیجه بیشتری به شما می‌دهد. بنابراین نتایجی که Google پیشنهاد می‌کند، به لطف اولویت ارسال سایت‌‌های معتمد، علاوه‌بر شخصی‌تر و هدفمندتر بودن، جدی‌تر و با کیفیت‌تر نیز هستند.

امیدواریم با خواندن این مقاله درک بهتری نسبت به کارایی الگوریتم کبوتر گوگل پیدا کرده باشید. سوالی داشتید از قسمت نظرات بپرسید.

منابع

zazzlemedia

linkedin

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024