طول محتوا در سئو چقدر بر نتایج گوگل تأثیر دارد؟

آخرین به‌روزرسانی: 26 مرداد 1401
بازدید: 836 بار
اهمیت طول محتوا در سئو
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

به نظر شما طول محتوا در سئو چقدر روی نتایج گوگل تأثیر گذار است؟ در این مقاله به شما می‌گوییم که در حالت ایده آل، تعداد کلمات متن در سئو باید چقدر باشد؟

قبیل از هر چیز ببینیم معنی سئو چیست؟

سئو به معنی بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو است. موتورهای جستجو نظیر گوگل دارای الگوریتم‌های هوشمندی هستند که طبق دستورالعمل‌های خود، محتوای اینترنتی را در نتایج گوگل رتبه‌بندی می‌کنند.

آیا طول محتوا در سئو تأثیری دارد؟

طول محتوا در سئو یکی از عوامل مهم در رتبه‌بندی به حساب می‌آید.

طبق نمودار زیر، مشاهده می‌کنید که 10 لینک صفحه‌ی اول گوگل، همگی بیش از 2000 کلمه هستند و محتوایی که در رتبه 1 قرار دارد، حدود 2500 کلمه استفاده کرده است.

یادآوری: تعداد بالای کلمات، هیچ تضمینی برای رتبه‌بندیِ سریع نیست. بلکه مجموعه اقداماتی که بر اساس دستورالعمل‌های گوگل (در بازه‌های زمانی طولانی) انجام شوند سبب خواهد شد تا جایگاه سایتی ارتقا پیدا کند.

در کنار تولید محتوا، ساخت بک لینک و دریافت سوشیال سیگنال‌های مثبت باعث می‌شود تا رشد سایت در نتایج گوگل حاصل شود.

توجه داشته باشید که چنانچه محتوایی زیر 500 کلمه باشد، احتمالاً ربات‌ها و الگوریتم‌های گوگل قادر به تشخیص چگالی کلمه کلیدی نخواهند بود.

نمودار تأثیر طول محتوا در سئو برای رتبه بندی
نموداری از تأثیر تعداد کلمات متن در سئو

مزایای طولانی بودن طول محتوا در سئو

اگر تعداد کلمات متن در سئو برای شما اهمیت زیادی ندارد، به شما قول می‌دهیم با خواندن 5 مزیتی که در ادامه خواهیم گفت نظرتان عوض شود.

1. دریافت بک لینک

تحقیقات نشان داده که شانس محتوای طولانی برای دریافت بک لینک‌های طبیعی، بیش از محتوای کوتاه است. احتمال بیشتری برای کسب بک لینک با کیفیت دارد که به طور قابل توجهی در بهبود رتبه بندی جستجو کمک می‌کند.

در شکل زیر نموداری از HubSpot آورده‌ایم که ارتباط محتوای طولانی با دریافت بک لینک را به رنگ نارنجی نشان داده است.

همانطور که مشاهده می‌کنید محتوایی که بیش از 2500 کلمه داشته، نسبت به محتواهای کوتاه‌تر بک لینک‌های بیشتری دریافت کرده است.

به عبارت بهتر این نمودار، همبستگی بین «طول محتوا و دریافت بک لینک» را به خوبی نشان می‌دهد. پس هرچه محتوا غنی‌تر و کامل‌تر باشد، احتمال بازنشر آن در سایر سایت‌ها وجود دارد.

بازنشر محتوا مساوی است با دریافت بک لینک به صورت طبیعی که به این استراتژی، لینک طعمه یا Link Bait می‌گوییم.

اهمیت طول محتوا در سئو برای دریافت لینک
تأثیر طول محتوا در سئو و تولید بک لینک

2. محبوبیت محتوای طولانی در شبکه‌های اجتماعی

نیل پاتل (Neil Patel) یکی از فعالان حوزه‌ی بازاریابی دیجیتال، مطالعه‌ای روی طول محتوا در سئو انجام داد و متوجه شد که محتوای بالای 1500 کلمه در مقابل محتوای زیر 1500 کلمه عملکرد بهتری در شبکه‌های اجتماعیِ توییتر و فیس بوک داشته است.

نتایج آزمایش نیل به این شرح بود که پست‌های طولانی‌تر به طور متوسط 68.1% در توییتر و 22.6% در فیس بوک بیشتر از پست‌های کوتاه‌تر اشتراک گذاری شده‌اند.

آیا می‌دانید دلیلش چیست؟

چون کاربران در شبکه‌های احتماعیِ ذکر شده، امکان قرار دادن محتوای 1500 کلمه‌ای را ندارند، بنابراین در حد 1 پاراگراف می‌نویسند و ادامه‌ی آن‌را به سایت منبع، لینک می‌دهند و این‌گونه لینک سازی خودکار انجام می‌گیرد.

تأثیر طول محتوا در سئو و برای شبکه های اجتماعی
اثر بخشی تعداد کلمات متن در سئو و شبکه‌های اجتماعی

3. تأثیر الگوریتم RankBrain در محتوا

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، طول محتوا در سئو به گوگل کمک می‌کند تا درک بهتری از چگالی کلمات و ارزش موضوع به دست بیاورد.

الگوریتم RankBrain به عنوان اولین الگوریتم گوگل که از هوش مصنوعی استفاده کرده است، قادر خواهد بود که درک دقیق‌تری از محتوای طولانی در مقایسه با محتوای کوتاه داشته باشد.

جلب رضایت الگوریتم رنک برین، با بهبود جایگاه سایت در نتایج گوگل برابری می‌کند.

4. ماندگاری کاربر در صفحه

ماندگاری کاربر، به مدت زمانی گفته می‌شود که بازدیدکنندگان برای مطالعه و تعامل با محتوا سپری می‌کنند. در واقع تمام هدف گوگل این است که نتایج پیشنهادی‌اش، بهترین تجربه کاربری را برای مردم رقم بزند.

به طور کلی اگر شما بتوانید کاربران را حدود 200 ثانیه در صفحه نگهدارید، شانس خود را برای کسب نتایج برتر گوگل افزایش داده‌اید.

نمایش فیلم یکی از عواملی است که در کنار طول محتوا در سئو تأثیر بسزایی روی ماندگاری کاربر در صفحه ایفا می‌کند.

5. افرایش نرخ کلیک (CTR)

شاید برپسید افزایش نرخ کلیک چه ارتباطی با طول محتوا در سئو دارد؟

کاربران پیش از آن‌که روی لینکی در گوگل کلیک کنند، یک تجربه و پیش زمینه‌ی قبلی، از برندهایی که گوگل معرفی می‌کند در ذهن‌شان دارند.

بنابراین اگر شما بتوانید همیشه محتوای جامع، ارزشمند و طولانی به کاربران ارائه دهید، باعث خواهد شد تا آن‌ها از بین 10 لینک صفحه‌ی اول گوگل، لینک شما را انتخاب کنند و به این ترتیب، نرخ کلیک افزایش می‌یابد.

تأثیر طول محتوا در سئو بر روی نرخ کلیک
تعداد کلمات متن در سئو چه تأثیری دارد؟

نکاتی برای رعایت طول محتوا در سئو

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم نکاتی که در بحث طول محتوا در سئو برای بهینه‌سازی مقاله باید رعایت شوند را معرفی کنیم.

1. استفاده از کلمات کلیدی مناسب

همانطور که می‌دانید تحقیق کلمات کلیدی اولین گام برای تولید محتواست و ابزارهای رایگان و پولی به این منظور وجود دارند که در مقالات آموزش سئو بارها به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

برای اینکه محتوای سئو شده با تعداد کلمات طولانی بسازید، باید به چگالی کلمه کلیدی و توزیع آن دقت کافی داشته باشید.

چگالی کلمه کلیدی به تعداد تکرار کلمه‌ای خاص در صفحه اشاره دارد و بر اساس فرمول زیر باید حداکثر تا 2% برای کلمه کلیدیِ اصلی و کلمات مترادفش به کار گرفته شود.

فرمول چگالی کلمه کلیدی: تعداد کل کلمات ÷ 100 = 1% چگالی

اگر نویسنده از کلمات کلیدی مناسب استفاده نکند یا چگالی کلمات را بیش از اندازه بهینه‌سازی کند، محتوا اسپم می‌شود و دیده نخواهد شد.

2. تجربه کاربری (UX)

طولانی شدن تعداد کلمات متن در سئو در صورتی فرجام خوبی خواهد داشت که رضایت کاربران را در پی داشته باشد.

اگر محتوا ناخوانا نوشته شود و جمله‌بندی‌های اصولی نداشته باشد، به تجربه کاربریِ منفی منجر خواهد شد که تمام زحمات تیم را هدر می‌دهد.

بنابراین باید به این نکته توجه داشت که کاربران گوگل برای دریافت پاسخ سوال‌شان وارد سایت ما شده‌اند. پس باید نیاز آن‌ها را با ساخت محتوای با کیفیت برطرف کنیم.

جایگاه تولید محتوا در سئو و بازاریابی دیجیتال
تأثیر تجربه کاربری و طول محتوا در سئو

3. ایجاد محتوای یونیک

محتوای خوب علاوه بر خوانا بودنش، باید یونیک و منحصر به فرد باشد. یعنی بایستی محتوایی بنویسیم که به زبان فارسی در هیچ سایتی منتشر نشده باشد.

فراموش نکنید که استفاده از محتوای کپی و سرقت شده، از جمله اقداماتی است که باعث جریمه شدن سایت توسط الگوریتم پاندای گوگل می‌شود.

در نتیجه، جدا از اینکه تعداد کلمات متن در سئو چقدر است، می‌توانید یونیک بودن آن‌را با ابزارهای رایگانی مثل plagiarisma.net و duplichecker.com اندازه‌گیری کنید.

یونیک بودن محتوا بر اساس آنالیز ابزارهای فوق، باید بالای 90% باشد.

در آخر

در پایان مقاله باید متذکر شویم که هدف شما از نوشتن محتوا صرفاً نباید طولانی کردن تعداد کلمات متن در سئو باشد، بلکه باید روی کیفیت محتوا و کاربر پسند بودنش زمان بگذارید.

اگر هدف‌تان از نوشتن مقاله رفع نیاز کاربران باشد، مطمئن باشید که جذب حداکثری از گوگل را تجربه خواهید کرد و فروش خوبی را رقم می‌زنید.

امیدوارم با مطالعه این مقاله به تأثیر طول محتوا در سئو واقف شده باشید.
همین الان به بررسی محتواهای موجودتان بپردازید و آن‌هایی که تعداد کلمات متن کمتری دارند را مشخص نمایید و برای اصلاح‌شان برنامه‌ریزی کنید.

منابع

greatcontent

elearningindustry

5/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “طول محتوا در سئو چقدر بر نتایج گوگل تأثیر دارد؟

  1. barghabani گفته:

    به موضوع خوبی پرداختید چون بلند بودن طول محتوا در سئو برای پیشرفت در گوگل اهمیت زیاده داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024