تأثیر تجربه کاربری در سئو و افزایش فروش

آخرین به‌روزرسانی: 2 مهر 1401
بازدید: 1,173 بار
تجربه کاربری در سئو
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

سئو و تجربه کاربری دو بازوی هر سایتی هستند که در کنار هم قدرت پیدا می‌کنند و به عبارتی مکمل یکدیگرند. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی تجربه کاربری در سئو و تأثیری که روی کسب و کارهای آنلاین می‌گذارد صحبت کنیم.

جذب مخاطبان هدف و تبدیل آن‌ها به مشتریان بالفعل، یکی از اهداف مهم در دیجیتال مارکتینگ است. از همین رو ما از طریق سئو، مخاطبان جدید را جذب کرده و با ارائه‌ی تجربه کاربری مناسب، مخاطبان را به مشتریان وفادار تبدیل می‌کنیم.

در این بین، علاقه‌مندان به سئوی کلاه سیاه که روی اجرای عملیات اسپم تمرکز دارند، همیشه به دنبال آسان‌ترین راه برای دور زدن موتورهای جستجو هستند که با پیشرفت روزافزون گوگل، موفق به جذب مخاطبان هدف نخواهند شد.

هدف موتور جستجوی گوگل رضایت کاربرانش است و الگوریتم‌های گوگل محتوایی را با کیفیت می‌دانند که به سوال کاربران، بهترین پاسخ را داده باشد.

بنابراین متخصصانی در سئو موفق هستند که تجربه کاربری در سئو را درک کرده باشند و خوراک با کیفیت در اختیار کاربران‌شان قرار دهند.

ایجاد اسپم برای گرفتن رتبه بهتر

تجربه کاربری یا UX چیست؟

UX مخفف عبارت User Experience است و به مجموعه‌ای از برداشت‌ها و احساسات کاربران، در مواجهه با محصول، صفحه وب و هر چیزی که با آن روبه‌رو است، گفته می‌شود.

به عنوان مثال، طراحی یک سایت استاندارد باید به گونه‌ای انجام شود که علاوه بر زیبایی، سهولت در استفاده را برای کاربران فراهم کند که در این صورت می‌گوییم تجربه کاربریِ مثبت رقم می‌خورد.

تأثیر تجربه کاربری در سئو

سئو به معنیِ بهینه‌سازی محتوا برای موتو‌رهای جستجو است که باعث می‌شود ترافیک هدفمند از کانال‌هایی مثل گوگل به طرف سایت ما هدایت شوند.

عوامل زیادی در سئو تأثیر گذار هستند. مثلاً تحقیق و بهینه‌سازی کلمات کلیدی جزو اقدامات مهمی در سئو به حساب می‌آید.

با این وجود نتیجه‌گیری در سئو مستلزم اقدامات دیگری نیز می‌شود که مستقیماً با رضایتمندی یا نارضایتی کاربران در ارتباط است.

یعنی گوگل برای رتبه‌بندی سئو، عواملی مثل رفتار کاربران در صفحات وب را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و اگر سایتی بتواند کاربران را وادار به تعامل کند، از جانب گوگل امتیاز سئوی خوبی دریافت خواهد کرد.

همه‌ی این فرایند تأثیر تجربه کاربری در سئو را نشان می‌دهد.

اهمیت تجربه کاربری برای گوگل

با توجه به اهداف گوگل و سایر موتور‌های جستجو، طبیعی است که عملکرد سایت‌ها همواره زیر ذره بین آن‌ها قرار داشته باشد و UX یکی از پارامترهای مهمی است که براساس آن، موتورهای جستجو سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند.

اگر کاربری نسبت به ساختار، زیبایی و کیفیت محتوای سایتی رضایت داشته باشد، طبیعتاً زمان بیشتری در آن سایت سپری خواهد کرد.

به عبارت بهتر، رضایت کاربران منجر به تعامل بیشتر آن‌ها در صفحات سایت می‌شود.

منظور از ساختار محتوا «چهارچوب کلیِ محتوا، تگ‌های H1 تا H6 و داده‌های ساختار یافته یا Rich Results» است.

چه واکنش‌هایی به منزله‌ی تعامل کاربران تلقی می‌شود؟

به طور کلی «کلیک روی لینک‌ها، اسکرول کردن به بالا یا پایین صفحه، حرکت مکرر مأوس به جهات مختلف، لایک کردن، کامنت گذاشتن، خواندن کامنت‌ها، تماشای ویدیو و اقدام به خرید» از جمله مواردی هستند که تعامل نامیده می‌شوند.

همین تعاملات و سیگنال‌هایی که از طریق کاربران به الگوریتم‌های موتور جستجو ارسال می‌شوند، به کسب پاداش یا جریمه‌ی سایتی در رتبه‌بندی SERP منجر خواهد شد.

به صفحه نتایج گوگل، Search Engine Result Page یا به اختصار SERP گفته می‌شود.

روش‌هایی برای بهبود تجربه کاربری در سئو

متخصصان سئو همیشه به دنبال روش‌هایی برای بهبود تجربه کاربران هستند. به همین دلیل قصد داریم تا راهکارها و روش‌هایی برای بهبود تجربه کاربری در سئو معرفی کنیم.

1. تحقیق کلمات کلیدی

نقطه شروع سئو، تحقیق در مورد کلمات کلیدی است که ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند. با این وجود روش‌های رایگانی نیز برای تحقیق کلمات داریم که رایج ترین آن‌ها، استفاده از پیشنهادات و جستجوهای مرتبط گوگل است.

توجه داشته باشید که کلمات کلیدی هدف برای هر کسب و کاری متفاوت است.

اگر استراتژی کلمات کلیدی به درستی انتخاب نشود و محتوای مورد علاقه‌ی کاربران تهیه نگردد، باعث خواهد شد که تجربه کاربری در سئو آسیب ببیند و بازدهیِ ترافیک ورودی به سایت، عملاً از بین برود.

جستجو کلمه کلیدی و تجربه کاربری در سئو

2. تولید محتوا با توجه به هدف جستجو

هدف جستجو یا Search Intent به اهداف کاربران اشاره دارد.

Search Intent می‌گوید هر کاربر، بر اساس عبارتی که در گوگل جستجو می‌کند، هدف خاصی دارد و کارشناس سئو با فهمیدن هدف کاربر از جستجو، بهینه‌سازی و آماده‌سازی محتوا را به سمتی هدایت می‌کند که ضمن پاسخ به نیاز کاربران، اعتماد آن‌ها را جلب نموده و کاربران را در آینده به مشتریان وفادار تبدیل کند.

وقتی هدف جستجو مشخص شود، طبیعتاً محتوای هدفمندی نوشته خواهد شد و در پی آن، اتفاقات مثبتی برای تجربه کاربری در سئو به وقوع می‌انجامد.

3. عناوین و توضیحات متا (Meta Description)

تگ عنوان و توضیحات متا اهمیت خودشان را دارند. چرا که اولین سیگنال تجربه کاربری در سئو بر اساس این دو پارامتر تعیین می‌شوند. یعنی چی؟

فرض کنید در نتایج گوگل، صفحه‌ی مورد نظر شما، لینک شماره 3 از 10 باشد. حالا برای اینکه کاربران لینک شما را برای کلیک کردن انتخاب کنند، باید عنوان و توضیحات متایی بنویسید که تجربه کاربری مثبتی برای مخاطبان ایجاد کند و آن‌ها را برای ورود به صفحه‌ی مورد نظر شما ترغیب سازد.

عنوان و توضیحات متا، اولین نشانه‌هایی هستند که کاربران در نتایج گوگل از شما دریافت می‌کنند.

بهینه سازی محتوا برای کاربر(تأثیر UX در سئو سایت)

4. دعوت به عمل

دعوت به عمل یا فراخوانی به عمل که به اختصار CTA نام دارد، به تکنیکی گفته می‌شود که کاربران رو تشویق و ترغیب به اقدامی کند. این اقدام ممکن است به دریافت بازخورد یا خرید منجر شود.

CTA مخفف عبارت Call to Action است.

برای تحقق CTA و هدفی که در صفحه تعیین شده، باید به تجربه کاربری در سئو توجه نمود. کاربری به CTA عمل می‌کند که پارامترهایی مثل کیفیت متن و تصویر، نظرش را جلب کرده باشد.

5. سرعت

سرعت سایت در تمامی دستگاه‌ها اعم از موبایل و کامپیوتر برای سئو و تجربه کاربری اهمیت دارد و گوگل به صراحت اعلام نموده که اگر سرعت بارگذاری سایتی ضعیف باشد، در نتایج پایین‌تری به کاربران ارائه خواهد شد.

نباید فراموش کد که جهان امروز، با سرعت عجین شده و کاربران، برای رسیدن به پاسخ سوالات‌شان، همانند گذشته صبور نیستند.

پس باید سرعت بارگذاری صفحات شما به قدری بالا باشد تا تأثیر مثبت تجربه کاربری در سئو روی نتایج برتر گوگل، نمود داشته باشد.

6. سرورهای سریع

در راستای سرعت سایت، یکی دیگر از عوامل تأثیر گذاری که تجربه کاربری در سئو را محقق می‌سازد، استفاده از هاستینگ مطمئن و پرسرعت است.

یعنی میزبانی انتخاب کنید که در وهله‌ی اول، حافظ امنیت اطلاعات شما باشد و در وهله‌ی دوم، سرعت و پایداری 99.9% سرورهایش را تضمین کند.

7. بهینه‌سازی تصاویر

تصاویر با اندازه‌های بزرگ، پهنای باند زیادی را اشغال می‌کنند و علاوه بر آن، ممکن است در نمایشگرهایی با رزولوشن‌های مختلف، به درستی نشان داده نشوند. همین چالش کافی است تا تجربه کاربری در سئو نقض شود.

بنابراین توصیه می‌کنیم که اولاً تصاویر خود را در اندازه‌های ثابت طراحی کنید و دوماً حجم آن‌ها را برای بارگذاری، کاهش دهید. به این منظور می‌توانید از اینجا حجم تصاویر JPG را کم نمایید.

بهتر است برای عرض و ارتفاع تصاویر، اندازه‌ای بین 600 تا 1200 پیکسل را انتخاب کنید.

در آخر

همیشه فرصت برای پیشرفت در سئو محیاست. لذا نباید عجله را چاشنیِ کارتان قرار دهید. چرا که عجله، شما را به انجام اقدامات غیراصولی و کلاه سیاه ترغیب خواهد کرد.

سئو و تجربه کاربری یک هدف مشترک را برای ما رقم می‌زنند و آن هدف، جذب مشتریان با کیفیت از گوگل است.

بنابراین در کنار پیاده‌سازی اقدامات اصولی سئو، باید به تجربه کاربران هم اهمیت دهید تا با کسب رتبه‌های برتر در موتورهای جستجو، نرخ تبدیل و فروش شما افزایش یابد.

در انتها می‌خواهیم به ما بگویید که این مقاله تا چه اندازه توانست مفهوم و اهمیت تجربه کاربری در سئو را به شما منتقل کند؟

منابع

searchenginejournal

hquor

contentkingapp

uxplanet

5/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تأثیر تجربه کاربری در سئو و افزایش فروش

  1. صبا دهبانی گفته:

    سلام خسته نباشید
    خواستم از تیم آکادمی آقای عابد زاده تشکر کنم که با این مقاله دید منو نسبت به UX باز کردن
    ازتون ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024