اعتبار دامنه و اعتبار صفحه چیست + 5 روش‌ بهبود

آخرین به‌روزرسانی: 27 خرداد 1400
بازدید: 116 بار
اعتبار دامنه و اعتبار صفحه چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله
7 دقیقه

‌به طور کلی، اعتبار دامنه و اعتبار صفحه معیاری برای اندازه‌گیری کیفیت سایت است که به‌طور قابل توجهی بر دید کلیِ کاربر و رتبه‌بندیِ آن در موتور‌‌های جستجو تأثیر می‌گذارد.

به همین ترتیب، اعتبار برای اکثر کارشناسان سئو سایت بسیار مهم است. بیشتر روش‌‌های رایج SEO مانند تولید محتوای آموزنده و‌ لینک سازی، با هدف افزایش اعتبار انجام می‌شود.

‌اعتبار، به تنهایی نمی‌تواند دیده‌شدنِ سایت شما در نتایج جستجو را تضمین کند. شما باید بین محتوا و سوالاتی که کاربران در موتورهای جستجو مطرح می‌کنند ارتباط ایجاد کنید. این ارتباط، یک شاخص کاملاً واقعی برای عملکرد کلی SEO سایت شماست.

همانطور که گفته شد، “اعتبار” انواع مختلفی دارد. با‌ این وجود متر و معیار قابل اتکایی برای اعتبار سایت وجود ندارد. ما در این مقاله تلاش کردیم تا بیان کنیم “اعتبار” چیست و چگونه Google (و سایر موتور‌‌های جستجو) آن را محاسبه و در نظر می‌گیرند.

‌اعتبار دامنه در مقابل ‌اعتبار صفحه

روش‌‌‌های مختلفی برای اعتبارسنجی وجود دارد، مستقیم و غیرمستقیم. به عنوان مثال، یکی از معروف‌ترین‌ آن‌ها “PageRank” است، الگوریتمی که توسط گوگل‌ ایجاد شده و طراحی شده است تا کیفیت و اعتبار یک صفحه وب را بر اساس تعداد، کیفیت و مرتبط‌بودنِ بک لینک‌هایی که به آن صفحه، اشاره کرده‌اند را اندازه‌گیری کند.

Moz پارامترهای کیفیِ مختلفی را برای اعتبار‌ ایجاد کرده است، از جمله MozRank و MozTrust، اما مهم‌ترینِ آن‌ها، Page Authority و Domain Authority است که به‌ترتیب: به قدرت صفحه‌ای خاص و اعتبار کلِ دامنه‌ی سایت اشاره دارد.

در این مقاله، می‌خواهیم برخی از تفاوت‌‌های فنی بین‌ این اصطلاحات را نادیده بگیریم و تمرکز خود را روی دو زمینه اصلی که بیشترین ارتباط را نزد کارشناسان سئو دارد، قرار دهیم. اما به نظر شما، بین اعتبار صفحه و اعتبار دامنه، کدامیک مهم‌تر است؟ چه تفاوت‌‌هایی دارند؟

اعتبار صفحه و اعتبار دامنه چیست

‌اعتبار صفحه: استراتژی‌‌ها و تأثیرات

حالا، بیایید اقدامات زیر را در جهت تأثیرگذاری بر اعتبار صفحه (Page Authority) اجرا کنید:

 • یک صفحه‌ی باکیفیت در یک دامنه با اعتبار بالا‌ ایجاد کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که محتوای صفحه انتخابی شما برای کاربر، بسیار دقیق، مرتبط و مفید است.
 • اطمینان حاصل کنید که صفحه شما کاملاً کاربردی و برای سئو بهینه شده است.
 • لینک داخلی را به محتوای خود اضافه کنید.
 • بک لینک‌‌‌های زیادی با کیفیت بالا دریافت کنید. فراموش نکنید مرتبط بودنِ لینکِ دریافتی، بسیار مهم است.
 • هرگونه لینک نامناسب و بی‌کیفیت که به سایت شما اشاره دارد را حذف کنید.

بیشتر قوانینی که برای ‌Domain Authority اعمال می‌شوند در Page Authority نیز اثرگذارند؛ اما در مقیاس کوچکتر.

اعتبار دامنه و ‌اعتبار صفحه دارای یک رابطه‌ی سودمند هستند. ‌ایجاد لینک‌‌‌های مرتبط با صفحات شما باعث افزایش Domain Authority شما می‌شود و به طور کلی، افزایش اعتبار دامنه باعث افزایش اعتبار صفحات شما خواهد شد.

با یک تیر دو نشان بزنید

از نظر هدف‌گذاری، برنامه‌ریزیِ بلندمدت روی Domain Authority بهتر جواب می‌دهد؛ چرا که ترافیک ورودیِ بیشتری بدست خواهید آورد. زیرا به یکباره پتانسیل رتبه‌بندی همه‌ی صفحات را افزایش خواهید داد. بنابراین، تمرکز روی Domain Authority بخش مهمی از هدف‌گذاریِ شما را در بر می‌گیرد.

سناریوی مخالف، بهینه سازی فقط برای Page Authority خواهد بود. یعنی تمام انرژی خود را برای رتبه‌گرفتنِ یک صفحه‌ی خاص خرج کنید که این هدف‌گذاری توصیه نمی‌شود.

با‌ این حال، هنوز مهم است که Page Authority را به عنوان یک پارامتر در نظر بگیرید. اگر محتوای برجسته‌ای دارید یا صفحه خاصی دارید که می‌خواهید برای رتبه‌ی آن برنامه‌ریزی داشته باشید، می‌توانید روی اعتبار صفحه تمرکز کنید.

نکته اصلی: اگر می‌خواهید برند خود را قوی کنید، بر ‌اعتبار دامنه (Domain Authority) تمرکز کنید و اگر صفحه‌ای دارید و برای یک کلمه کلیدیِ خاص می‌خواهید رقابت کنید، روی اعتبار صفحه (Page Authority) تمرکز کنید.

اعتبار دامنه و اعتمادسازی در سئو

تعریف مختصری از اعتبار

‌اعتبار، یکی از عوامل اصلی است که می‌تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد SEO تأثیر بگذارد که آنرا به سه سطح مختلف تقسیم می‌کنیم:

 • اعتبار صفحه
 • اعتبار دامنه
 • اعتبار لینک‌‌ها

این 3 عامل به موتور‌‌های جستجو‌ این سیگنال را می‌دهند که وب سایت شما چقدر قابل اعتماد است.

‌اعتبار صفحه موضوعی است که اغلب با بهینه سازی موتور جستجو (SEO) اشتباه گرفته می‌شود. در‌ ادامه‌ی این مقاله، قصد داریم به‌طور دقیق توضیح دهیم که Page Authority چیست، چگونه اندازه گیری می‌شود و چگونه می‌توانیم آن را افزایش دهیم.

Domain Authority & Page Authority

اعتبار دامنه (Domain Authority)

اصطلاح ‌Domain Authority زمانی شناخته شد که Moz آن را به عنوان یک معیار اصلی معرفی کرد.

یکی از معیار‌‌های شناخته شده در سئو، PageRank است و هنوز در الگوریتم‌های گوگل نقش دارد. درست است مدت‌هاست در دسترس عموم نیست اما کماکان روی Domain Authority اثرگذار است.

اعتبار دامنه عمدتاً بر دو عامل استوار است:

 1. سن دامنه
 2. محبوبیت دامنه

سن دامنه

دامنه‌‌ هایی با سابقه خوب که سال‌هاست وجود دارند و حق دارند در رتبه‌های خوب قرار گیرند. نکته اصلی برای داشتنِ سابقه‌ی خوب، دور نزدن قوانین و الگوریتم‌های گوگل است.

محبوبیت دامنه

مهمترین عوامل تعیین‌کننده محبوبیت عبارتند از:

 • تعداد بک لینک: به طور کلی هرچه تعداد بک لینک بیشتر و مرتبط‌تر باشد، بهتر است.
 • کیفیت بک لینک: بک لینک‌‌‌های با قدرت از سایت‌های معتبر که افزایش اعتبار را در پی خواهد داشت.
 • تعداد دامنه‌‌های لینک دهنده‌ی منحصر به فرد: هرچه دامنه‌‌ها به شما بیشتر لینک شوند، افراد بیشتری شما را خواهند شناخت و محبوبیت شما بالا می‌رود.

ارتباط دامنه

شایان ذکر است که ارتباط موضوعیِ یک دامنه در رتبه‌بندی دامنه نقش بسیار مهمی دارد. ارتباط یک دامنه، از محتوای داخل صفحه و لینک‌‌‌های خارجی آن ناشی می‌شود.

چگونه ‌اعتبار دامنه خود را بررسی کنیم؟

اگر می‌خواهید از اعتبار دامنه خود مطلع شوید، به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا محتوای ارزشمند تولید کردیم؟
 • چند بک لینک داریم؟
 • آیا‌ این بک لینک‌‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند؟
 • چند بک لینک از دامنه‌های منحصر به‌فرد داریم؟

برای آگاهی از Domain Authority ازطریق ابزار‌‌های زیر اقدام کنید:

Moz

Moz از معیاری به نام Domain Authority استفاده می‌کند که عددی از 0 تا 100 است.

برای دانلود اکستنشن Moz در مرورگر گوگل کروم اینجا کلیک کنید.

ابزار Moz برای مشاهده اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

Ahrefs

Ahrefs از معیاری به نام Domain Rating استفاده می‌کند که قدرت بک لینک‌های سایت را در مقیاس 0-100 نشان می‌دهد.

Majestic

Majestic از معیاری به نام Citation Flow استفاده می‌کند که نمره‌ای بین 0 تا 100 را بر اساس ارزش بک لینک‌های سایت اعمال می‌کند.

چگونه می‌توانیم اعتبار دامنه خود را ارتقا بدهیم؟

اینجاست که سه عامل “سن”، “اعتماد” و “محبوبیت” دوباره مطرح می‌شود.

سطح اعتبار دامنه‌ی خوب چیست؟

در یک کلام: هر آنچه باعث شود در کسب و کار آنلاین خود موفق شوید، می‌تواند سطح Domain Authority شما را تعیین کند.

ممکن است در رقابت با سایتی که اعتبار و قدرت پائینی دارد، بتوانید بر بازار مسلط شوید، اما در رقابت با سایتی که Domain Authority بالایی دارد به چالش بخورید.

اعتبار صفحه (Page Authority)

اعتبار صفحه بر اساس سه عامل تعیین شده است:

 1. سن و میزان محبوبیت صفحه
 2. میزان بک لینک‌های دریافتیِ صفحه
 3. آخرین بروزرسانیِ صفحه

سن و میزان محبوبیت صفحه

صفحاتی که قدیمی‌تر هستند، شانس اینرا دارند تا راحت‌تر به رتبه‌های بالا نزدیک شوند.

اجازه دهید سنِ صفحه‌ی شما افزایش پیدا کند، به‌خوبی از آن مراقبت کنید و اطمینان حاصل کنید که محتوای خوبی دارند و از مراجع معتبر تهیه شده‌اند.

میزان بک لینک‌های دریافتیِ صفحه

لینک‌‌ها دارای اعتبار فراوانی هستند. هر دو لینک داخلی و خارجی که به یک صفحه اشاره می‌کنند برای آن صفحه، اعتبار به‌همراه می‌آورند، که به نوبه خود، بر اساس کیفیت و تعدادشان، بر اعتبار صفحه (Page Authority) تأثیر می‌گذارد.

آخرین بروزرسانیِ صفحه

موتور‌‌های جستجو صفحاتی که مرتباً به‌روز می‌شوند را دوست دارند. اطمینان حاصل کنید که به‌طور دور‌‌ه‌ای محتوای مهم‌ترین صفحات خود را به‌روز و تازه نگه دارید.

مرتبط بودن صفحه

برای رتبه‌بندیِ صفحه، چیزی بیشتر از Page Authority لازم است! یعنی چی؟

 1. ارتباط در یک صفحه، به کلمات کلیدیِ آن، که به سئو داخلی یا On-Page SEO مرتبط می‌شود بستگی دارد.
 2. ارتباط در یک صفحه، به لینک‌های داخلی و خارجی آن بستگی دارد.
 3. ارتباط در یک صفحه، به بک لینک‌هایی که دریافت می‌شود بستگی دارد.

چگونه ‌اعتبار صفحه خود را بررسی کنیم؟

اگر می‌خواهید از اعتبار یک صفحه مطلع شوید، به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا صفحه برای کلمات کلیدی رقابتی، سئو شده است؟
 • چند بک لینک برای‌ این صفحه دارید؟
 • آیا‌ این بک لینک‌‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند؟
 • آیا ارتباط عمیق بین بک لینک‌های دریافتی و موضوع صفحه برقرار است؟

اگر می‌خواهید‌ اعتبار صفحه (Page Authority) را ببینید، می‌توانید آنرا در ابزار‌هایی که برای اعتبار دامنه (Domain Authority) معرفی کردیم جستجو کنید:  Ahrefs ،Majestic و MOZ.

ابزار Ahrefs

چند استراتژی برای افزایش اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

 1. لینک سازی

لینک سازی راهی عالی برای رشد سایت شماست. بک لینک‌ها، اعتبار دامنه و اعتبار صفحه (Page Authority) را افزایش می‌دهند. در نتیجه برای دریافت لینک از سایت‌های معتبر و مرتبط، به اندازه‌ی کافی وقت بگذارید.

 1. پست‌های مهمان

پست مهمان نیز می‌تواند به ارتقا نتایج شما کمک کند. هر کجا مقاله‌ای منتشر کردید، می‌توانید از آنجا به سایت خود، لینک دهید تا کاربران بتوانند اطلاعات بیشتری از آن موضوع کسب کنند.

نکته: پیشنهاد می‌شود زمان زیادی برای این تکنیک صرف نکنید.

 1. فیدهای RSS

فیدهای RSS دوست شما هستند. این‌ها محتواهایی که مرتباً به‌روز می‌شوند را منتشر می‌کنند و اطلاعات جدید را به سمت کاربران نهایی، سوق می‌دهند!

 1. انجمن‌ها

بسیاری از سایت‌های معتبر، صفحه‌ی مخصوصی برای پرسش و پاسخ کاربران دارند. بنابراین انجمن‌ها یک انتخاب مناسب، برای لینک سازی است.

با پاسخ به پرسش کاربران در این انجمن‌ها، می‌توانید از لینک خودتان نیز استفاده کنید تا علاوه بر لینک سازی، ترافیک اُرگانیکی هم به‌سمت سایت خود هدایت کرده باشید.

اعتبار دامنه چیست

داوران سنجش اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

Moz

رایج‌ترین سیستم رتبه‌بندی برای اعتبار دامنه و اعتبار صفحه، Moz است. MozRank شاخصه‌ای برای میزانِ محبوبیت دامنه و صفحاتش است که از سرویس Page Rank Google الگوبرداری شده است.

MozTrust رتبه‌ای است که Moz برای میزانِ “قابل اعتمادبودنِ سایت” در نظر گرفته است. این الگوریتم به جای اینکه به محبوبیت سایت نگاه کند، به فعالیت شما و لینک‌های دریافتیِ شما توجه دارد. ضمناً دریافت لینک از سازمان‌های دولتی و شبکه‌های خبری، اعتبار بالایی به‌همراه خواهد داشت.

گوگل

با وجود اینکه Moz سرویس شناخته شده‌تری برای سنجش Page Authority است؛ اما سازمان‌های معتبر دیگری نیز هستند که اعتبار صفحه را رتبه‌بندی می‌کنند، مثل گوگل و الگوریتم معروف PageRank.

اهمیت اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

در آخر

اعتبار صفحه و اعتبار دامنه، به هم شبیه‌اند. Page Authority موفقیت محتوای شما را مشخص می‌کند و Domain Authority جایگاه دامنه‌ی شما در مقایسه با دامنه‌های دیگر را تعیین می‌کند. شباهت بین این دو معیار، میزانِ بک لینک‌های معتبری است که دریافت کرده‌اید.

در این مقاله متوجه شدیم اعتبار دامنه و اعتبار صفحه‌ اهمیت بالایی دارند و مهم است که از روش‌های اصولی برای افزایش این دو معیار استفاده کنیم. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. با سایر مقالات و آموزش‌های ما همراه شوید.

منابع:

contentkingapp

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024