جریمه گوگل چیست + 14 علت جریمه سایت

آخرین به‌روزرسانی: 3 مهر 1401
بازدید: 144 بار
جریمه گوگل چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله
6 دقیقه

گوگل می‌خواهد به کاربران خود، اطلاعات دقیق، محتوای بی‌نظیر و منحصر به‌فرد نمایش دهد. بنابراین به طور مداوم الگوریتم‌‌های خود را بهبود می‌بخشد تا بهترین سایت‌ها را در برترین رتبه‌بندی‌هایش قرار دهد. اما اینجا یک لغزش به نام جریمه گوگل برای سایت‌ها وجود دارد.

جریمه گوگل چیست؟

مجازات‌های گوگل بسیار شبیه مجازات‌های ورزشی است! الگوریتم‌های گوگل برای مجازات سایت‌هایی ساخته شده‌اند که کار اشتباه و خارج از قوانینی انجام داده‌‌اند. این مجازات‌ها همیشه از طریق الگوریتم‌ها اعمال نمی‌شوند و گاهاً پیش می‌آید جریمه‌ها به‌صورت دستی صادر شوند.

پنالتی گوگل

گوگل از دسامبر سال 2000 الگوریتم‌‌های رتبه‌بندی خود را، مُدام تغییر داده است. با این حال، خیلی‌ها از روی ناآگاهی، سئو را با روش‌های قدیمی (که اکنون کلاه سیاه شده‌اند) اجرا می‌کنند.

تقریباً یک دهه است که حساسیت گوگل به کیفیت نتایج جستجوی خود بالا رفته است از همین رو، یکی از راه‌های مقابله با محتواهای بی‌کیفیت را در چهارچوب Google Penalty تعریف کرده است.

به همین منظور، بروزرسانی الگوریتم پنگوئن را در سال 2012 ارائه داد که همین عامل، برخی از سایت‌ها را به طور کامل از نتایج حذف کرد و سئو کارها را مجبور کرد با دقت بیشتری در مورد استراتژی محتوای خود تصمیم‌گیری کنند.

از آن زمان، متخصصان سئو کاملاً با برنامه‌‌‌های گوگل سازگار شدند، زیرا از Google Penalty شدنِ سایت، آگاهی داشتند.

What is Google penalty

تشخیص پنالتی گوگل یا جریمه گوگل

جریمه گوگل می‌تواند به صورت خودکار یا دستی باشد. جریمه‌های دستی، با ابزار Google Search Console به مدیران سایت اطلاع‌رسانی می‌شوند، اما اگر جریمه از نوع الگوریتمی یا خودکار باشد، ممکن است با تجربه‌ترین متخصصان سئو هم غافلگیر شوند.

در مورد Google Penalty الگوریتمی، برخی از نشانه‌های قطعی به شرح زیر است:

  • محتواهای سایت، دیگر رتبه‌ی خوبی کسب نمی‌کنند.
  • تمام جایگاه‌هایی که قبلاً در صفحه اول بوده، به صفحات دوم و سوم منتقل شده است.
  • کل سایت، به‌یکباره از نتایج جستجوی Google حذف شده است.
  • جستجوی سایت به‌صورت (site:domain.com “Keyword) هیچ نتیجه‌ای نداشته باشد.

اگر یک یا چند مورد از این عوامل را مشاهده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که جریمه گوگل بر سایت شما اعمال شده است.

چرا Google سایت من را جریمه کرده است؟

Google به طور مداوم در حال اصلاح روش‌‌های Index محتوا است.

گوگل پس از بروزرسانیِ الگوریتم‌هایش، به‌ندرت پیش می‌آید رازهای بروزرسانی را به‌طور کامل افشا کند. در واقع، برای توضیح هر بروزرسانی، به ارائه‌ی چند سرنخ کوچک بسنده می‌کند. همین مسئله می‌تواند اختلاف نظراتی بین متخصصان سئو را به‌وجود بیاورد.

14 اقدامی که منجر به جریمه گوگل خواهد شد

برای اینکه شما را در مسیر درست قرار دهیم، 14 دلیل متداول برای Google Penalty را گردآوری کرده‌ایم. ما نمی‌گوییم دلایل قطعیِ جریمه گوگل را می‌دانیم، اما می‌دانیم که همه‌ی عوامل زیر موثر هستند.

1. خرید لینک و تبادل بیش از حد آن

برخی با اطمینان می‌گویند که خرید لینک ضرری برای سئو ندارد، اما شواهد، چیزی دیگری می‌گوید.

خرید لینک مطمئناً می‌تواند تلاشی برای دستکاری PageRank تلقی شود و بحث و جدال در آن زیاد است. اگر لینک‌های بد و بی‌ارتباط با موضوع کارتان را (به‌صورت انبوه) خریداری کرده باشید، به جریمه گوگل نزدیک شده‌اید!

2. محتوای تکراری

خوشبختانه این یکی واضح است. هر محتوای تکراری در سایت شما، می‌تواند منجر به پنالتی گوگل شود. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما منحصر به‌فرد و ارزشمند نوشته شده است. برای دوری از گوگل پنالتی شدن، از ابزارهای آنلاینی مانند www.duplichecker.com استفاده کنید.

محتوای کپی و جریمه گوگل
اقداماتی که پنالتی گوگل را به‌همراه دارد

3. استفاده بیش از حد از برچسب‌ H1

ساختارِ صحیح محتوا به سئو شدنِ محتوا و خزش ربات‌ها در صفحه، کمک زیادی می‌کند. برچسب H1 به Google کمک می‌کند تا بفهمد محتوای صفحه مربوط به چیست. استفاده بیش از حد از برچسب‌ H1 را می‌توان تلاشی برای دور زدنِ قوانین سئو و Google دانست.

4. خطاهای 404 داخلی

Google می‌خواهد اطمینان حاصل کند شما به محتوای خود توجه دارید و هرگونه خطا و مشکلی را از بین می‌برید. اگر سایتتان خطای 404 را برای محتوای خاصی، نمایش می‌دهد، نشانه‌ی قطعی‌ از عدم دسترسیِ کاربر به صفحه‌ی مورد نظر است که اگر این مشکل را برطرف نکنید، به‌سادگی Google Penalty خواهید شد.

5. استفاده بیش از حد کلمه کلیدی

انواع مختلفی از قوانین درباره تراکم یا چگالی کلمات کلیدی در محتوا وجود دارد و تراکم بسیار بالای کلمات کلیدی، نشان دهنده‌ی محتوای ضعیف است.

اگر Google تعداد زیادی کلمات کلیدی را در یک صفحه تشخیص دهد، ممکن است شما را با پنالتی گوگل همراه کند. استفاده بیش از حد کلمات کلیدی را، بمباران کلمات کلیدی می‌نامیم.

6. لینک‌های فوتر یا زیرِ محتوا

برخی از طراحان وب از لینک‌های فوتر به عنوان یک جایگاه کمکی استفاده می‌کنند. ولی برخی دیگر، آنجا را به محل قرارگیریِ لینک‌های غیرطبیعی اختصاصی داده‌اند تا بتوانند توجه موتور جستجو را جلب کنند که البته ریسک بالایی دارد و اقدام درستی نیست.

7. نبود نقشه سایت

Google از نقشه سایت XML برای تجزیه و تحلیل ساختار سایت شما استفاده می‌کند. برای اجتناب از Google Penalty شدن مطمئن شوید که نقشه ی سایت XML شما در دسترس است و مرتب بروزرسانی می‌شود.

8. لینک‌های خارجی مخرب و مخفی

اگر لینک‌های خارجیِ محتوا را به‌روز نکنید و لینک‌های خروجی، 404 شده باشند، Google تصور می‌کند که شما به تجربه‌ی کاربری اهمیت نمی‌دهید و خوشحال هستید که بازدیدکنندگان را به صفحات 404 راهنمایی می‌کنید!

بنابراین لینک‌ها را به صورت دوره‌ای بررسی کنید و لینک‌های شکسته و مخرب را دور بریزید. تمامی لینک‌های سایت شما (چه داخلی و چه خارجی) باید برای کاربران قابل مشاهده باشند.

هر چیزی که در سایت شما مخفی باشد مشکوک تلقی می‌شود. هرگز لینک را به رنگ پس زمینه‌ی صفحه تغییر ندهید، همین اقدام برای دریافتِ جریمه گوگل کافی است.

9. محتوای Scraped

گاهی اوقات مدیران سایت‌ها، محتوای سایت‌‌های دیگر را می‌گیرند تا صفحات خود را به صورت انبوه، بروزرسانی کنند. غالباً، این کار با نیت خیر انجام می‌شود، اما گوگل چنین نظری ندارد و جریمه گوگل را شایسته آن سایت می‌داند.

10. استفاده‌ی زیاد از انکرتکست

در گذشته، کارشناسان سئو لینک کردن کلمات کلیدی به‌صورت انبوه را برای تقویت جایگاه آن‌ها استفاده می‌کردند. از زمان بروزرسانی الگوریتم پنگوئن در سال 2012، استفاده بیش از حد از انکرتکست‌ها اقدامی غیرقانونی شده است.

تاثیر انکرتکست در جرایم گوگل

11. Down شدنِ طولانی‌مدت و سرعت کم سایت

وقتی یک سایت از دسترس خارج می‌شود، منافع سه گروه به‌خطر می‌اُفتد:

1- بازدیدکننده 2- مدیر سایت و 3- موتور جستجو.

اگر Google به‌دفعات زیادی، نتواند سایت شما را پیدا کند، ترجیح می‌دهد شما را از Index خود خارج کند تا بازدیدکنندگان به صفحات بن‌بست هدایت نشوند.

یادتان باشد اگر سایت شما در دسترس نباشد و یا بارگیریِ سایت شما آرام انجام شود، کاربران از برند شما ناامید خواهند شد.

عوامل بسیار زیادی بر سرعت هاست تأثیرگذار است، بنابراین ارزیابی و عیب‌یابیِ این مسئله، چالش‌برانگیز است. پیشنهاد ما انتخاب هاست مطمئن و استفاده از CDN است.

12. لینک سازیِ انبوه

دریافت بک لینک، اقدام مهمی برای اعتبار هر سایتی به‌حساب می‌آید. لینک سازی، باید در سایت‌های معتبر و طبق قوانین استاندارد انجام شود. با این حال، افرادی هستند که لینک سازی را به‌صورت انبوه در سایت‌های ضعیف انجام می‌دهند که یکی از دلایل اصلیِ جریمه‌های گوگل، همین مسئله است.

نکته مهم: گاهاً ممکن است درگیر بک لینک‌هایی شوید که خودتان از آن‌ها بی‌خبرید و ناخواسته برای شما ایجاد شده‌اند. بنابراین لازم است تا بازبینیِ لینک‌های دریافتی را به‌صورت دوره‌ای انجام دهید.

13. محتوای Spin

Spin یا چرخش محتوا، همان سرقت محتوا است! این اقدام می‌تواند سایت را در معرض پنالتی گوگل قرار دهد. هرچند که ممکن است در ابتدا، از طرف گوگل شناسایی نشود.

روند محتوای Spin به این صورت است که نویسنده، چند محتوایِ فارسی را بر می‌دارد و با هم ترکیب می‌کند تا به یک محتوای جدید برسد که اصطلاحاً بازنویسیِ ظاهریِ مقاله اتفاق افتاده است.

مراقب نویسندگان ارزان‌قیمت باشید. آن‌ از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

14. نظرات اسپم

اکثر سیستم‌‌های نظردهی، دارای ابزاری برای شناسایی دیدگاه اسپم هستند. اما برخی از سیستم‌ها هنوز مشکل شناسایی را دارند. همیشه از صحت نظراتی که دریافت می‌کنید مطمئن شوید. ممکن است نظرات از طریق ربات ارسال شده باشند. اگر وقت برای بررسی نظرات را ندارید، نظرات سایتتان را کلاً ببندید.

کامنت اسپم

چگونه از جریمه گوگل خلاص شویم؟

در قدم اول، علت Google Penalty شدن خود را متوجه شوید.

هر مشکلی به راه حل متفاوتی نیاز دارد، بنابراین ما چند راه حل برای خلاصی از جریمه گوگل را پیشنهاد می‌کنیم:

  • وحشت نکنید: حتی سایت‌‌های بزرک نیز از جریمه گوگل در امان نبوده‌اند.
  • لینک‌های مشکل ساز یا بی‌کیفیت را Disavow کنید: از طریق ابزار Google Search Console از گوگل بخواهید لینک‌های ضعیفی که به سایت شما آسیب می‌رسانند، را حذف کند.
  • اگر به‌صورت دستی جریمه شدید: ایراد را برطرف کنید و از Google Search Console درخواست تجدید نظر را ارسال کنید.
  • صبر کنید: گوگل برای اینکه بتواند دقیق‌تر در مورد تغییرات سایت شما، تصمیم‌گیری کند، به زمان نیاز دارد که ممکن است گاهاً طولانی هم شود. پس صبور باشید.

Google Penalty

همیشه علتِ از دست دادن رتبه‌ی سایتتان، پنالتی گوگل نیست

به یاد داشته باشید از دست رفتنِ جایگاه شما در موتورهای جستجو، همیشه به معنای جریمه گوگل نیست. ممکن است رقبای شما بهتر عمل کرده باشند، در نتیجه باید استراتژی سئوی خود را بازبینی کنید.

در آخر

قدم برداشتن در مسیر سئو کلاه سفید، می‌تواند تصویری مثبت از شما برای کاربران و موتورهای جستجو ارائه دهد. از دوره‌های آموزشی ما استفاده کنید و در مسیر صحیح قدم بردارید.

همین حالا با وارد کردن سایت خود، به‌صورت رایگان خواهید فهمید از طرف گوگل جریمه شده‌اید یا خیر!

منابع

neilpatel

webfx

4.8/5 - (6 امتیاز)

1 دیدگاه برای “جریمه گوگل چیست + 14 علت جریمه سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024