ریدایرکت 301 چیست و در چه مواقعی کاربرد دارد؟

آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1401
بازدید: 924 بار
ریدایرکت 301 چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله
4 دقیقه

اگر بخواهید به هر دلیلی URL صفحه‌ای را حذف کنید یا آن‌را تغییر بدهید، بایستی از طریق ریدایرکت 301 برای انتقال اعتبار و جایگاه URL قدیمی به URL جدید اقدام نمایید.

Redirect 301 به دلایل مختلفی ممکن است انجام شود که در زیر، آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • اگر URL حذف‌شده‌ای وجود داشته باشد.
  • اگر محتوا به محتوای جدیدی منتقل شده باشد.
  • اگر نام دامنه تغییر کرده باشد.
  • اگر صفحه‌ای به دلایل فنی، نیازمند حذف‌شدن باشد.

اگر نمی‌دانید چگونه به درستی از تغییر مسیر 301‌ استفاده کنید، می‌تواند بر SEO و برای کاربری که از سایت شما بازدید می‌کند، مشکلاتی را ایجاد کند.

این مقاله در یادگیری هر آنچه که در مورد هدایت کردن سایت و نحوه قرارگیری آن‌ها در استراتژی (راهبرد) SEO وجود دارد را به شما نشان داده و شما را در این زمینه کمک خواهد کرد.

ریدایرکت 301 چیست؟

Redirect 301 یک تغییر مسیر دائمی ‌است که در صورت عدم وجود صفحه‌ی مورد نظر، کاربران (و موتور‌های جستجو) را به یک URL جدید هدایت می‌کند. علاوه بر این، ریدایرکت 301 باعث می‌شود اعتبار بک لینک‌های شما (خارج از سایت) حفظ شود.

What is 301 redirect

گاهی پیش می‌آید صفحات وب حذف شوند و URL‌ها به دلایل زیادی تغییر کنند و این کاملاً طبیعی است. نکته‌ی حائز اهمیت ریدایرکت‌ها هستند که اگر بدون اجرای ریدایرکت‌های مربوطه، URL یک صفحه را تغییر دهید یا حذف کنید، سایت شما با چالشی جدی روبرو خواهد شد.

اگر صفحه‌ای حذف شد باید آنرا به مرتبط ترین صفحه‌ی سایت، ریدایرکت 301 کنید. اگر این کار انجام نشود، کاربران با صفحه‌ی بُن‌بست روبرو خواهند شد.

به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهید بخش وبلاگ خود را از آدرس example.com/blog به example.com/article انتقال دهید.

طبیعی است که URL فعلیِ وبلاگ شما توسط گوگل Index شده است و همینطور در پست‌های اجتماعی، ایمیل‌ها و احتمالاً توسط بازدیدکنندگانتان، ذخیره شده است. مطمئناً نمی‌خواهید همه‌ی این‌ها را از دست بدهید.

بیایید سناریوی تغییر URL را از اول بررسی کنیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌اُفتد.

اگر URL وبلاگ تغییر کند، کاربران شما با صفحه 404 مواجه خواهند شد و همینطور وبلاگ از Index نتایج گوگل نیز حذف خواهد شد و نهایتاً صفحه‌ای که سال‌ها برای آن زحمت کشیده بودید، به فراموشی سپرده خواهد شد. اما این یک طرف ماجراست.

اگر تغییر مسیر 301 را به درستی اجرا کنید، هرکاربری که از URLهای قدیمیِ شما ‌‌بازدید کند، به‌صورت خودکار به آدرس جدید هدایت می‌شود و موتور‌های جستجو نیز بلافاصله URL قدیمی را با URL جدید جایگزین می‌کنند تا ترافیک برای صفحات سایت شما، حفظ شود.

ریدایرکت 301 در مقابل ریدایرکت 302

ممکن است با ریدایرکت 302 روبرو شده باشید و فکر کنید که شبیه 301 است.

ریدایرکت 301 یک تغییر مسیر دائمی برای سایت شماست و ریدایرکت 302 یک تغییر مسیر موقتی و زمانی باید از آن استفاده شود که قصددارید موقتاً، به URL دیگری جابه‌جایی داشته باشید.

بنابراین فراموش نکنید اگر می‌خواهید آدرس صفحه‌ای از سایت خود را به صورت دائمی تغییر دهید، از تغییر مسیر 301 استفاده کنید.

مقایسه ریدایرکت 301 و 302

WildCard به‌جای ریدایرکت 301

WildCard Redirect یک تغییر مسیری است که می‌تواند تمامی صفحات یک ساب‌دامنه‌ی حذف‌شده را به دامنه‌ی اصلی (همانند مثال زیر) هدایت کند.

anyname.yourdomain.com

www.yourdomain.com

‌ریدایرکت WildCard زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که صفحاتی با حجم بالا، بخواهند یکجا به یک URL هدایت شوند. اینجاست که استفاده از ریدایرکت WildCard به‌جای 301 پیشنهاد می‌شود.

WildCard

زمان استفاده از ریدایرکت 301

فکر می‌کنید چه زمانی باید از تغییر مسیر 301 استفاده کنیم؟

در ادامه مقاله 5 مورد از زمان‌هایی که نیاز به تغییر مسیر دائمی دارید را بررسی خواهیم کرد.

1. انتقال دائمی ‌‌یک صفحه به یک URL جدید

مواقعی وجود دارد که باید URL یک صفحه را تغییر دهید.

فرض کنید یک سایت فروشگاهی دارید و نیاز است نام یک محصول در سایت شما ‌‌تغییر کند که احتمالاً URL آن محصول نیز تغییر خواهد کرد. حالا با استفاده از ریدایرکت 301، می‌توانید مطمئن شوید که کاربران به URL جدید هدایت خواهند شد و موتور‌های جستجو نیز، صفحه جدید را Index می‌کنند که همین عامل، جایگاه شما در نتایج را حفظ می‌کند.

2. حذف صفحات تکراری سایت

در زمان حذف صفحات تکراری سایت، دو راه پیش رو است:

  1. اگر صفحه‌ی مورد نظر ارزشی نداشته باشد، پس از حذفش ریدایرکت 410 پیشنهاد می‌شود.
  2. اگر صفحه‌ای به‌دلیل تکراری بودنش با صفحه‌ی دیگر، حذف شد باید از طریق ریدایرکت 301 به مرتبط ترین محتوا، تغییر مسیر داده شود.

نکته‌ی مهم در مورد اولی، این است که ریدایرکت 410، علاوه بر اینکه صفحه‌ی 404 را به کاربر نمایش می‌دهد، به‌طور خاص می‌گوید که این محتوا قبلاً وجود داشته و الان، حذف شده است.

صفحات 404

3. انتقال سایت به دامنه‌ی جدید

فرض کنید دامنه‌ی فعلیِ سایت خود را (به هر دلیلی) می‌خواهید تغییر دهید و آنرا به دامنه‌ی جدید منتقل کنید. همانطور که اشاره کردیم، اینجا تغییر مسیر 301 مورد نیاز است. نکات مهم این انتقال، عبارتند از:

اجرای هر دو نکته‌ی بالا، باعث می‌شود گوگل از این انتقال مطلع شود.

4. تغییر ساختار سایت

ممکن است برای بهبود سئو سایت خود، استراتژی شما تغییر کند و تصمیم بگیرید ساختار URLهای خود را عوض کنید. اینجاست که ریدایرکت 301 راهگشا خواهد بود و اعتبار صفحات را نگه می‌دارد.

5. جابجایی از HTTP به HTTPS

اگر URL‌های خود را از HTTP به HTTPS تغییر دادید، باید از تغییر مسیر 301 استفاده کنید تا مطمئن شوید Google پروتکل جدید را به درستی Index می‌کند. اگر این اقدام را اجرا نکنید، گوگل و کاربرانتان به صفحه‌ی 404 هدایت خواهند شد.

Https , Http

ریدایرکت 301 در وردپرس

اگر سایت شما وردپرسی است، باید بگیم خوش شانس هستید! زیرا اجرای ریدایرکت 301 در وردپرس واقعاً ساده است.

اگر از افزونه Yoast SEO Premium استفاده می‌کنید، قسمتی برای “تغییر مسیرها” دارید که برای انواع ریدایرکت‌ها کاربرد دارد. اگر از نسخه رایگان Yoast SEO یا افزونه دیگری استفاده می‌کنید که تغییر مسیر 301 را ارائه نمی‌دهد، باید افزونه‌های مرتبط با Redirect 301 را نصب کنید.

پیشنهاد ما افزونه Redirection است که از محبوب‌ترین افزونه‌های مدیریت Redirect ها است که در حال حاضر بیش از 2 میلیون نصب فعال در وردپرس دارد. برای دریافت افزونه به اینجا مراجعه کنید.

redirect 301

در آخر

تغییر مسیر 301 باعث هدایت کاربران از صفحه‌ی قدیمی به صفحه‌ی جدید می‌شود و همین عامل، باعثِ حفظ اعتبار صفحه و حفظ کاربران سایت نیز خواهد شد.

امیدواریم اکنون درک بهتری از ریدایرکت 301 پیدا کرده باشید. خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

hallaminternet

infidigit

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو در واتساپ
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
پشتیبانی آکادمی پونک
با سلام
هر سوالی در مورد مطالب سایت و دوره های آموزشی دارید، در خدمتیم.
شماره واتساپ: 09915975024