حذف بک لینک‌های مضر و مخرب با Disavow Links

آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1400
بازدید: 622 بار
آموزش حذف بک لینک های مضر
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

تعریف Disavow Links در سئو به معنیِ کنار گذاشتن لینک‌های اسپم و مخربی است که به سایت ما اشاره می‌کنند. اگر احساس می‌کنید رتبه‌ی گوگل خود را از دست داده‌اید، برای حذف بک لینک‌های مضر و بازیابی رتبه‌ی خود‌، باید مراحلی که در این مقاله گفته‌ایم را اجرا کنید.

حذف بک لینک‌های مضر در سئو

بگذارید قبل از همه چیز تعریفی از بک لینک داشته باشیم. بک لینک، لینکی است که کاربر را از یک سایتی به سایت دیگری هدایت می‌کند که به آن، لینک ورودی (یا Inbound Links) می‌گویند.

موتورهای جستجو مانند Google از بک لینک به عنوان سیگنال رتبه‌بندی برای سایت‌ها استفاده می‌کنند. اگر سایت‌های دیگر، کاربرانشان را به سمت سایت شما هدایت می‌کنند‌، به این معنی است که آن‌ها به شما و محتوایتان اعتماد دارند.

بک لینک گرفتن از سایت‌های معتبر، در افزایش رتبه‌بندیِ سایت شما نقش بسزایی دارد. داشتن یک رتبه‌بندی خوب‌، شما را در معرض دید کاربران گوگل قرار می‌دهد.

اما لینک‌های مضر، هر مدیر سایتی را آزار می‌دهد که در این مقاله‌ قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه از بک لینک‌های مضر خودداری کنید.

Google Disavow Links

در فرهنگ لغت گوگل، عبارتی به نام Disavow وجود دارد که به معنای حذف کردن یا انکار است که از طریق آن، بک لینک‌های مخرب و ناخواسته را حذف می‌کنیم.

در سال 2012‌، ابزار Google Disavow Links به ابزاری ضروری برای گردانندگان سایت‌ها تبدیل شد. این تنها روش مثبت برای کاهش خطرات بک لینک و حفظ سیگنال‌های خارج از سایت بود.

دلیل به‌وجود آمدن Google Disavow Links، رقبای بی‌اخلاقی بودند که از طریق ربات‌ها اقدام به لینک سازیِ مخرب می‌کردند و گوگل متوجه این موضوع شد که بسیاری از بک لینک‌های اسپم و بی‌کیفیت، ناخواسته ساخته می‌شوند و تصمیم گرفت این ابزار را در اختیار مدیران سایت‌ها قرار دهد.

با این حال‌ توجه داشته باشید که اگر بدون دانش و عجولانه از ابزار Disavow Links استفاده کنید، متحمل از دست رفتن رتبه در گوگل می‌شوید.

زمان حذف بک لینک‌های مضر

همیشه اینطور نیست که بک لینک‌ها را حذف کنید. روند حذف بک لینک‌های مضر کاملاً روند وقت‌گیرانه‌ای است. چرا که بررسی لینک‌ها و مرتب سازیِ آن‌ها بسیار حساس است و باید با دقت انجام شود.

هنگام مشاهده‌ی موارد زیر‌، زمان مناسبی برای حذف بک لینک‌های مضر است:

زمان حذف بک لینک های مضر
چگونگی حذف بک لینک‌های مضر و ناخواسته

Ranking Drops

وقتی متوجه اُفت ناگهانیِ رتبه و بازدید سایت خود شدید، یعنی Ranking Drops رخ داده است.

نظارت روی رتبه و میزان بازدیدها در Google Search Console بسیار مهم است. شما باید به طور منظم روند این دو عامل را بررسی کنید.

اگر شاهد کاهش شدید رتبه و بازدید سایت خود شدید‌، ممکن است نشانه‌ی این باشد که Google برخی از بک لینک‌های غیرطبیعی را برای سایت شما نشانه‌گذاری کرده است.

وقتی Google بک لینک‌های اسپم و مخرب را نشانه‌گذاری کند، رتبه‌ی شما و ورودی‌های سایت شما از گوکل را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اقدام دستی

اقدام دستی (Manual) زمانی است که Google موضوع جریمه شدنِ سایت شما را اعمال و آنرا در Google Search Console اعلام می‌کند.

اقدام دستی روشی است که Google از آن برای حذف سایت‌هایی که دارای صفات سئو کلاه سیاه هستند استفاده می‌کند.

به این منظور لازم است برای بازگرداندن سایت خود‌، لیستی از تمام لینک‌های اسپم را آماده کنید و آنرا در ابزار Disavow Links به گوگل معرفی نمایید.

Spammy Backlinks

استخدام یک سئو کار ماهر جهت ساخت بک لینک برای سایت شما می‌تواند به بهبود رتبه و بازدید سایتتان کمک کند. با این حال‌، برخی از شرکت‌ها هستند که سئو کاران ناشی را استخدام می‌کنند که بک لینک اسپم را نمی‌شناسند و به رتبه‌ی سایت آسیب وارد می‌کنند.

دوره جامع سئوکاران وبمستر یک دوره آموزشی غیرحضوری است که صفر تا صد سئوی اصولی را یاد می‌گیرید و می‌توانید کارمندان‌تان را موظف به تماشای این دوره کنید تا هم خودتان و هم کارمندان شما، بهترین تجربه از سئو را دریافت نمایید.

نوع بک لینک ها برای حذف کردن
حذف بک لینک‌های مخرب

نوع بک لینک‌ها برای حذف کردن

بک لینک‌هایی خوب هستند که طبیعی و به طور واقعی توسط سایر سایت‌ها ایجاد شوند.

در بک لینک طبیعی‌، ربات به هیچ وجه دخالت نمی‌کند. بک لینک‌های طبیعی به صورت داوطلبانه و واقعی توسط انسان‌ها ساخته می‌شوند.

با این حال‌، باید توجه داشته باشید که هر بک لینکی که انسان بسازد، لزوماً طبیعی نیست!

برخی از اسپمرها و سایت‌های رقیب، کارمندانی استخدام می‌کنند که وظیفه‌ی آن‌ها ساخت بک لینک‌های مخرب برای سایت‌های دیگر است.

نحوه حذف بک لینک‌های مضر

همانطور که ابزار Disavow Links را پیشتر معرفی کردیم، در این قسمت از مقاله، به جزئیات بیشتری از آن می‌پردازیم.

ابزار حذف بک لینک‌های مضر در Google یک ابزار خاص است و پس از آنکه گوگل این ابزار را معرفی کرد، سایر موتورهای جستجو نیز، چنین امکانی را با نام‌های دیگر در اختیار کاربرانشان قرار دادند.

آدرس زیر، مسیر دسترسی به ابزار Google Disavow Links است.

search.google.com/search-console/disavow-links

برای استفاده از این ابزار، لازم است که سایت خود را در Google Search Console ثبت کرده باشید و از قسمت Select Property (در شکل زیر) سایت مورد نظر را انتخاب کنید.

حذف بک لینک های بی کیفیت در Google Search Console
ابزار حذف بک لینک‌های مخرب

آماده‌سازیِ لیست بک لینک‌ها

پس از بررسی بک لینک‌ها و آماده‌سازیِ لیست برای حذف بک لینک‌های مضر می‌بایست آن‌ها را توسط Disavow Links به گوگل معرفی کنید. این لیست باید با فرمت txt. بوده و نوع نوشتن آدرس لینک‌ها به صورت زیر باشد.

عملیات به دو صورت انجام می‌شود:

1- اگر صفحه یا صفحات خاصی از یک سایت، مد نظرتان بود باید لینک دقیق آنرا به صورت زیر وارد کنید.

# Pages Disavow List
http://example.com/absolute-link-1
http://example.com/absolute-link-2

2- اگر تصمیم داشتید کل دامنه را حذف کنید، باید به صورت زیر، لینک دامنه یا دامنه‌های مورد نظرتان را وارد کنید.

# Domains Disavow List
domain:example-1.com
domain:example-2.com

نهایتاً قطعه کد بالا و قطعه کد پائین را در یک فایل txt. قرار دهید و آنرا برای گوگل Upload کنید.

خطرات حذف بک لینک‌های مضر

به هیچ وجه در حذف بک لینک‌های مضر عجله نکنید. خونسرد باشید!

ابتدا برنامه‌ریزیِ دقیق برای این کار انجام دهید. سپس به صورت دوره‌ای بک لینک‌ها را بررسی کنید و پس از اطمینان از اسپم بودنِ آن‌ها، لینک‌ها را در فایل txt. قرار دهید. هر بار بک لینک‌های مضر جدیدی پیدا کردید، می‌توانید لیست را به‌روزرسانی کنید و مجدداً با زدن دکمه‌ی Replace در ابزار Disavow Links، گوگل را باخبر کنید.

طبق گفته‌ی گوگل:

“استفاده‌ی نادرست از ابزار Disavow Links ممکن است به عملکرد و امتیاز سایت شما در نتایج جستجوی گوگل آسیب برساند.”

بنابراین در استفاده از این ابزار، خیلی محتاطانه و صبورانه عمل کنید.

خطرات حذف بک لینک های مضر
حذف بک لینک‌های اسپم

در آخر

بک لینک‌ها، سیگنال‌های مهمی برای رتبه‌بندیِ سئوی سایت هستند، بنابراین آن‌ها را خیلی جدی بگیرید.

با این حال‌ بدانید که وجود بک لینک‌های مخرب و مضر، می‌تواند جریمه‌های گوگل را در پی داشته باشد. به آن‌ها رسیدگی کنید و در صورت لزوم، آن‌ها را حذف نمایید.

امیدواریم با مطالعه‌ی این مقاله، به بیشتر سوالات شما در مورد حذف بک لینک‌های مضر پاسخ داده باشیم.

به زودی در انتهای همین پست، لیستی از لینک‌ها و دامنه‌های اسپم قرار می‌دهیم تا با آپلود آن‌ها خیالتان تا حد زیادی راحت شود و با اطمینان سایت خود را سئو کنید.

منابع

searchengineland

diib

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *