چگالی کلمه کلیدی یا Keyword Density چیست؟

آخرین به‌روزرسانی: 9 مهر 1401
بازدید: 494 بار
چگالی کلمه کلیدی چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

چگالی کلمه کلیدی یا Keyword Density به تعداد نمایش یک کلمه کلیدی در صفحه اشاره دارد. پاداش صفحه‌ای که چگالی کلمات کلیدی را رعایت کرده باشد، بهبود تجربه کاربری و افزایش رتبه‌بندی در نتایج گوگل خواهد بود.

رعایت تراکم کلمات کلیدی، یک موضوع مهم در دنیای سئو است. استفاده صحیح از کلمات کلیدی هنوز بخش اساسی از رتبه‌بندی در سئو را شامل می‌شود.

با این حال طی یک دهه گذشته، موتورهای جستجو ثابت کرده‌اند که تمرکز روی کلمه کلیدی برای کسب رتبه‌ی بهتر کافی نیست!

در این مقاله مروری سریع خواهیم داشت به آنچه باید از چگالی یا تراکمِ کلمات کلیدی بدانید.

چگالی کلمه کلیدی چیست؟

اغلب کارشناسان سئو، در مورد بهترین درصد برای تراکم کلمات کلیدی اختلاف نظر دارند.

به بیان ساده‌تر تراکم کلمه کلیدی، درصدی است که مشخص می‌کند تعداد تکرار کلمه کلیدی در صفحه بایستی چقدر باشد.

چند فرمول برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی وجود دارد اما اصولی ترین آن‌ها طبق تایید اکثر کارشناسان، فرمول زیر است.

چگالی کلمه کلیدی
فرمول محاسبه تراکم کلمه کلیدی

فرمول محاسبه چگالی یا تراکم کلمه کلیدی

به طور کلی چگالی کلمات کلیدی، بین 1 تا 3 درصد توصیه شده است. اما پیشنهاد ما، حداکثر 2% است که با فرمول زیر محاسبه می‌‍شود.

تعداد کل کلمات محتوا ÷ 100 = 1% چگالی

فرض کنید مقاله شما 1800 کلمه است که با فرمول بالا، 1800 تقسیم بر 100 مساوی با 18 می‌شود.

بنابراین 18 بار کلمه کلیدیِ اصلی + (حدوداً 18 بار) برای هم‌معنی و مترادف‌ها در نظر می‌گیریم که مجموع این‌ها چگالی 2 درصدی را تشکیل می‌دهد.

تأثیر طول محتوا بر چگالی کلمات کلیدی

نکته اصلی حین نوشتن محتوا تمرکز روی خوانایی آن است. در واقع چگالی کلمات کلیدی باید گام بعدی باشد.

محتوای استاندارد و مفید باید حدود 2000 کلمه باشد تا استفاده از کلمات کلیدی، اثربخشی بهتری روی رتبه‌بندی و تجربه کاربری بگذارد.

محتوای ارزشمند، متنی است که حاوی علائم نگارشی، جمله‌بندی اصولی و اطلاعات درست باشد.

تراکم کلمه کلیدی

بهترین مکان‌ها برای قرارگیری کلمات کلیدی

نکته‌ی مهم این است که تعداد تکرار کلمه کلیدی، فقط داخل متن مقاله نیست و موارد زیر، نقاطی هستند که کلمه کلیدی، می‌تواند در آن‌ها استفاده شود:

  • URL
  • عنوان H1
  • عناوین H2
  • توضیحات متا
  • Alt تصاویر
  • متن اصلی

نکات مهم حین استفاده از کلمه کلیدی

همان‌گونه که تا اینجا متوجه شدید، چگالی کلمه کلیدی برای سئو مهم است، زیرا Google سعی می‌کند پرسشِ جستجوشده‌ی کاربران را با بهترین و مرتبط ترین محتواهای موجود در اینترنت مطابقت دهد. برای این مطابقت، گوگل باید بفهمد که محتوای شما در مورد چه موضوعی چیست.

به همین دلیل است که باید از کلمه کلیدیِ هدف در صفحه استفاده کنید. اگر کلمات کلیدی خود را بی‌رویه در متن تکرار کنید، خواندنِ آن برای بازدیدکنندگان ناخوشایند می‌شود. این چیزی است که باید همیشه به آن توجه کنید.

بمباران کلمه کلیدی در متن

گوگل بسیار هوشمندانه عمل می‌کند! همه آگاه هستیم که گوگل، فاکتورهای بی‌شماری در الگوریتم‌هایش لحاظ می‌کند که بر رتبه‌بندی‌ها تأثیر می‌گذارد. چگالی کلمات کلیدی یکی از عناصری است که در فاکتورهای سئو تأثیر دارد.

تا همین چند سال پیش، تراکم کلمات کلیدی به عنوان راهی برای دور زدن موتورهای جستجو تلقی میشد که سایت‌های متقلب با استفاده‌ی انبوه از کلمات کلیدی، محتوای‌شان را در رتبه‌های برتر قرار می‌دادند. این روش به نام Keyword Stuffing (بمباران یا تراکم بالای کلمه کلیدی) شناخته میشد.

با گذشت زمان، گوگل و سایر موتورهای جستجو، باهوش‌تر شدند و اکنون اقدامات نامناسبی مانند استفاده‌ی انبوه کلمات کلیدی (بمباران کلمات کلیدی) را مجازات می‌کنند. این موضوع، بدون شک برای سایت‌هایی که محتوای با کیفیت تولید می‌کردند اتفاق خوبی بود.

لذا شما نیز با بهینه‌سازی چگالی کلمه کلیدی و خوانایی محتوای‌تان، شانس خود را برای رتبه‌های بالا افزایش خواهید داد.

نویسندگان محتوا یا تولیدکنندگان محتوا که برای سایت‌های مختلف کار می‌کنند، باید تلاش داشته باشند تا اهمیت یک محتوای مناسب را برای کاربران درک کنند.

تولید محتوایی ارزشمند است که به خوانندگان کمک کند مشکل‌شان حل شود.

Keyword Density
تراکم کلمه کلیدی چیست

استراتژی برای تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق در مورد کلمات کلیدی، اولین قدم برای موفقیت شما در سئو است. در واقع، کلمات کلیدی روی عنوان، متای توضیحات، عنوان و URL استفاده می‌شوند. ضمن اینکه باید حین انجام تحقیقات کلمات کلیدی، از اهداف جستجوی مخاطبان خود آگاه باشید.

افزایش تعداد کلمات

بهترین راه برای تمرینِ چگالی کلمات کلیدی، افزایش تعداد کلمات در محتوا است. اگر به جای 500 کلمه، 800 کلمه بنویسید، می‌توانید در 300 کلمه‌ی دیگر، کلمات بیشتری اضافه کنید. به این ترتیب، لازم نیست در هر 20 کلمه، یک کلمه کلیدی اضافه کنید و به این ترتیب، توزیعِ کلمه کلیدی در متن شما منطقی می‌شود.

یکبار دیگر تاکید می‌کنیم، چگالی کلمه کلیدی نباید روی خواناییِ محتوا تاثیر بگذارد و همواره رضایت کاربران را جلب نماید.

استفاده از کلمات کلیدی هم‌معنی و مترادف

کلمات کلیدیِ هم‌معنی، مترادف یا مرتبط دارای اهمیت زیادی هستند. آن‌ها نه فقط از نظر معنی، بلکه به کلمه کلیدیِ اصلی نزدیک هستند و برای جلوگیری از یکنواخت‌شدنِ محتوای شما کاربردی‌اند.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدیِ اصلی شما “تکنیک‌های باغبانی” باشد، می‌توانید با اضافه‌کردنِ کلماتی مثل “روش‌های باغبانی” و “ابزارهای باغبانی” آن را بهینه‌سازی نمایید.

همانند تصویر زیر، می‌توانید از طریق کلمات مرتبطی که گوگل در پایین نتایجش پیشنهاد می‌کند، محتوای خود را بهینه‌سازی کنید.

کلمات کلیدی مترادف

محاسبه چگالی کلمات کلیدی با Yoast SEO

وردپرس، افزونه‌ای عالی برای بررسی کلمات کلیدی در محتوا دارد که می‌تواند به عنوان دستیار، در بهینه‌سازیِ مطالب به کارتان بیاید. نام این افزونه Yoast SEO (یوست سئو) است.

یوست سئو با محاسبه‌ی فرمول چگالی، نسبتِ طول متن به کلمات کلیدی را اندازه‌گیری کرده و نتیجه‌ی بررسی را با رنگ‌های قرمز، نارنجی و سبز اعلام می‌کند.

ابزار آنلاین برای بررسی چگالی کلمه کلیدی

ابزارهای مختلفی برای بررسی چگالی کلمات کلیدی وجود دارند که ما قصد داریم یکی از سرویس‌های رایگان را به شما معرفی کنیم تا بتوانید چگالی کلمات را برای هر صفحه از سایت خود بررسی کنید.

نام این ابزار SEO Review Tools است که از اینجا می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

نکته: برای درک بهتر پیشنهاد می‌کنیم از طریق ابزار معرفی شده، چگالی کلمات را برای صفحات برتر رقبای خود تحلیل نمایید.

چگالی یا تراکم کلمه کلیدی چیست

در آخر

بدون شک، چگالی کلمه کلیدی (یا تراکم کلمه کلیدی) یک عامل مهم در الگوریتم‌های گوگل برای رتبه‌بندیِ محتوا به شمار می‌آید.

اهمیت این مسئله به‌قدری است که برای سیستم‌های مختلف از جمله وردپرس، افزونه‌های مختلفی ساخته شده است تا به‌عنوان دستیار نویسندگان به آن‌ها راهنمایی دهند.

با گذشت زمان، گوگل برای تکنیک‌های منسوخ‌شده‌ای مانند استفاده‌ی انبوه از کلمات کلیدی، جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته است و این نشان می‌دهد الگوریتم‌های گوگل، درصد تراکم کلمات کلیدی و توزیعِ آن در محتوا را شدیداً بررسی می‌کنند.

یادتان باشد اگر استفاده از کلمه کلیدی را به‌درستی اجرا نکنید، احتمالاً با کاهش ترافیک مواجه خواهید شد. از طرف دیگر، محتوای با کیفیتی که برای خوانندگان آموزنده و مفید باشد، رضایت آن‌ها را در پی خواهد داشت و گوگل با هوش مصنوعی‌اش متوجه این موضوع می‌شود.

آیا شما هم در تولید محتوا، چگالی کلمه کلیدی را به‌درستی رعایت می‌کنید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، از قسمت نظرات برای ما بنویسید.

منابع

wordstream

mediavine

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *