الگوریتم BERT گوگل چیست و چگونه کار می‌کند؟

آخرین به‌روزرسانی: 6 اردیبهشت 1401
بازدید: 284 بار
الگوریتم BERT
مدت زمان مطالعه این مقاله
5 دقیقه

الگوریتم BERT یکی از الگوریتم‌های قدرتمند گوگل است که به موتور جستجو کمک می‌کند تا بفهمد هدف کاربران از جستجو چیست.

امروزه ربات‌ها به قدری پیشرفت کرده اند که می‌توانند زبان انسان را درک کنند. برای اینکه بدانید الگوریتم برت چیست با ما همراه باشید.

گوگل قسمتی از زندگی مردم شده است، به‌طوری‌که بسیاری از ما چنان وابستگی به‌آن پیدا کردیم که حین جستجو، انگار با یک شخص صحبت می‌کنیم. اما لازم به یادآوری است، گوگل از الگوریتم‌ها ساخته شده است و الگوریتم BERT یکی از همان الگوریتم‌ها است.

الگوریتم BERT چیست؟

الگوریتم BERT گوگل، الگوریتم نسبتاً جدیدی است که وظیفه‌اش درک هرچه‌بهتر صفحات است، تا محتوایی که کاربران جستجو می‌کنند را به آنان نمایش دهد. در واقع الگوریتم برت گوگل، توسعه یافته‌ی الگوریتم RankBrain است.

BERT مخفف Bidirectional Encoder Representations from Transformer است.

به ترجمه‌ی این الگوریتم کاری نداشته باشید و آنرا BERT صدا بزنید!

الگوریتم برت گوگل چه زمانی منتشر شد؟

در نوامبر سال 2018، گوگل الگوریتم BERT را راه‌اندازیِ اولیه کرد و در اکتبر 2019 (مهر 1398) گوگل بزرگترین به‌روزرسانی خود را در چند وقت اخیر اعلام کرد. این به‌روزرسانی به عنوان یکی از مهمترین جهش‌ها در تاریخ موتورهای جستجو اعلام شد.

در ابتدا، الگوریتم برت گوگل فقط در ایالات متحده و به زبان انگلیسی راه‌اندازی شد. اما تا دسامبر 2019 (آذر 1398) این الگوریتم به بیش از 70 زبان گسترش یافت.

به‌این ترتیب، نتایج جستجوی گوگل در سراسر جهان از کیفیت بالایی برخوردار شدند. BERT مدلی از پردازش زبان طبیعی (NLP) است.

NLP چیست؟

NLP یک هوش مصنوعی است که هدف آن خواندن، رمزگشایی و فهم زبانِ انسانی توسط کامپیوترها است.

الگوریتم برت چیست
الگوریتم برت چیست؟

الگوریتم BERT؛ سوگولیِ گوگل!

گوگل به کمک الگوریتم برت توانست درکِ موتور جستجو از زبان انسان را افزایش دهد. یکی دیگر از وظایف الگوریتم برت در پیشنهاداتی است که گوگل به کاربران ارائه می‌کند.

الگوریتم برت با هوش مصنوعیِ قدرتمندی که دارد، قادر به یادگیریِ زبان انسان است و روابط بین کلمات در یک جمله را درک می‌کند. نه به صورت یک به یک، بلکه کاملاً آن را درک می‌کند و متوجه مفهوم می‌شود.

البته نباید از تاثیر الگوریتم MUM بگذریم که از سال 2022 باعث بهبود جستجوی کاربران شده است و سوالات پیچیده را پاسخ می‌دهد.

الگوریتم BERT چه ویژگی‌هایی دارد؟

الگوریتم برت گوگل روی زبان‌ها مانور می‌دهد؛ یعنی اینکه اگر در دستور زبان فارسی از نقطه، ویرگول، نیم‌فاصله و یا از حروف اضافه، به‌درستی و به‌اندازه در مقالات استفاده کنید، الگوریتم برت گوگل متوجه می‌شود و به سایت شما امتیاز می‌دهد.

پیدایش الگوریتم برت

آیا الگوریتم برت گوگل جایگزین RankBrain شد؟

شاید به یاد داشته باشید که گوگل چند سال پیش RankBrain را معرفی کرد. RankBrain اولین الگوریتم یادگیری ماشینِ گوگل بود که برای درک محتوا و جستجوی کاربران، از هوش مصنوعی استفاده می‌کرد. هدف RankBrain همان هدفِ الگوریتم BERT بود!

یادگیری ماشین (یا Machine Learning) علمی است که به طراحی ماشین‌های هوشمندی می‌پردازد که با استفاده از داده‌هایی که دریافت می‌کند و تجربیاتی که خودش به‌دست می‌آورد، توانایی یادگیری دارد. به این فرایند، هوش مصنوعی گفته می‌شود.

زمانی‌که RankBrain منتشر شد، وظیفه‌اش تجزیه و تحلیل جستجوهای گذشته بود و مشخص می‌کرد که کدام کلمات و عبارات با آن “جستجو” مطابقت دارند. این اولین قدمِ گوگل برای درک زبان انسان بود.

بنابراین می‌توانیم بگوییم BERT جایگزین RankBrain نشد و برای توسعه‌ی RankBrain آمد. در واقع الگوریتم BERT روش دیگری برای درک زبان انسان ارائه کرد.

در حال حاضر گوگل با توجه به جستجوها، از هر دو الگوریتم برای ارائه‌ی بهترین پاسخ به کاربر استفاده می‌کند.

الگوریتم برت گوگل چگونه کار می‌کند؟

یکی از ویژگی‌های لگوریتم برت، دو طرفه بودن آن است. اما این به چه معناست؟

الگوریتم‌های دیگر یک طرفه هستند. یعنی فقط به جملاتِ سمت چپ یا راست کلمه توجه می‌کنند.

BERT دو طرفه کار می‌کند. یعنی محتوا را در سمت چپ و راست کلمه، تجزیه و تحلیل می‌کند و درک عمیق‌تری از روابطِ بین اصطلاحات و جمله‌ها را به‌دست می‌آورد.

توجه داشته باشید که BERT الگوریتمی است که می‌تواند در بسیاری از نرم افزارها مورد استفاده قرار گیرد. تمرکز ما در این مقاله روی عملکرد BERT در سیستم موتور جستجو است.

چرا BERT برای تاریخچه‌ی جستجو مهم است؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، الگوریتم BERT به Google کمک می‌کند تا زبان انسانی را رمزگشایی کند. اما چه ارتباطی بین BERT و تاریخچه‌ی جستجوی کاربر وجود دارد؟

لازم به یادآوری است که ماموریت Google سازماندهیِ کلیه مطالب موجود در فضای وب است تا بهترین پاسخ‌ها به کاربران را ارائه کند.

برای این منظور، موتور جستجو باید بفهمد مردم به دنبال چه چیزی هستند و صفحات وب درباره چه چیزی صحبت می‌کنند. بنابراین تاریخچه‌ی جستجوی کاربران به BERT کمک می‌کند تا مطابقت صحیحی بین کلمات کلیدی و محتوای وب ایجاد شود.

تأثیرات BERT بر SERP چیست؟

اول از هم تعریفی از SERP داشته باشیم:

SERP مخفف Search Engine Result Page است و همان نتایجی است که گوگل بعد از جستجو به شما نشان می‌دهد.

BERT وظیفه‌ی جریمه کردن سایت‌ها را بر عهده ندارد و فقط می‌خواهد، اشتراکات بین جستجوهای کاربر و محتوای صفحه را درک کند و امتیاز دهد.

بنابراین، اگر سایتی جایگاه خود را برای یک کلمه کلیدی خاص از دست داد، به این معنی نیست که BERT آنرا جریمه کرده است؛ بلکه به این معنی است که رقبای دیگر، امتیازات بیشتری از BERT گرفته‌اند.

برای اینکه متوجه شویم الگوریتم BERT چگونه بر موتور جستجو تأثیر می‌گذارد، به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید کلمه کلیدی “مهاجرت از کانادا به آمریکا” جستجو می‌شود. اینجا الگوریتم BERT، هدف کاربر در مورد مهاجرت را از طریق حروف اضافه “از” و “به” درک می‌کند.

تاثیر الگوریتم برت در نتایج گوگل

اما قبل از الگوریتم BERT، اگر کلمه کلیدی “مهاجرت از کانادا به آمریکا” را جستجو می‌کردید، با نتیجه‌ی زیر روبرو می‌شدید. چون موتور جستجو درکی از (حروف اضافه) نداشت:

در واقع قبل از الگوریتم برت گوگل، این حروف اضافه نادیده گرفته می‌شدند و نتایج دقیقی برای جستجوگران به نمایش در نمی‌آمد.

تاثیر الگوریتم برت در نتایج گوگل

رگ خواب الگوریتم BERT

در جواب اینکه رگ خواب الگوریتم برت چیست باید بگوییم که سایت خود را لزوماً برای الگوریتم BERT بهینه‌سازی نکنید؛ بلکه برای کاربران بنویسید.

فراموش نکنید که موتور جستجو می‌خواهد محتوایی با ارزش به کاربران ارائه دهد و برای این امر، روی سایت شما حساب می‌کند.

Google BERT
مقاله الگوریتم BERT چیست؟

بهینه‌سازی برای اهداف جستجو انجام دهید

قابل درک است که کلمات کلیدیِ دقیق، دیگر مورد توجه در سئو نیستند. بنابراین، برای قرارگیری در نتایج موتورهای جستجو، باید محتوا را برای اهداف جستجوگران، بهینه‌سازی کرد.

یعنی صرفاً روی کلمات کلیدی متمرکز نشوید و قلم خود را به اهداف جستجو معطوف کنید.

روابط معنایی بین کلمات را پیدا کنید

برای مطابقت دادن محتوای خود با عبارت‌هایی که کاربران جستجو می‌کنند، لازم است کلمات کلیدی LSI را پیدا کنید و در محتوای خود قرار دهید تا توجه الگوریتم برت را جلب کنید.

استفاده از مترادف‌ها، متضاد‌ها و کلمات عامیانه، بخشی از معنای یک کلمه است. بنابراین به جای تکرار چندین کلمه کلیدی، می‌توانید از هم‌معنی‌های آن استفاده کنید.

بهترین تجربه‌ی خواندن را ارائه دهید

آیا تابه حال تجرب‌ی خواندن کتاب‌های جذابی که از خواندنشان سیر نمی‌شوید را داشته‌اید؟

از آن کتاب‌ها الهام بگیرید!

این همان کاری است که شما باید در متن خود انجام دهید تا مخاطب را درگیر خود کنید و خوانندگان را مجدداً به سایت خود برگردانید. از نظر SEO، تعامل کاربر، سیگنال‌های مثبتی به Google ارسال می‌کند و می‌گوید شما تجربه‌ی خوبی برای کاربران ارائه می‌دهید و مستحق کسب امتیاز بیشتری هستید.

الگوریتم برت چیست

در آخر

با این مقاله، شما از تمام جزئیات الگوریتم برت و تأثیراتی که این الگوریتم در جهان موتورهای جستجو ایجاد کرد، مطلع شدید.

در آینده پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های هوش مصنوعی برای بهبود موتورهای جستجو استفاده خواهند شد و ما اینجا خواهیم بود تا این تحولات را به اطلاع شما برسانیم.

آیا شما تاثیرات مثبت الگوریتم BERT را برای سایت خود حس کرده‌اید؟ تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

en.rockcontent

simplilearn

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024