الگوریتم فرد گوگل (Google Fred) چه وظیفه‌ای دارد؟

آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1401
بازدید: 845 بار
الگوریتم فرد گوگل
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

الگوریتم فرد گوگل جزو آن دسته از الگوریتم‌هایی است که به طور رسمی توسط گوگل معرفی نشده، اما از دلِ به‌روزرسانی‌های اصلی یا هسته‌ی گوگل بیرون آمده و اولین بار در 8 مارس سال 2017 شناسایی شد.

به‌روزرسانی‌هایی که گوگل برای الگوریتم‌های خود ارائه می‌دهد، با دو هدف معرفی می‌شوند:

  1. مقابله با سایت‌های بی کیفیت
  2. نمایش بهترین محتواهای موجود در نتایج موتور جستجو

این به‌روزرسانی‌ها کمک می‌کنند تا گوگل، سایت‌های ضعیف را شناسایی کرده و با حذف آن‌ها مجموعه‌ای از بهترین سایت‌ها را به کاربران نمایش دهد.

الگوریتم فرد گوگل، پرچم دار الگوریتم‌های غیر رسمیِ گوگل است و برخی از متخصصان سئو، به‌روزرسانی‌های هسته یا Core گوگل را به Fred نسبت داده‌اند.

الگوریتم فرد گوگل و جریمه سایت‌ها

معرفی الگوریتم فرد گوگل

در مارس سال 2017، مدیران سایت‌ها و متخصصان سئو، یک‌مرتبه با کاهش چشمگیر بازدید سایت‌شان مواجه شدند!

قضیه چی بود؟ الگوریتم Fred گوگل متولد شد 🙂

همان سایت‌هایی که با زیرکی و با استفاده از انواع روش‌های غیرمجاز، سعی در دور زدن موتورهای جستجو داشتند، با جریمه‌های گوگل مواجه شدند.

ما در این مقاله به‌روزرسانی الگوریتم Fred، اثرات فوری و بلند مدت آن‌را شرح خواهیم داد.

هدف الگوریتم فرد گوگل چیست؟

گوگل برای مقابله با کلاهبرداران سئو، تغییراتش در الگوریتم‌ها را بسیار محافظه کارانه اعمال می‌کند.

بساری از متخصصان سئو عقیده دارند که عامل اصلی به وجود آمدن الگوریتم Fred گوگل، تمرکز بر سایت‌هایی است که از روش‌های تبلیغاتی برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

ناگفته نماند که الگوریتم Page Layout در کنار الگوریتم Fred هر دو روی موضوع تبلیغات در سایت‌ها تمرکز دارند.

وجود تبلیغات در سایت ایرادی ندارد، اما اگر تبلیغات سایتی روی تجربه کاربری تأثیر منفی بگذارد، برای گوگل قابل پذیرش نیست که سایت مورد نظر را در نتایج برترش نگه دارد.

عده‌ای معتقدند که تغییرات نتایج گوگل پس از معرفی الگوریتم Fred، همانند تغییراتی بود که در سپتامبر 2015 پس از معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار، رخ داده بود.

جریمه‌ی الگوریتم فرد گوگل

پس از روی کار آمدن الگوریتم Fred، فعالان سئو برای درک بیشتر از کاراییِ این الگوریتم، تحقیقات‌شان را روی 100 سایتی که ترافیک‌شان تحت تأثیر به‌روزرسانی الگوریتم Fred قرار گرفته بود، آغاز کردند.

نهایتاً نتایج این تحقیقات به این شرح شد که Fred روی شناسایی سایت‌هایی با مشخصات فوق تمرکز دارد: «سایت‌هایی که به درآمدزایی، بیش از تجربه کاربری اهمیت می‌دهند.»

یعنی شواهد نشان داد، سایت‌هایی دچار جریمه و کاهش ترافیک شدند که محتوای کمی می‌ساختند، اما تبلیغات زیادی نمایش می‌دادند و تعادل بین محتوا و تبلیغات‌شان برقرار نبود.

جالب است بدانید در ادامه‌ی این تحقیقات، سایت‌هایی که تبلیغات‌شان را کاهش دادند، مجدداً با افزایش ترافیک مواجه شدند.

تحلیل تأثیر الگوریتم فرد گوگل

آینده‌ی الگوریتم Fred چه می‌شود؟

آن چیزی که از الگوریتم فرد گوگل متوجه شده‌ایم این است که Fred فقط روی تبلیغات بیش از حد، اعمال جریمه نمی‌کند، بلکه طبق برخی از تحقیقات، این الگوریتم وظیفه‌ی جریمه کردن منابعی که بک لینک‌های بی کیفیت دارند را عهده دار است.

به عبارت دیگر، الگوریتم Fred ترافیک سایت‌هایی که از بک لینک‌های بی کیفیت، تبلیغات بیش از حد و محتوای کم استفاده کرده باشند را دچار اختلال می‌کند.

چرا Fred روی تبلیغات کم اصرار دارد؟

چون همانطور که بارها گفته‌ایم هدف اصلیِ گوگل، ارائه‌ی تجربه کاربری مثبت به کاربرانش است و الگوریتم‌های گوگل تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا محتوای با کیفیتی را در اختیار مردم جهان قرار دهند.

با به‌روزرسانی‌های ناگهانیِ الگوریتم‌های گوگل چه کنیم؟

ترس از تغییرات الگوریتمیِ گوگل، مدت‌هاست برای فعالان سئو عادی شده است. در ادامه چند راهکار معرفی می‌کنیم که می‌توانید با انجام آن‌ها از این تغییرات الگوریتمی، در امان بمانید.

1. تمرکز بر کیفیت کلی سایت

سایت شما، همانند یک فروشگاه 24 ساعته است و همیشه باید روی کیفیت کارتان حساس بمانید.

«انتشار محتوای با کیفیت، رفع مشکلات تجربه کاربری یا UX، ایجاد بک لینک‌های معتبر و حل مشکلات فنی» همگی از جمله اقداماتی هستند که باید به طور مرتب و منظم اجرا شوند.

پرهیز از تبلیغات زیاد
آینده الگوریتم فرد گوگل چه می‌شود؟

2. تحلیل اقدامات انجام شده

پس از اجرای اقدامات سئو، نوبت به مرحله‌ی تحلیل و حسابرسی می‌رسد. یعنی بایستی تمامی اقدامات انجام شده روی سئوی سایت را به صورت دوره‌ای تحلیل کنید تا اشتباهات احتمالی را پیش از آن‌که دیر شود، اصلاح نمایید.

برخی از اقداماتی که بایستی مورد آنالیز و تحلیل قرار بگیرند را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

اجرا و حسابرسی اقدامات سئو، بایستی توسط تیم حرفه‌ای سئو انجام شوند و اگر تیم سئو ندارید، می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی دیجیتال مارکتینگ مهارت‌های لازم را بیاموزید.

حسابرسی سئو

3. بررسی بک لینک‌ها

کیفیت بک لینک‌ها یک عامل تعیین کننده در رتبه‌بندی گوگل است و باید بک لینک‌های بی کیفیتی که ناخواسته برای‌تان ایجاد شده‌اند را کنترل نمایید و آن‌ها از طریق ابزار Google Disavow Links حذف کنید.

برای ارزیابیِ کیفیت بک لینک‌ها، می‌توانید از ابزارهای حرفه‌ای سئو نظیر Moz و Ahrefs بهره ببرید.

یادتان باشد علاوه بر معتبر بودن منابع بک لینک‌ها، مرتبط بودن آن‌ها با موضوع سایت شما بسیار حیاتی و تأثیر گذار است.

حذف لینک‌های بی‌کیفیت

حذف لینک‌های بی‌کیفیت سایت شما را از مجازات‌های احتمالی الگوریتم فرد گوگل حفظ می‌کند و باعث می‌شود که شما سایت کاربر پسندتری را داشته باشید (این مسئله همیشه یک چیز خوب در نظر کاربران گوگل است).

4. خودداری از نمایش بیش از حد تبلیغات

اگر به جای تولید محتوای با کیفیت، روی نمایش تبلیغات مختلف تمرکز کنید، احتمالاً در کوتاه مدت با جرائم متنوع الگوریتم‌های گوگل از جمله الگوریتم Fred روبه‌رو خواهید شد.

بنابراین باید در کنار نمایش تبلیغات، طراحی اصولیِ UX را در صفحات سایت خود پیاده‌سازی کنید و همیشه محتوای ارزشمند را برای کاربران‌تان تولید نمایید.

ضمناً پیشنهاد می‌کنیم روی تبلیغات ثابت متمرکز نشوید و با آگهی دهندگان به صورت مستقیم مذاکره نکنید. چرا؟

چون شرکت‌های تبلیغاتی وجود دارند که واسط بین آگهی دهندگان و نمایش دهندگانِ آگهی هستند و تبلیغات متنوعی بر اساس موضوع سایت شما و موضوعات مورد علاقه‌ی کاربران ارائه می‌دهند.

با یک تحقیق ساده می‌توانید مطمئن‌ترین شرکت‌های تبلیغاتی در ایران را پیدا کنید.

در آخر

گوگل الگوریتم‌های خود را به طور منظم به‌روزرسانی می‌کند و بیشتر این تغییرات، روی سایت‌هایی اثر گذار است که تجربه کاربری و رضایت کاربران‌شان را نادیده می‌گیرند.

بنابراین اگر تبلیغات زیادی در سایت خود دارید و احیاناً با کاهش ترافیک روبه‌رو شده‌اید، کافیست روی تعداد و نحوه‌ی نمایش تبلیغات بازنگری انجام دهید تا الگوریتم فرد گوگل ترافیک از دست رفته‌ی شما را مجدداً بازیابی کند.

هر تجربه‌ی مثبت و منفی که از تبلیغات در سایت‌تان دارید را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

wordstream

link-assistant

bluecorona

5/5 - (4 امتیاز)

3 دیدگاه برای “الگوریتم فرد گوگل (Google Fred) چه وظیفه‌ای دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024