الگوریتم مرغ مگس خوار چیست و چگونه کار می‌کند؟

آخرین به‌روزرسانی: 23 مرداد 1401
بازدید: 623 بار
الگوریتم مرغ مگس خوار
مدت زمان مطالعه این مقاله
7 دقیقه

اگر خاطرتان باشد، تا اواخر سال 2013 وقتی عبارت پیچیده‌ی چند کلمه‌ای را از گوگل می‌پرسیدیم، در اکثر موارد نا اُمیدمان می‌کرد و نتایج نامرتبطی را نشان می‌داد. اما اکنون با وجود الگوریتم مرغ مگس خوار، نزدیک‌ترین و بهترین نتایج را دریافت می‌کنیم.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

گوگل با زیر نظر داشتن حرکات سریع مرغ مگس خوار، نظرش برای راه‌اندازی الگوریتمی با همین ویژگی جلب شد.

در آگوست سال 2013 میلادی گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را برای درک سریع کلمات مترادف راه‌اندازی نمود.

مسئولیت اصلیِ الگوریتم مرغ مگس خوار شناسایی نزدیک‌ترین نتایج به پرسش کاربران است. اما در کنار وظیفه‌ی اصلی‌اش، صفحاتی که بیش از اندازه با کلمات کلیدی بهینه‌سازی شده باشند را جریمه می‌کند.

در حالی که بسیاری از عناصر اصلی الگوریتم گوگل در طی این فرآیند دست‌نخورده باقی مانده‌اند، سیگنال‌هایی از طرف Google وجود دارد که درک آن‌ها، از آنچه که کاربر می‌خواهد را افزایش داده است. هدف، ارائه‌ی بهترین و مرتبط ترین نتایج جستجو به کاربران است.

از پاییز 2013، الگوریتم مرغ مگس خوار اثر خود را در نتایج جستجو، برای میلیاردها سوالاتی که پیش‌بینی شده گذاشته است و یک گام کوچک دیگر به کاربران برای دستیابی به صفحه‌ی نتایجِ مرتبط و مناسب‌تر ارائه می‌دهد.

در این مقاله، می‌خواهیم بگوییم الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست. ما همه‌ی نکات و موضوعات مرتبط، به ویژه گراف دانش و جستجوی معنایی که از عناصر اصلی Hummingbird Algorithm هستند را، توضیح می‌دهیم.

مقاله الگوریتم مرغ مگس خوار

با اینکه گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را معرفی کرد، اما به نظر می‌رسد این تغییرات یک ماه زودتر اجرا شده بود.

در حالی که از زمان راه‌اندازی به‌روزرسانی الگوریتم‌های Panda و Penguin در بسیاری از سایت‌ها تغییرات زیادی در سطح ترافیک ایجاد شده است، اما از زمان راه اندازی Hummingbird Algorithm تاکنون گزارشی مبنی بر تغییرات شدید در ترافیک سایت‌ها گزارش نشده است.

به طور کلی تصور می‌شود که دقت و درک گوگل از زمان راه اندازی Hummingbird Algorithm بهتر شده است. با این حال، برخی از کارشناسان سئو اعتقاد دارند که این موضوع تأثیر بسزایی در سئو محلی نیز دارد.

الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه کار می‌کند؟

وقتی به سیر پیشرفت گوگل نگاه می‌کنیم، می‌توانیم به‌روزرسانی‌های مهمی، مانند به‌روزرسانی الگوریتم کافئین در سال 2010 یا به‌روزرسانی الگوریتم‌های Panda و Penguin را به عنوان نمونه‌ای از تلاش‌های Google برای ارتقا نتایج جستجوی مرتبط و مقابله با انواع سئو کلاه سیاه را ببینیم.

مانند سایر به‌روزرسانی‌ها، Hummingbird Algorithm می‌تواند منجر به تغییر ترافیک برخی سایت‌ها شود. به طور کلی، تغییرات مداوم در الگوریتم‌های گوگل به طور مکرر اتفاق می‌افتد و همچنین ممکن است تأثیرات مهمِ خود را در ترافیک سایت‌ها نشان دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار، بافت کلمات مختلف را با هم در نظر می‌گیرد. یعنی صفحاتی که صرفا چند بار کلمه کلیدی را آورده باشند، در نظر نمی گیرد و معنی و مفهوم آنرا ارزیابی می کند تا بهترین نتایج به کاربران نمایش داده شود.

گراف دانش و جستجوی معنایی

برای درک بهتر هدف الگوریتم مرغ مگس خوار، ابتدا باید با دو قابلیت جستجوی گوگل، به نام گراف دانش و جستجوی معنایی آشنا شویم. یک سال قبل از معرفی مرغ مگس خوار، گوگل گراف دانش خود را راه اندازی کرد.

گراف دانش بخشی از ویژگی جدیدِ SERP صفحه‌‌ی نتایج جستجو بود که برای ارائه‌ی یک پاسخ سریع و دقیق در مورد افراد، مکان‌ها و موارد دیگر به کاربران، ارائه شده است.

به عنوان مثال، اگر نام انیشتین را در گوگل جستجو کنید، قسمتی در سمت راست صفحه ظاهر می‌شود که خودِ اینشتین، زمان تولد، زمان مرگ، همسران و فرزندان او را توصیف می‌کند.

اما Google چگونه تشخیص می‌دهد که این نتایج بر اساس خواسته اصلی کاربر است؟

برای پاسخ به این گونه سوالات، ابتدا باید مفهوم جستجوی معنایی را بیان کنیم.

جستجوی معنایی تلاش می‌کند، نتایج جستجوی معنی‌دار هر واژه ی جستجو شده را، در اختیار کاربران قرار دهد. در جستجوی معنایی، معنای کلی عبارت به دقت مورد توجه قرار می‌گیرد و معنای ضمنی عبارت به جای معنای صریح آن گفته می‌شود.

به عنوان مثال، در جستجوی کلمه انیشتین، جدا از کار علمی او، در صفحه سمت راست، جزئیات کلی زندگی و همچنین جملات مشهور وی نمایش داده می‌شود. همانطور که می‌دانید، انیشتین علاوه بر کار علمی‌، به استعاره‌‌های ساده نیز معروف است. بنابراین گوگل این موضوع را نیز در آنجا قرار داده است.

به گفته‌‌ی کارشناسان گوگل، کاربران برای درک ماهیت دنیای واقعی و ارتباط با آن، به ابزارهایی مانند جستجوی معنایی نیاز دارند. الگوریتم مرغ مگس خوار نیز به همین منظور ایجاد شده است و متکی به درک مفهوم اصطلاحات جستجو، با استفاده از فناوری‌های Google است.

جستجوی معنایی موضوع بسیار پیچیده ای است، بنابراین در اینجا مثالی دیگر برای درک بهتر این مفهوم آورده شده است:

تصور کنید یک کاربر عبارت “بهترین رستوران چینی” را جستحو می‌کند. این عبارت وقتی در ایران جستجو شود، مشخصاً هدف اصلی کاربر در این جستجو بهترین رستوران چینی در ایران است. Google با استفاده از فناوری‌های خود این موضوع را درک کرده و نتایج را نشان می‌دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست

علائم الگوریتم مرغ مگس خوار

یکی از اهداف اصلی Hummingbird Algorithm تبدیل مفاهیم به واقعیت‌های موجود است. هدف نهایی الگوریتم مرغ مگس خوار، در نهایت تعریف شدن به عنوان یک استاندارد جستجو است. مثال رستوران چینی در پاراگراف قبل نمونه‌ی خاصی از این نوع تبدیل است و از نمایش موارد نامرتبط جلوگیری می‌کند.

به طور خلاصه، Hummingbird Algorithm منجر به کاهش کلی تنوع در نتایج جستجو شده است و این امر به ویژه در مورد کلمات کلیدی با معنای مشابه صدق می‌کند.

الگوریتم مرغ مگس خوار و جستجوی صوتی

یکی از مهمترین عناصر جدید در Hummingbird Algorithm جستجوی صوتی است. این مفهوم کلی، جایگزینی با ایده‌ی سنتی استفاده از کلمات کلیدی خاص، برای رتبه‌بندی صفحات، بدون در نظر گرفتن بقیه‌ی کلمات در یک عبارت یا جمله است.

با تجزیه و تحلیل برخی از کلمات کم‌اهمیت در یک عبارت جستجو، کارشناسان معتقدند که Hummingbird Algorithm، قادر خواهد بود نتایج بیشتری را که جستجوگران به دست می‌آورند، اصلاح کند. این جستجوی مکالمه به دلیل افزایش دستگاه‌های تلفن همراه و مکالمه با تلفن برای دریافت پاسخ، انجام می‌شود.

با نگاهی به گذشته، متوجه می‌شویم که به‌روزرسانی الگوریتم مرغ مگس خوار، گامی‌ در جهت تسلط بر جستجوی صوتی اجتناب ناپذیر است. هنگام معرفی Hummingbird Algorithm در سال 2013، اصطلاح “جستجوی گفت و گوی”، موجی از جنجال را در میان متخصصان سئو ایجاد کرد.

ظهور جستجوی صوتی در سال‌های آینده گوگل را ملزم می‌کند که خود را به فناوری‌های جدید مجهز کند تا مفاهیم صوتی و سوالات کاربر را نیز درک کند. سوالاتی مانند “ارزان ترین رستوران نزدیک من کجاست؟” یا “چگونه دوچرخه‌ی خود را تعمیر کنم؟”

به طور کلی، فناوری محدود به درک کلمه به کلمه، نمی‌تواند مقیاس اندازه‌گیری خاصی را برای کاربران پیدا کند. فناوری‌هایی مانند جستجوی معنایی و الگوریتم مرغ مگس خوار برای عملکرد موثر در دنیای واقعی طراحی و توسعه یافته‌اند.

الگوریتم مرغ مگس خوار و سئوی محلی

در حالی که متخصصان با کیفیت سئو (SEO Organic)، روی تأثیر الگوریتم مرغ مگس خوار در سایت خود کار کرده‌اند، اما متخصصان سئوی محلی با افت قابل توجهی در نتایج جستجو روبرو شده‌اند.

الگوریتم مرغ مگس خوار و سئوی محلی

کارشناسان مشاهده کردند که پس از این به‌روزرسانی ، نتایج جستجوی محلی که به صورت سه مشاغل نزدیک به هم نمایش داده می‌شدند، به یک تجارت یا سایت تبدیل شدند.

این مشکل بیشتر به این واقعیت افزوده شد که بسیاری از سایت‌ها، نام تجاری خود را به عبارت جستجو تغییر داده و با استفاده از روش‌های نامتعارف، گوگل را فریب داده‌اند.

از کجا بدانیم که سایت ما تحت تاثیر الگوریتم Hummingbird قرار گرفته است؟

ایجاد پنل‌هایی که صرفاً یک تجارت مرتبط را معرفی کنند، بیشترین آسیب را برای مشاغل دارند. با این رویکرد آن‌ها هیچ شانسی برای حضور در صفحه جستجوی محلی نداشتند.

اگر سایت شما با ظهور Hummingbird Algorithm به شدت کاهش یافته است، حتماً سایت خود را به دقت بررسی کنید و اثرات سایر به‌روزرسانی‌ها مانند Panda و Penguin را در نظر بگیرید.

الگوریتم مرغ مگس خوار یک فرصت است

الگوریتم مرغ مگس خوار این پیام مهم را به همه‌ی دارندگان سایت داد که گوگل اکنون شرایط جستجو و محتوای سایت‌ها را درک خواهد کرد. پس مفاهیم را با هم گره بزنید تا بهترین نتایج جستجو را ارائه دهید تا دیگر نگران هماهنگی 100 درصدی صفحات یا متن خود با کلمات کلیدی نباشید.

مهمترین نکته برای دارندگان سایت در این تحول، این است که طبیعی بنویسند و جملات دارای منطق و ادبیات صحیح باشد.

سایت‌هایی که به طور ماهرانه سوالات کاربران را پیدا می‌کنند و پاسخ آن‌ها را با دقت منتشر می‌کنند، توسط Google به عنوان منابع مرتبط شناخته می‌شوند.

وقتی محتوای سایت شما مرتبط با موضوع جستجو شناخته شود، به سایت شما این امکان را می‌دهد که نه تنها در نتایج جستجو رتبه‌ی خوبی داشته باشد، بلکه در پنل‌های دانش گوگل نیز ظاهر شود.

امروزه با توجه به تغییراتی که موتورهای جستجو ایجاد کرده‌اند، اولویت اصلی سئو باید درک آنچه کاربران در نتایج جستجو می‌خواهند، باشد. برای دستیابی به این هدف، شما به ترکیبی از عوامل مستقیم به کاربرد جستجوی کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل موتور جستجو نیاز دارید تا سایت شما بیشترین رتبه را در موتورهای جستجو داشته باشد.

مقایسه الگوریتم مرغ مگس خوار با الگوریتم‌های دیگر

این سه الگوریتم را باید هنگام ایجاد یا ارتقای سایت خود در خاطر داشته باشید.

الگوریتم پاندا: محتوای سایت شما را هدف قرار می‌دهد و اگر محتوای با کیفیت خوبی دارید، دیگر جای نگرانی نیست.

الگوریتم پنگوئن: از طرف دیگر پنگوئن با بک‌لینک کار می‌کند. هرچه لینک‌های غیرطبیعی بیشتر باشد، سایت شما دارای رتبه پایین تری خواهد شد.

الگوریتم کبوتر: در واقع الگوریتم کبوتر می‌تواند به رتبه‌بندی شما در جستجوی محلی کمک کند و به شما اطلاعات بیشتری بدهد.

مقایسه الگوریتم های گوگل

در مجموع محتوا، بهترین روش برای مدیریت این الگوریتم‌های هوشمند و حتی ارتقای سایت شما است.

الگوریتم RankBrain نیز، در ارتباط و همکاری مستقیم با الگوریتم مرغ مگس خوار است و تلاش می‌کند تا رفتار کاربر هنگام جستجو را بررسی کرده و میزان رضایت آن‌ها از نتایج را تخمین بزند.

یکی از فاکتورهای مهم برای گوگل زمان حضور کاربر در صفحه است. شما می‌توانید خلاق باشید و تا زمانی که به قوانین پایبند باشید راه‌حل‌های جدیدی برای این مهم ارائه دهید.

چگونه می‌توان برای تغییرات بزرگ الگوریتم‌های گوگل آماده شد

تصور معمول این است که به‌روزرسانی الگوریتم گوگل برای سئو مضر است، اما اینطور نیست. البته شما باید سایت خود را آماده کرده و بهینه کنید تا تحت تأثیر به‌روزرسانی الگوریتم قرار نگیرد.

هیچ کس نمی‌تواند بداند که به‌روزرسانی الگوریتم جدید چقدر روی بهینه‌سازی موتور جستجو تأثیر می‌گذارد، اما الگوریتم‌های گذشته، راهی برای اقدامات خوب سئو در سال 2020 است.

اجازه ندهید به‌روزرسانیهای جدید الگوریتم، شما را از محتوای باکیفیت و بهینه‌سازی جامع موتور جستجو بترساند. چشم انداز سئو به طور مداوم در حال پیشرفت است.

برای جلو ماندن از بازار، باید مرتباً به‌روز شوید تا مطمئن باشید سایت شما از تمام تکنیک‌های مهم سئو استفاده می‌کند. آینده‌ی سئو در حال آماده شدن است و زمان آماده‌سازی سایت شما فرا رسیده است تا یک قدم جلوتر بمانید.

کاربران هرگز جستجو را متوقف نمی‌کنند، بنابراین Google نیزهرگز به‌روزرسانی الگوریتم را متوقف نمی‌کند. در پنج سال گذشته شاهد افزایش استفاده از فناوری جدید برای هوشمندتر و شهودی تر کردن الگوریتم و به طور گسترده‌ای، صفحات نتایج موتور جستجو بوده‌ایم.

Hummingbird Algorithm

در آخر

به‌روزرسانی الگوریتم مرغ مگس خوار به عنوان بزرگترین ابتکار عمل گوگل در زمان انتشار، شناخته شده است.

این به‌روزرسانی برخلاف نسخه‌های قبلی خود، الگوریتم‌های Panda و Penguin را ویران نکرد و اولین قدم در استفاده از روش داده محور برای ارائه‌ی نتایج قابل اعتماد به درخواست‌ها نبود. این حتی اولین گام مهم در بهبود نمایه‌سازی اطلاعات هم نبود.

به طور خلاصه، Google، در هدف جستجوی کاربر و تولید نتایج جستجوی مطابق با الگوریتم مرغ مگس خوار، سریع، دقیق و بهترعمل می‌کند.

امیدوارم که با مطالعه‌ی‌ مقاله، سوالاتی که در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار در ذهن خود داشتید را برطرف کرده باشید. شما می‌توانید دیدگاه‌‌های خود در مورد Hummingbird Algorithm را با ما در میان بگذارید.

منابع

goup.co

searchmetrics

4/5 - (4 امتیاز)

1 دیدگاه برای “الگوریتم مرغ مگس خوار چیست و چگونه کار می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024